Генеральний прокурор Юрій Луценко розповів про «нового свідка» у справі вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. За його словами, його свідчення можуть допомогти в просуванні справи щодо учасників злочину.

Відео із заявою Луценка опублікувала його речниця Лариса Сарган.

«Я виїжджаю до Служби безпеки України, яка веде слідство, для зустрічі з одним дуже важливим свідком. Якщо ми отримаємо правдиві покази, в нас може бути просування й по іншим фігурантам цієї справи, для того, щоб остаточно зняти всі запитання близьких загиблої», — сказав він.

Також Юрій Луценко анонсував, що до кінця цього тижня Генпрокуратура завершить досудове розслідування щодо Владислава Мангера, якого підозрюють в організації вбивства активістки.

«До кінця тижня пан Мангер отримає повідомлення про завершення досудового слідства й почне знайомитися з матеріалами обвинувачення, після чого теж піде в суд», — додав генпрокурор.

Як раніше повідомляло Слідство.Інфо, що Генеральна прокуратура призупинила досудове розслідування щодо підозрюваних в організації нападу на Катерину Гандзюк — Владислава Мангера та Олексія Левіна. 

Підозру в організації вбивства голові Херсонської облради Владиславу Мангеру оголосили в лютому цього року. Олексій Левін, який нині перебуває в розшуку, отримав статус підозрюваного раніше, наприкінці минулого року. Утім, у квітні 2019-го Генпрокуратура змінила статтю. Їм висунули підозру в замовленні нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що спричинило смерть Катерини Гандзюк. 

Основним мотивом офіційне слідство називає публічну позицію Гандзюк щодо підпалів лісу й корупційної вирубки. Сама Гандзюк також вважала Мангера ймовірним замовником замаху на неї. Про це вона сказала Слідству.Інфо у своєму останньому інтерв’ю.

У травні 2019 року Генеральна прокуратура передала до суду обвинувальний акт щодо п’ятьох обвинувачених у нападі на Катерину Гандзюк. Вони визнали свою вину й почали співпрацювати зі слідством. Начебто саме після написання заяви про визнання вини їм змінили підозру з умисного вбивства на умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Нещодавно суд оголосив вирок нападникам — вони отримали від 3 до 6,5 років за ґратами.

Під час роботи над фільмом-розслідуванням «Гандзюк: системне вбивство» журналісти виявили, що він зідзвонювався з херсонськими правоохоронцями в день замаху на активістку й в інші важливі для розслідування дати. 

Крім того, Слідство.Інфо отримало документи правоохоронців, які доводять, що ексзаступник голови Херсонської ОДА Євген Рищук також міг бути причетним до незаконної вирубки 600 гектарів лісу. Саме публічну позицію Гандзюк щодо знищення насаджень офіційне слідство вважає основним мотивом нападу на неї.

У розпорядженні Слідства.Інфо також є відео, на якому Олексій Левін розповідає, як Євген Рищук просив «якось покарати» Катерину Гандзюк.

Водночас журналісти з’ясували, що колишній очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв міг впливати на офіційне розслідування. Ідеться, зокрема, про його ймовірну зустріч із тодішнім керівником СБУ Василем Грицаком. 

Прізвища Мангер, Гордєєв і Рищук є серед тих, кого близьке оточення Гандзюк й рух активістів називають замовниками злочину проти неї.

Ігорю Павловському, який з листопада 2018 року перебував під вартою за підозрою в співорганізації злочину, на початку квітня 2019-го «пом’якшили» підозру, й змінили обвинувачення на замовчування вбивства (частина 1 статті 396 Кримінального кодексу). Наприкінці квітня 2019 року йому змінили запобіжний захід на нічний домашній арешт з носінням електронного браслета. Термін запобіжного заходу сплив 26 червня. 

Попри «пом’якшення» підозри, редакція Слідства.Інфо володіє інформацією, яка вказує, що дії Павловського в цій історії були спрямовані не на приховування злочину, а на безпосередню співучасть у ньому.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Роль Павловського в нападі на Гандзюк: замовчував чи організовував

Як з’ясувало Слідство.Інфо під час роботи над фільмом «Гандзюк: системне вбивство», Павловський активно зідзвонювався з херсонськими правоохоронцями в день замаху на активістку, а також в інші «гарячі» для розслідування дати.

Як стало відомо напередодні, обвинувальний акт щодо Павловського передали до Приморського суду Одеси. Батько активістки Віктор Гандзюк вважає, що прокуратура без його згоди збирається затвердити угоду з підозрюваним.