Суддя Шевченківського районного суду Києва Віталій Циктіч арештував одеський футбольний стадіон «Чорноморець», який належить неплатоспроможному «Імексбанку». В цьому рішенні він не врахував наявність закону, який забороняє арештовувати майно банків, що перебувають у процесі ліквідації. Хоча ще торік цей суддя мав щодо цього питання кардинально іншу позицію. Як зауважують у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, через це рішення вони не можуть завершити процес продажу стадіону, який наприкінці травня пустили з молотка за майже 200 мільйонів гривень.

«Слідство.Інфо» отримало в розпорядження копію ухвали судді Циктіча від 11 червня 2020 року.

Як ідеться в цьому документі, суддя задовольнив  клопотання прокурора про арешт «Чорноморця». Останній зауважив, що ця будівля була об’єктом протиправних дій у межах кримінального провадження щодо заволодіння коштами «Імексбанку» впродовж 2008-2014 років на суму понад 13 мільярдів гривень. Цю справу розслідує Головне слідче управління Служби безпеки України.

Водночас, як ми довідалися, у минулому році Віталій Циктіч, розглядаючи цю ж кримінальну справу, скасував арешт на майно «Імексбанку», накладений іншим суддею, вказуючи на протиправність цієї дії. Про це ми дізналися з ухвали Шевченківського райсуду Києва від 17 жовтня 2019 року, копія якої теж є в розпорядженні нашої редакції.

Як зауважив тоді Циктіч у своєму рішенні, «Імексбанк» у 2015 році було віднесено до категорії неплатоспроможних, а відтак, арештовувати майно банку — не можна.

«Відповідно до ч. 1 ст. 173 КПК (Кримінального процесуального кодексу — РЕД.) не допускається арешт майна/коштів банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, а також майна/коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Отже, застосування зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження за вказаних обставин має наслідком його скасування», — ідеться в ухвалі.

Аналогічного висновку щодо накладення арешту на майно банку після початку процедури його ліквідації суддя Циктіч дійшов із посиланням на закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фірма, якій метрополітен переказав 305 млн грн, вивела гроші попри арешт рахунку

Незаконність арешту майна «Імексбанку», зокрема й стадіону «Чорноморець», раніше підтверджував також Київський апеляційний суд. Зокрема, у минулому році він скасував арешт на низку об’єктів нерухомості неплатоспроможного банку, посилаючись, як і суддя Циктіч, на КПК та закон «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Про це йдеться в ухвалі Київського апеляційного суду під головуванням судді Валерія Лашевича від 10 червня 2019 року, яка є в нашому розпорядженні.

«Накладення арешту на майно, що належить на праві власності ПАТ «Імексбанк», який є неплатоспроможним і перебуває в процесі ліквідації, що здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, є незаконним навіть з огляду на те, що воно визнано речовим доказом у кримінальному провадженні», — зауважують у Київському апеляційному суді.

Як зазначають у Фонді гарантування вкладів, на стадіон «Чорноморець» накладали арешт декілька разів, і Київський апеляційний суд неодноразово визнавав ці дії незаконними.

Також, за даними Фонду, 22 травня поточного року на відкритому аукціоні з двадцять першої спроби їм вдалося продати стадіон «Чорноморець». Покупцем  стала американська компанія ALLRISE CAPITAL INC., яка сплатила майже 194 мільйони гривень. 

У Фонді гарантування вкладів зауважують, що ці кошти надійшли на рахунок банку й повинні бути виплачені його кредиторам. Проте нещодавня ухвала про арешт «Чорноморця», з їхніх слів, «унеможливила укладення договору купівлі-продажу».

«Зважаючи на обмежені строки ліквідації банку, а також на ще більш обмежені строки на укладення угоди купівлі-продажу, внаслідок чергового необґрунтованого арешту на майно кредитори банку можуть втратити можливість задовольнити свої вимоги за рахунок надходжень від продажу», — стверджують у Фонді гарантування вкладів і додають, що будуть оскаржувати рішення про арешт в апеляції.

Раніше розслідувальницький проєкт «Схеми» пов’язував «Імексбанк» з колишнім нардепом від Партії Регіонів Леонідом Клімовим. Журналісти з’ясували, що у 2011-2014 роках пов’язані з Клімовим фірми, взяли кредити в «Імексбанку» на десятки й сотні мільйонів гривень і повністю їх не повернули.

Як розповідало «Слідство.Інфо», у вересні 2017 року в межах розслідування щодо діяльності конвертаційного центру правоохоронці арештували 800 тисяч доларів. Через декілька місяців суд зобов’язав повернути кошти власникам. Проте з’ясувалося, що понад 272 тисячі доларів з 800 тисяч доларів є фальшивими. Також суд встановив, що арештовані гроші зберігалися не на депозитному рахунку, як того вимагає процедура, а безпосередньо в приміщенні прокуратури.