Народний депутат «Слуги народу» Олександр Куницький тисне на Міністерство інфраструктури з метою повернути стару систему дозвільних документів на газ для авто. Робить він це в інтересах так званої «Української газомоторної асоціації», співзасновником якої була компанія з офшорним корінням. Керівник асоціації Степан Ашрафьян, як ми з’ясували, тісно пов’язаний із родиною харківських підприємців Костанян, яка розвиває бізнес із продажу, встановлення та обслуговування газобалонного обладнання не лише в Україні, але й у Росії. Український бізнес родини Костанян потрапляв у поле зору правоохоронців через можливе користування послугами конвертаційних центрів.

Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо» «Куницький тисне на газ».

Зауважимо, що з кінця 2019-го для «узаконення» газобалонного обладнання (ГБО) на автомобіль необхідно пройти додаткову перевірку у центрі сертифікації. Це займає близько одного дня і коштує орієнтовно 2-3 тисячі гривень. Раніше документи на обладнання можна було отримати безпосередньо у встановлювача ГБО, що коштувало кілька сотень гривень.

Існують випадки, коли через неякісно встановлену газобалонну систему загорялися автомобілі. У реєстрі судових рішень ми знайшли дані про щонайменше три таких випадки за останні роки. На цьому тлі було вирішено запровадити систему сертифікації. Інших документів сервісні центри МВС не приймають.

У Мінінфраструктури вважають, що нова вимога дозволить зробити транспорт на газу безпечнішим. Однак саме проти цієї вимоги виступає «Українська газомоторна асоціація», яка об’єднує, серед інших, компанії-установлювачі ГБО. Вона стверджує, що нова система сертифікації є схемою та монополізацією ринку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Зелений» стартап депутата Куницького

Ідеї цієї асоціації підтримав нардеп Олександр Куницький. Спершу він надіслав звернення до Мінінфраструктури з вимогою формально повернути стару систему. Згодом він кілька разів записував відео, на яких вимагав у міністра Владислава Криклія відмінити систему сертифікації. Також депутат ініціював відкриття Державним бюро розслідувань кримінального провадження щодо можливого зловживання посадовцями міністерства на цій темі.

Як ми з’ясували, засновником «Української газомоторної асоціації» є фірма «Лайт Сервіс Україна», власником якої в реєстрі вказано юрособу з Сейшельських островів. 

Ми з’ясували, що «Лайт Сервіс Україна» фігурує у розслідуванні Головного слідчого управління Нацполіції. Як ідеться в ухвалі Печерського райсуду Києва, компанія видавала документи на авто за підписом її колишнього керівника, який запевняв правоохоронців, що насправді їх не підписував. В ухвалі згадується майже про 1 тисячу перереєстрацій автомобілів станом на початок 2019 року, які здійснили на підставі документів фірми «Лайт Сервіс Україна».

Керівник асоціації Степан Ашрафьян офіційно володіє знаком цієї спілки. «Слідство.Інфо» з’ясувало, що Ашрафьян тісно пов’язаний з родиною харківських підприємців Костанян та їхнім бізнесом — який, власне, стосується ГБО.

Один з членів сімейства Костянтин Костанян раніше називав Ашрафьяна своїм «другом і вірним соратником». Костанян спільно зі своїм батьком володіє  компанією «Ефкас-2», яка працює під брендом Kosta Gas і спеціалізується на продажі та встановленні ГБО. Костянтин Костанян фігурував як комерційний директор Kosta Gas, а також він нібито є засновником мережі сервісних центрів зі встановлення газобалонного обладнання Pride Gas. Ці дві компанії позиціонують себе як провідні гравці на ринку ГБО в Україні.

Степана Ашрафьяна можна помітити на знімках, які публікувала на своїй Facebook-сторінці компанія Kosta Gas. Там він стоїть на фоні плакату та поряд із працівниками Pride Gas. Фото датовані, зокрема квітнем-травнем 2017-го, коли «Українська газомоторна асоціація» створювалася, та січнем 2018 року, коли спільнота вже існувала.

Утім, Костянтин Костанян у коментарі «Слідству.Інфо» переконує, що нині зв’язок із Ашрафьяном не підтримує й до діяльності «Української газомоторної асоціації» не причетний.

Також, як нам вдалося довідатися, батько та брат Костаняна раніше були співвласниками двох російських фірм, зареєстрованих у Воронежі — російському обласному центрі в 300 кілометрах від Харкова. Там же ж з 2014 до 2019 року працювала фірма «Костагаз», яка належала брату Костянтина.

Крім того, українська Kosta Gas наприкінці 2014 року брала участь у російській виставці газобалонного обладнання GasSuf, яка відбувалася в Москві.  На той час Росія вже окупувала Крим і розпочала збройну агресію на сході України. Участь у виставці брав особисто Костянтин Костанян. У розмові зі «Слідством.Інфо» він переконує, що зараз бізнесу в Росії у них немає. Хоча на офіційному сайті компанії Kosta Gas вказано, що фірма здійснює продаж ГБО, зокрема, і в Росії.

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», Куницький подавав два законопроєкти, що стосуються ринку електромобілів та електрозарядних станцій. За словами інших учасників ринку, принаймні один із цих проєктів було прописано таким чином, що найбільшу вигоду від його прийняття отримала б харківська компанія AutoEnterprise, з якою він був тісно пов’язаний до депутатства.