Журналісти, які працювали над проєктом Pandora Papers, виявили цілу мережу офшорних компаній, яка належала народному депутату Олександру Герезі. Ці фірми пов’язані із мережею гіпермаркетів «Новацентр К» на території окупованого Криму. Раніше про її зв’язок з мережею «Епіцентр» подружжя Герег розповідали українські розслідувачі.

Про це йдеться у матеріалі «Pandora Papers: Українські політики та бізнесмени у новому офшорному витоку».

Олександр Герега — народний депутат від політсили «За майбутнє», у часи Януковича — обирався до Верховної Ради від «Партії регіонів». Разом із дружиною Галиною вони володіють мережею гіпермаркетів «Епіцентр» та входять до списку найбагатших українців. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Найближче оточення Зеленського придбало нерухомість у Лондоні на $7,5 мільйона

Документи, які стали доступні журналістам завдяки масштабному витоку документів Pandora Papers, підтверджують те, що родина Герег мала безпосередній стосунок до бізнесу в окупованому Криму.

Документи міжнародних провайдерів, які отримали журналісти, визначають подружжя Герег власниками п’яти кіпрських компаній. Усі вони належали подружжю Герег через мережу офшорних компаній, зокрема через два фонди, Fundationsanstalt та Gold Taurus Stiftung. Така структура кіпрських компаній дозволяла на той момент уникати декларування.

Фонди не зазначені у декларації депутата-Гереги, як і дві з п’яти кіпрських компаній — Samelio Holdings Limited та Edlagor Enterprises Limited. Остання володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів в окупованому Криму, «Новацентр К». Вона складається з чотирьох гіпермаркетів в Сімферополі та Севастополі, що до окупації Криму в 2014 році були частиною «Епіцентру».

Раніше про зв’язок подружжя Герег із кримським бізнесом «Новацентр К» встановили журналісти — партнером кіпрських фірм у цьому бізнесі виступав Олег Воротний, бізнес партнер власників «Епіцентру». Однак саме завдяки витоку Pandora Papers вдалося з’ясувати, що Олександр та Галина Гереги мали безпосередній стосунок до торгівлі будматеріалами, зокрема, в Криму вже після окупації півострова Росією.

Зокрема, документи із найбільшого за всю історію витоку файлів свідчать про те, що Олександр та Галина Гереги через мережу фондів та фірм були бенефіціарними власниками кіпрської компанії Edlagor Enterprises Limited у 2015-му та проводили фінансові операції із відомими раніше компаніями Гереги щонайменше до 2019 року. 

Як раніше повідомляли медіа, саме «Новацентр К» — найбільший платник податків у бюджет міста Севастополя на анексованому Росією півострові.

Олександр Герега на запитання «Слідство.Інфо» відповів, що жодного бізнесу у Криму не веде. «Контроль над нерухомим майном (гіпермаркетами) та операційною діяльністю «Епіцентр К» у Криму був втрачений після його окупації та анексії Російською Федерацією», — зазначив нардеп. Також Герега заперечив належність Edlagor Enterprises до групи «Епіцентр». 

Зазначимо, Pandora Papers — це глобальний витік документів, з яких стало відомо про секретні активи, таємні угоди та приховані статки найбагатших людей з усього світу. У Pandora Papers зібрана інформація про активи і таємні угоди 130 найбагатших людей світу, серед яких понад 30 топ-політиків. У цих секретних документах також фігурують втікачі, засуджені, знаменитості, зірки футболу, судді, податківці та очільники найбільших міст світу.

«Слідство.Інфо» в межах проєкту Pandora Papers отримало секретні офшорні документи, які підтверджують інформацію, опубліковану під час президентських перегонів весною 2019 року. А саме – схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від офшорів, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Саме тоді студія «Квартал 95» почала співпрацювати з телеканалом «1+1». Ці кошти могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей. Поряд із Зеленським в офшорних паперах фігурує голова Служби безпеки України Іван Баканов, а також перший помічник Президента Сергій Шефір. Детальніше про офшорні компанії, пов’язані з президентом та його оточенням — у фільмі «Офшор 95».