Корупцією в українських ВИШах нікого не здивуєш. Система поборів та хабарів працює як конвеєр. Та у миколаївському аграрному університеті вирішили переплюнути всіх: місцеві педагоги вигадали власні, оригінальні, схеми відносно чесного відбору грошей у студентів.

Нещодавно десятки студентів Миколаївського аграрного університету вийшли під стіни обласної адміністрації з вимогою повернути на посаду звільненого декана.

Колишній декан інженерно-енергетичного факультету Костянтин Думенко програв вибори. Вчена рада не переобрала його на посаду начебто через те, що він відмовився вступати в загін так званої самооборони університету. Педагог переконаний, що насправді він занадто багато знав, за що його й здихалися. І це, за його словами, тільки початок.

Yniver_foto_2

– В спеціальних підрозділах органів Миколаївської області цілий список людей – завідувачів кафедр, моїх асистентів, колишніх заступників декана і так далі замовили щодо економічної злочинності… Тому що та інформація, яку ми знаємо, не дозволяє на сьогоднішній день ректорату діяти.

За словами Думенка, причина конфлікту – гроші, точніше – тіньові грошові потоки «аграрки», які викрив опальний декан. Узяти хоча б благодійний фонд «Університет 21 століття», який діє при ВИШі. Студентам пропонують платити туди за додаткові послуги – наприклад, за поновлення після відрахування або вступ на другий чи третій курс після коледжу. Інакше питання не вирішиш.

«Одного із цих студентів мого факультету… при поновленні на заочну форму… проплатив 3600 гривень», – розповідає Думенко.

Студент «аграрки» розповів Центру журналістських розслідувань, як сплатив благодійні внески до фонду, щоб поновитися у ВИШі.

– Получается, я не закрыл на сессии один предмет и меня отчислили. Потом я начал востанавливаться, пошёл на приём к ректору, после приёма пошёл к главному бухгалтеру, взял реквизиты и оплатил в банк через терминал 3600 материальную помощь в университет и 1800 за обучение. Потом допустили к сдаче диплома.

Сам фонд з’явився у 2001 році, коли ректором університету став його нинішній очільник Вячеслав Шебанін. Цікаво, що його засновником є племінник ректора університету і водночас проректор вишу з наукової роботи Олександр Новіков. Подейкують, саме за кошти благодійного фонду придбали Тойоту «Авалон», на якій любить їздити ректор. Сам він спілкуватися з журналістами не захотів. А його заступник Дмитро Бабенко всіляко уникав прямої відповіді.

Yniver_foto_3

– Чи правда, що на машині, яка куплена за кошти цього фонду, їздить ректор В’ячеслав Сергійович Шебанін?

– Я не можу стверджувати це, що машина була куплена на кошти цього фонду. Фонд, згідно статуту, вони мають право покупати ті чи інші обладнання. І по обслуговуванню фонду можливо питання, якщо вона придбана, напевно обслуговує працівників фонду.

В університеті нам вкотре повторили казку про те, що гроші в благодійний фонд студенти сплачують за власним бажанням. Більше того, що діяльність фонду легко проконтролювати.

 

«Я не думаю, що є непрозорість в діяльності цього фонду. Тому що всі знають, що він існує такий фонд, Значить внески, які приймаються, вони є добровільними», – запевнив нас Бабенко.

Ми вирішили перевірити прозорість «Університету 21 століття» і надіслали його керівництву інформаційний запит. Попросили розповістb, скільки фонд зібрав коштів і на що їх витратив. Та у відповідь отримали відмову. Довелося рахувати самостійно. Сума вийшла чимала.

Узяти хоча б інженерно-енергетичний факультет звільненого Думенка. Торік на другий і третій курс туди зарахували 130 студентів. Якщо кожен сплатив «добровільний» благодійний внесок у сумі 3600 грн, це майже півмільйона. А факультетів в «аграрці» п’ять.

Yniver_foto_4

Звісно, така освітня система не спонукає студентів вчитися. Вони знаходять інші способи складати іспити й заліки. Корупційні. «В течение года я сдавал всё вовремя, когда пришло время сессии, преподавателю сдал работы. Преподователь мне отвечает: извини, у меня больше хороших оценок нету. Будет тебе тройка. Студентам проще заплатить одну-две стипендии, чтоб потом были нормальные оценки в дипломе», – розповів нам студент МНАУ Степан Коханий.

Не гребують в аграрному виші й іншими схемами. Наприклад, торік керівництво раптово вирішило застрахувати здоров’я своїх студентів.

«В 2013 году в начале ученого года нас собрали всех в одной аудитории – весь поток три группы. Пришли и сказали, что нам будут начислены средства всем по 300 грн., начислений будет два. В обязательном порядке пойти в банк и оплатить медицинскую страховку. Нам не объяснили толком, что это за страховка. И зачем оно нам надо», – дивується студентка Ірина Садова.

Yniver_foto_5

Студентів застрахувала Євро-азіатська страхова компанія «Фініст». Керівництво вишу не приховує, що послуги цього страховика їм нав’язали згори. Страхувальники, як зазначив проректор, пройшли погодження у міністерстві аграрної політики, коли ним керував член Сім’ї Януковича Микола Присяжнюк. Компанія прописана у Черкасах, компанію-асистанс мала в Києві, туди ж перебазувалася сама. У Миколаєві представництва страхувальника ми так і не відшукали, веб-сайт компанії не працює. Але це не завадило застрахувати 800 студентів миколаївської аграрки. Зиск з нескладної операції – якихось 480 тисяч гривень. У «Фіністі» нам коментувати ситуацію відмовилися, пославшись на комерційну таємницю. Так студенти миколаївської «аграрки» пізнають життєву мудрість – за все треба платити. Особливо якщо ти робиш це «добровільно».

ЯРОСЛАВ ЧЕПУРНИЙ, ОЛЕГ ОГАНОВ, «Слідство.Інфо»