На початку грудня прокуратура міста Києва повідомила про затримання голови Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» та оголосила у розшук його помічника. Це допомогло «Слідству.Інфо» скласти останні шматочки пазлу і зрозуміти, як наші чиновники допомагають обдирати українських автомобілістів, які заправляються скрапленим газом.

«Укргазвидобування» є найбільшою газодобувною компанією в Україні. Саме це підприємство та корупційний талант свого часу допомогли фенОмену українського бізнесу Сергію Курченку заробити перші серйозні статки.

Згідно з постановою Кабміну, увесь видобутий скраплений газ підприємство реалізовує на спецаукціонах для населення за зниженими цінами. А його надлишки – вже за комерційними цінами для потреб приватних компаній.

Курченко за допомогою підставних компаній закуповував газ зі знижкою – нібито для населення, а насправді для продажу за комерційними цінами іншим компаніям. Ті заробляли, продаючи його на автозаправочних станціях. За «навар» усіх учасників платив, звісно ж, кінцевий споживач – автомобіліст.

Після втечі Курченка та Януковича з країни схема зламалася. В «Укргазвидобування» зайшла нова команда, яка мала навести лад на підприємстві. Та не так сталося, як гадалося.

Замість проведення відкритих аукціонів, у березні 2014 року «Укргазвидобування» підписує прямий контракт на постачання скрапленого газу для компанії WOG з орбіти народного депутата України Ігоря Єремеєва. Більше того, державне підприємство чомусь встановлює для свого нового партнера спеціальну ціну – на чверть нижчу за ринкову. «Слідство.Інфо» ще тоді запитало про причини такої щедрості в заступника голови «Укргазвидобування». Це інтерв’ю ексклюзивне, оскільки зараз Вадим Шленчак «в бігах».

ВАДИМ ШЛЕНЧАК, заступник Голови Правління «Укргазвидобування»:

– ВОГ (Группа Континиум) является одним из ведущих нефтяных трейдеров в Украине. Соответственно, мы заключили с ними какой-то контракт на какой-то определенный объём.

Прокуратура міста Києва вважає, що договір з WOG протизаконний.

ОЛЕКСІЙ КАЛИНА, заступник головного прокурора міста Києва:

– … голова правління «Укргазвидобування» Костюк та його заступник зловживаючи службовим становищем здійснили ряд правочинів в результаті яких, здійснили їх з порушенням процедури законної, в результаті яких державі спричинено шкоду у розмірі майже 17 мільйонів гривень.

ВАДИМ ШЛЕНЧАК, заступник Голови Правління «Укргазвидобування»:

– … с нашей точки зрения, мы находились в цейтноте  времени, когда у нас были переполнены резервуары, у них недостаточно объём хранения большой.

Дійсно, компанія «Укргазвидобування» тривалий час не продавала видобутий скраплений газ. Це могло спричинити серйозні технічні проблеми. Швидкий продаж великого обсягу газу дозволив підприємству працювати в нормальному режимі. Підозріло інше. «Укргазвидобування» не просто домовилося з WOG про одну поставку. Згодом сторони підписали ще п’ять доповнень до угоди.  Державне підприємство продало WOG десятки тисяч тонн скрапленого газу за ціною 7602 грн. за тонну. Це підтверджують копії документів, викладені на одному з Інтернет-ресурсів. Водночас на своєму комерційному аукціоні «Укргазвидобування» реалізовувало такий самий газ за значно вищою ціною – наприклад, 10 тисяч гривень за тонну.

ВАДИМ ШЛЕНЧАК, заступник Голови Правління «Укргазвидобування»:

– WOG покупал. Последняя партия была отгружена до 15 апреля. Соответственно, был подписан контракт на месяц. Я был должен его выполнить и все. Вы понимаете, что у меня подписан был контракт с WOGом на определенную цену.

Занижена ціна для WOG лишалася стабільно низькою, хоча контракт передбачав її зміну залежно від кон’юнктури ринку. Цей аргумент пана Шленчака не переконав.

ВАДИМ ШЛЕНЧАК, заступник Голови Правління «Укргазвидобування»:

– Считайте, что мы приняли решение, подписали допсоглашение и действовали по нему. Почему мы не поменяли цену и не разорвали допсоглашение, это уже наш вопрос.

У жовтні місяці у цій будівлі ми брали інтерв’ю у заступника голови «Укргазвидобування» пана Шленчака. Він запевняв нас, що при підписанні договорів з ВОГом, закон вони не порушували. Тепер пан Шленчак у розшуку. А його керівник під слідством та вийшов із СІЗО під заставу.

Щоб дізнатись подробиці та причини затримання, ми особисто зустрілись з головою «Укргазвидобування».

СЕРГІЙ КОСТЮК, Голова Правління «Укргазвидобування»:

– Як відбувалось ваше затримання?

– У мене закінчився лікарняний. Я вийшов в останній день лікарняного з метою поїхати в поліклініку його закрити. Коли я прийшов на роботу, до мене прийшли співробітники СБУ в офіс.

– А як щодо самої кримінальної справи?

– Я підписував тільки одне доповнення. На дві з половиною тисячі тонн – перше. Решта підписувалась… Уже у нас тут на той момент з’явився комерційний директор, мій заступник який підписував інші.

– Оці от доповнення, які підписувались не вами, ви до них відношення не маєте? Правильно?

– Юридично не маю.

– Ви знали що підписуються ці доповнення?

– Ну, нє. Я ж не можу відповідати за всі доповнення.

– Тобто це підписував пан Шленчак і відповідальність на ньому лежить за ці договори?

– Так, так.

Сергій Костюк наполягає, що непричетний до п’яти доповнень до контракту з WOG . Воно й зрозуміло – адже виправдати їх переповненими резервуарами вже не вийде. Причина може бути лише одна – «особливі», вигідні для обох сторін домовленості, кажуть у прокуратурі.

ОЛЕКСІЙ КАЛИНА, Заступник головного прокурора міста Києва:

– У березні заключається угода з підприємством комерційним, дотримується процедура аукціону та ціна за тисячу кубометрів складає 9000 гривень . Наступного місяця чомусь без проведення процедури аукціону… з аналогічним підприємством тим самим укладається договір на поставку скрапленого газу аналогічного за своїми характеристиками, але за ціною сім тисяч гривень.

Цілком очевидно, що найбільше виграла від співпраці з «Укргазвидобуванням» компанія WOG, яка купувала скраплений газ зі знижкою. Автомобілістам, які чули, що заправкам «теж треба щось заробляти», казали не всю правду, бо WOG завдяки таким «спецпоставкам» заробляла більше за інших.

WOG входить до групи компанії «Континіум», одним із засновників та власників якої є відомий народний депутат Ігор Єремеєв. Ми довго намагалися зв’язатися з ним, надсилали численні запити та телефонували за різними номерами, однак так і не змогли отримати офіційний коментар. Звісно, будемо раді, коли компанії нарешті вдасться вирішити питання комунікації з пресою.

– У нас немає пошти.

Паливно-енергетичний ринок України досі лишається одним з осередків масових корупційних діянь. Це місце, де можна швидко й легко заробити шалені гроші. Чи обійдеться Україна без закордонних фахівців-варягів у цьому секторі? Ми починаємо в цьому сумніватися.

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо