Брошнівський та Івано-Франківський лісгоспи площею у понад 50 тисяч гектарів – це багаті природними ресурсами заповідники, що надають увесь спектр лісових послуг.

Два державні лісгоспи приблизно в один час оголосили тендер на закупівлю пального, яке у лісництвах використовують у великих обсягах. Однак ці торги здалися підозрілими місцевим активістам. Чому – давайте подивимось на прикладі одного з лісництв.

ZMOVA_screen 2Замовник – а саме Брошнівський лісгосп – з незрозумілих причин продублював предмети закупівлі. У результаті з’явились лоти-близнюки – перший та другий, а також четвертий та п’ятий – які не відрізнялись за жодними якісними характеристиками. Це помітив експерт з держзакупівель Мирослав Сімка.

– Перед нами, мною і моєю командою, постало питання: яка мета такого поділу цих лотів, якщо вони є ідентичні?

ZMOVA_screen 3По левовій частці торгів на суму майже 8 мільйонів гривень між собою конкурували два учасники. Це «Окко бізнес контракт», власником якого є уродженець Львівщини мультимільйонер Віталій Антонов…та «ВОГ Рітейл», що належить іншому західноукраїнському олігарху – депутату ВР Ігорю Єремєєву.

ZMOVA_screen 6Зрозуміти схему допомагає таблиця, що відображає предмет торгів. Лот 1 і 2, а також 4 і 5 ідентичні. Це пальне однієї марки і з однаковим обсягом. В одному випадку ВОГ встановлює ціну на 5000 грн дешевшу від пропозиції ОККО і виграЄ. А вже в іншому лоті, який, повторюємо, дублює попередній, навпаки, ставить суму на 7500 грн більшу і тим самим програє на користь ОККО. Те ж стосується і дизпалива. В першому лоті Вог пропонує ціну на 10 тисяч гривень дешевшу і виграє, однак уже в наступному лоті-близнюку реабілітується і передає пальму першості ОККО. Це дуже нагадує відверту змову.

ZMOVA_screen 7

ZMOVA_screen 8Якби документацію склали згідно з законодавством, ці лоти було б об’єднано в один (показати на графіці спарення лотів) з більшим обсягом палива. Доказом антиконкурентних дій у цих закупівлях є ще й той факт, що пропозицію третього учасника – компанію Манготрейд з Києва, яка по простоті душевній запропонувала однакову ціну на лоти-близнюки – все одно забракують. Попри те, що співпраця з Манготрейд дозволила б заощадити понад 400 тисяч грн., киян відфутболять – анкету учасник подав нібито не за формою. Попри значно нижчі ціни, формальна причина для відмови є. Юристи Манготрейду невдалий для себе конкурс коментують неохоче:

Каже: не треба нічого коментувать. Каже: відхилили, значить, типу, цей… Відхилили так відхилили, будемо в слідуючий раз розумнішими.

Це вже потім Держфінінспекція встановить: причини для відхилення учасника були і в Окко бізнес контракту Антонова.

ZMOVA_screen 10«Встановлено, що в пропозиції ПП ОККО – Бізнес Контракт на дату розкриття торгів недійсна довідка про відсутність заборгованості з податків і зборів».

Іншими словами – ОККО Бізнес Контракт на час проведення торгів не підтвердив, що є справним платником податків, однак це не завадило їм виграти торги – попри порушення законодавства.

Факт порушень підтвердить і Держфінінспекція.

«В ході аналізу пропозицій торгів, що відображено в протоколі розкриття, встановлено, що учасниками торгів Окко Бізнес контракт та Вог Рітейл ціна на аналогічний вид товару по різних лотах, поданих учасниками, змінюється на користь одного з учасників. Це може свідчити про узгоджені антиконкурентні дії або ж змову учасників.

Галина Магулій, керівник відділу контрою за ризиковими операціями у Франківській області, каже:

– Правоохоронні органи нам надіслали листа, що по результатах розгляду матеріалів вже порушено кримінальне провадження.

Справді, лісництва розірвали сумнівні договори з горе-переможцями. Тому юристи паливних компаній не поспішають коментувати цю справу. Однак, як переконують експерти, рецидиви у вигляді антиконкурентних дій повторюються і на інших державних підприємствах країни.

ZMOVA_screen 11Зокрема, ДП Львіввугілля підписало угоду з Вог Рітейлом на постачання пального на понад 31 млн грн, хоча конкурент – вже знайомий нам Манготрейд – просив на 3 мільйони менше. Про причини ми можемо лише здогадуватися. Адже у віснику держзакупівель чомусь відсутній протокол відхилення пропозиції.

Експерти кажуть, що великі місцеві гравці просто не пускають на свою територію чужинців, а її поділили логістично. Де кому зручніше торгувати, той і виграє. Або, навпаки, поступається. Ось що вийде, якщо розмістити на карті автозаправки ВОГ та ОККО, показує Мирослав Сімка.

ZMOVA_screen 5– Коли ми дивились закупівлі обласною лікарнею паливно-мастильних матеріалів, то фірма «Вог» виграла по цілій області, але потім після акцепту вона відмовилась саме від цього регіону і віддала свою перемогу дорожчій ціні фірмі «Окко бізнес контракт».

Та щоб провертати такі масштабні оборудки, їх треба юридично оформити. У цьому допомагають приватні юридичні компанії, що співпрацюють з державними комітетами конкурсних торгів. Їхніх назв немає у документах з відкритим доступом.

«Не виключено, що юридична фірма була ідеологом цієї змови», – каже Сімка. Це підтверджує й Галина Магулій.

ZMOVA_screen 12– Юрфірми беруть кошти за проведення торгів за консультаційні послуги. Рахуєм, що це порушення законодавства.

За даними проекту «Тендер і Злочин», співпраця держпідприємств та приватних юристів лише у Львівській та Франківській областях за перші півроку коштувала бюджету понад 1.5 мільйона гривень! Міністерство економічного розвитку і торгівлі підтверджує – така співпраця є незаконною, адже приватники не несуть жодної відповідальності і можуть відстоювати інтереси не держави, а замовника чи учасників.

«Повноваження членів комітету конкурсних торгів не можуть бути делеговані представникам юридичних організацій на підставі цивільно-правового договору».

Наприклад, так звані консультаційні юрпослуги в Івано-Франківському лісництві потягли на 4 тисячі гривень, а в Брошневі вартість такої співпраці взагалі не вказана.

Та на кожному літрі палива можна заробити двічі. Спершу – завищуючи його вартість на торгах. Вдруге, вже у менших обсягах – крадучи це ж паливо в лісгоспах.

ZMOVA_screen 13Слідство.Інфо отримало доступ до внутрішньої інформації однієї з фірм, що впроваджує GPS контроль на машинах у лісгоспах України. З документів зрозуміло, що обсяги злитого пального у лісгоспах вимірюються тисячами літрів. У рейтингу «зливників» є також і Брошнівське ЛГ, яке за півроку з відповідним обладнанням на машині злило понад 200 літрів палива.

Ймовірне зловживання великих компаній на ринку України не є новиною. У березні цього року Укрзалізниця уклала з фірмю Єремєєва ВОГ угоду на постачання дизелю на 2 млрд грн., а ВАТ «Запоріжжяобленерго» у квітні уклало з нею ж договір, в якому вартість палива перевищувала ринкову ціну у півтора рази.

ZMOVA_screen 14Одночасно компанія Антонова запамяталася постачанням палива на понад мільярд гривень для Міноборони за переговорною процедурою, без жодних обґрунтувань.

Як стало відомо «Слідству.Інфо», зараз компанії Єремєєва і Антонова опинилися під прицілом Антимонопольного комітету.

ZMOVA_screen 15«Що стосується можливої змови ПП Окко-Бізнес Контракт та ТОВ ВОГ Рітейл, з метою повного та всебічного з’ясування цього питання обласному відділенню Антимонопольного комітету надано доручення щодо здійснення дослідження щодо наявності або ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренці».

Якщо антимонопольний комітет підтвердить факт змови, то ці компанії внесуть до спеціального списку на сайті антимонопольного комітету, із забороною у майбутньому брати участь у держзакупівлях в Україні.

ОЛЬГА ЄВСТІГНЄЄВА, Слідство.Інфо