Прокуратура Києва наприкінці 2017 року нібито викрила конвертаційний центр, який мав стосунок до так званого “короля контрабанди” Вадима Альперіна. Під час обшуків в офісних приміщеннях знайшли біля 800 тисяч доларів, які зберігалися в різній валюті, та арештували ці кошти. Проте, коли формальні власники скасували арешт та прийшли забирати гроші, виявилося, що 272 тисячі доларів є фальшивими. Згодом з’ясувалося, що гроші зберігалися у приміщенні прокуратури — просто в мішках. Розслідуванням керував її співробітник Антон Дрозд. Віднедавна — як з’ясувало “Слідство.Інфо” — він співробітник Державного бюро розслідувань. А гроші, яких не дорахувалися у прокуратурі, відшкодували українські громадяни.

Більше про зникнення арештованих доларів дивіться в блозі “Таємниці слідства”. 

Розслідування щодо діяльності конвертаційного центру – механізму для відмивання грошей – вела прокуратура Києва спільно зі Службою безпеки України. Гроші, знайдені слідчими під час обшуків в Одесі, арештували у вересні 2017 року, а вже в грудні того ж року суд зобов’язав повернути їх формальним власникам. Одним із них був одесит Олег Себов, який, за даними правоохоронців, є довіреною особою бізнесмена Вадима Альперіна. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Чорна бухгалтерія “короля контрабанди”

Арештовані гроші, як згодом встановив суд, протягом п’яти місяців зберігалися не на депозитному рахунку, як того вимагає процедура, а безпосередньо в приміщенні прокуратури. Коли ж власники на початку прийшли до державної установи за грошима, виявилося, що понад 272 тисячі доларів з 800 тисяч доларів є фальшивими. Підробки виявили під час процедури повернення коштів, а згодом це підтвердила офіційна експертиза. 

Згодом троє власників цих коштів звернулися в суд і наприкінці 2019 року остаточно виграли справу. На їхню користь з держави стягнули понад дев’ять мільйонів гривень – у цю суму увійшли зниклі з прокуратури 272 тисячі доларів за офіційним курсом, також — моральна компенсація. 

Керівником групи, яка вела провадження щодо діяльності конвертаційного центру, був колишній слідчий прокуратури Києва Антон Дрозд. Він же зберігав арештовані кошти, а згодом намагався повернути фальшиві купюри власникам. Через історію з підробними грошима йому на рік заборонили переводитися до прокуратури вищого рівня, а його колегам, у тому числі — безпосередньому керівникові — на пів року. 

Керівником групи, яка вела провадження щодо діяльності конвертаційного центру, був колишній слідчий прокуратури Києва Антон Дрозд/ФОТО телеканалу “2+2”, архів

У 2019 році Антон Дрозд звільнився з прокуратури і виграв конкурс на посаду в Державне бюро розслідувань. І, попри спротив спротив громадськості, його призначили працювати у провідний правоохоронний орган країни. Надавати “Слідству.Інфо” будь-які коментарі він відмовився.

Антон Дрозд (праворуч) в оточенні колишнього керівництва Державного бюро розслідувань

Усі інші причетні до цієї історії посадовці досі працюють у прокуратурі Києва. Зокрема, і заступник начальника одного з відділів Володимир Сотніченко, який мав контролювати діяльність підлегих слідчих. 

У прокуратурі Києва журналістам повідомили, що за фактом появи фальшивих грошей триває офіційне розслідування, але жодному з їхніх співробітників так і не оголосили підозру. 

Колишній слідчий Антон Дрозд уже фігурував в гучному скандалі в 2015 році як член так званого прокурорського угруповання “Лисі птахи”. Тоді журналісти оприлюднили листування з закритої групи у мобільному додатку Viber, де співробітники прокуратури обговорювали можливу фізичну розправу над одним із учасників судового процесу, у якому вони брали участь. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ За журналістами “Слідства.Інфо” стежили під час роботи над фільмом “Король контрабанди”