Суддівська корпорація вперто не хоче змінюватися. Закон про люстрацію судді зустріли вкрай вороже. Адже їм є чого боятися. Одна з вимог закону про очищення влади – декларування суддями доходів і витрат. В разі, якщо суддя не може пояснити походження свого майна або статків своєї родини, він прощається з посадою.

SYDDI_screen 2Слідство.Інфо перевірило декларації служителів Феміди двох столичних судів. І хоч ми вже звикли до того, що в суддівських деклараціях часто фігурують мільйони гривень, люксові іномарки та величезні будинки, цього разу побачене вразило навіть нас.

Шістнадцять суддів Київського апеляційного адміністративного суду взагалі відмовилися звітувати про майно та кошти, які належать їхнім родинам. «Відомостей не надано» – пише в своїй декларації суддя Беспалов в колонці, де треба вказати доходи членів сім’ї. Слід відзначити чесність цього судді – він, принаймні, вказав, що отримав сорок п’ять тисяч гривень доходу з Росії. Хоча за що – не пояснив.

SYDDI_screen 3Донька прокурора Шевченківського району столиці суддя Олена Ганечко теж приховує родинні статки. «Не отримано згоди» – пише вона про дохід та кошти на банківських рахунках свого чоловіка. Прохання пояснити, скільки там грошей та звідки вони взялися,  суддя ігнорує.

SYDDI_screen 4«Я говорив з секретарем голови. Вони зв’язалися із суддею Ганечко. Вона відмовляється давати коментар. Якщо ви хочете потрапити до голови або до заступників, то звертайтеся з письмовим зверненням в канцелярію», – отримали ми відповідь від охоронця.

Як з’ясувало Слідство.Інфо, чоловік судді Ганечко – маловідомий київський адвокат Ігор Парубочий. За місцем реєстрації ані цього адвоката, ані його фірму згадати не можуть, зате ім’я й телефон чоловіка судді фігурують у різних комерційних оголошеннях. Наприклад, Ігор продає люксовий позашляхових «Порш Кайєн». А ще – скромну хатинку за триста тисяч доларів. А це він на червоному «Форді Мустангу». Звідки гроші на все це, Парубочий не каже.

SYDDI_screen 5

SYDDI_screen 6– Ваше совместное имущество является общим вашим имуществом. Это же знает любой адвокат. Верно?

– Ну да.

– Так почему она тогда скрывает наличие этого имущества?

– Дело в том, что она ничего не скрывает. Она просто меня спросила, а я отказалася надать. Вот и все.

– А почему вы тогда скрываете эту информацию, скажите?

– Какую информацию я скрываю? Я имею полное право не надавати такую информацию. Бывает ситуация: живут муж и жена. У меня своя жизнь, у нее своя.

Додамо, що Олена Ганечко – це та сама суддя, яка, за даними «Української Правди», відпустила з-під арешту Сергія Калиновського. Про цього пасинка олігарха Дмитра Фірташа вже майже забули, а даремно. У 2007-му році він спричинив жахливе ДТП в Києві, внаслідок якого загинуло двоє людей – прапорщик внутрішніх військ та 25-річна наречена винуватця трагедії. Оскільки суд не дозволив узяти Калиновського під варту, мажор утік до Ізраїлю просто з лікарні.

SYDDI_screen 7Районну суддю Ганечко вже тоді намагалися позбавити мантії. Але минулося, і тепер вона працює на вищій суддівській посаді. А її чоловік продовжує спростовувати підозри про існування в його дружини тіньових заробітків.

– А вот ваш экаунт в Фейсбуке, где вы на красном «Мустанге». Это ваш «Мустанг» или это не ваша фотография?

– Это моя фотография, но это н мой «Мустанг».

– «Мустанг» не мой, да?

– Не мой. Откуда у меня «Мустанг»? Я в нем сфотографировался в Америке, куда мы после свадьбы ездили отдохнуть.

– А как вы залезли в Мустанг, чтобы сфотографироваться? Там он просто стоит на дороге. Вы его у кого-то попросили, одолжили, отняли?

– Я попросил сфотогафироваться.

Колега Олени Ганечко – суддя Оксана Епель. Вона не приховує, що має Ягуар, Порш Кайєн та Лексус. А от скільки грошей в банках тримають її родичі та яка в них нерухомість, вирішила не вказувати. Потрапивши до суду під головуванням Епель як учасник слухань, Слідство.Інфо запитало про це служительку Феміди.

SYDDI_screen 8– Тут у вас написано «відомостей не надано».

– Ви фахівець? Юрист?  Давайте я вам надам, ось є методичні рекомендації, подивіться, почитайте. І нам рекомендовано, як заповнювати декларацію.

– А в Мінюсті кажуть, що не можна так писати.

– Зараз триває перевірка компетентними органами. Мені невідомі результати цієї перевірки, тому які можуть бути коментарі?

У Міністерстві юстиції такі суддівські декларації називають кричущим порушенням закону, за який передбачена пряма відповідальність.

SYDDI_screen 9«Їх декларації не відповідають  закону про очищення влади і до таких суддів мають бути застосовані заборони. Вони не мають право бути суддями і вони не мають право бути на будь-яких державних посадах протягом 10-ти років», – каже Тетяна Козаченко, директор департаменту люстрації Мінюсту.

Може, в Оксани Епель є підстави приховувати прибутки свого чоловіка? Адже Олександр Епель – донецький підприємець і бізнес-партнер родини Клименків – сімейства екс-міністра доходів та зборів Олександра Клименка, санкцію на арешт якого нещодавно нарешті видав суд.

Утім, треба визнати, що є судді, які не приховують своїх статків. Швидше навпаки. І тут навіть не знаєш, в чому причина такої шокуючої відвертості. Мабуть, вони вже просто нікого й нічого не бояться. «Слідство.Інфо» знайшло одного такого вершителя правосуддя.

SYDDI_screen 10Це Вищий Господарський суд України. Тут розв’язуються найсерйозніші ділові суперечки. За часів Януковича ним керували двоє вихідців з Донецька – Віктор Татьков та Артур Ємельянов. Можна хіба що уявити суми, які заходили сюди для вирішення судових питань.

SYDDI_screen 11Після революції Татькова та Ємельянова з керівників суду понизили до звичайних суддів. Ємельянов, щоб залишитись і на цій посаді, подав декларацію, якій позаздрили б навіть банкіри. Зарплата за рік – двісті тридцять вісім тисяч. Але при цьому суддя та його родина мають будинок на 725 квадратних метрів, вісім квартир та купу іншої нерухомості.

SYDDI_screen 12

На численні прохання про інтерв’ю суддя Ємельянов не реагує. Переконуємо охорону пропустити нас до судді. Ємельянов, дізнавшись, що до нього піднімаються журналісти, замикається в кабінеті.

SYDDI_screen 13– Артур Станіславович, відчиніть, будь-ласка, пару питань є по вашій декларації. Не ховайтесь.

– Будь ласка, в письмовому вигляді, я відповім на всі питання.

– В письмовому?

– Так, так.

– Краще відчиніть, ми поспілкуємося і ніхто не побачить оце ганебне спілкування через двері.

– Ви мєня запугіваєте?

– Ні, я вас не залякую. Я прошу вас не ховатись від громадськості, від журналістів.

– Будь ласка, в письменном види и всё. Я готов ответить на любые вопросы.

SYDDI_screen 14Можливо, суддя Ємельянов чесно працює за суддівську зарплату, а добробут родини забезпечує його дружина? Два мільйони її задекларованого доходу зовсім не відповідають масштабам її офіційного бізнесу.

SYDDI_screen 15Світлана Ємельянова – власниця невеликого салону краси в Донецьку та курсів самовдосконалення. Слідство.Інфо отримало дані про фінансові результати діяльності фірм Ємельянової. Останні п’ять років її компанії демонстрували лише збитки, лише один раз  показавши прибуток у шістдесят дві тисячі гривен. Ми намагалися розпитати дружину судді про справжнє походження сімейних статків, але пані Ємельянова швидко припинила розмову.

SYDDI_screen 16

SYDDI_screen 17– Дмитрий, у меня сейчас буквально один час, для того чтобы с детьми покататься на санках. Поэтому, какие у вас еще вопросы есть, давайте чуть попозже. Окей?  Я вам на все вопросы отвечу. 

Більше Ємельянова трубку не знімала. Їй пощастило. Адже ми планували розпитати її не лише про доходи й нерухомість, а й про підтримку сепаратистів. Бо Світлана Ємельянова – не просто дружина судді, а ще й депутат Донецької міської ради. І 1-го березня минулого року вона разом зі своїми колегами запустила маховик кривавих подій на Донбасі.

Артуру Ємельянову та його колегам варто поцікавитися, чи є вакансії в судах на територіях, контрольованих бойовиками. Бо, судячи з декларацій, люстраційну перевірку в українських судах вони точно не пройшли.

ДМИТРО ГНАП, Слідство.Інфо