Ми приїхали до вас, тому що на містах не працює ні прокурор, ні міліція.

Це аматорське відео знято під стінами Генеральної прокуратури 12 серпня. Фермери із Дніпропетровщини приїхали туди із відчаю.

Цим занімалися високопосадовці і слідство там ніхто проводити не буде.

2 (3)Про земельну аферу стало відомо у липні 2015-го. Тоді на полях 30-ти фермерів Новомосковського району з’явилися таблички із кадастровими номерами, назвою приватного підприємства “Техсервіс” і телефонними номерами. За ними фермерам повідомили, що земля їм більше не належить.

3 (3)Микола Гоменко, фермер:

Як вони кажуть, вони заключили договір на оренду землі, на 50 років, із райдержадміністрацією. З їхніх слов, вони бажають забрати половину врожаю і нашу землю.

Фермери отримали цю землю на початку 90-х разом із актами на довічне користування. Кинулися перевіряти кадастрову карту – а їхні поля з неї зникли. Десятки тисяч гектарів просто… викрали.

5 (3) Кадастрова карта України, там находите Губиниху, там всі поля обозначені общим масивом із кадастровим номером.

– А коли ви дивилися, щоб були не поділені?

– Зимою. Там все було поділене, були наші поля. Сейчас їх немає. Сєйчас общий масив і кадастровий номер.

4 (3)Прокуратура почала розслідування, але власників загадкового ПП “Техсервіс” не знайшла. Відзвітувала, що хвилюватися немає причин – проблема локальна, і легко вирішується.

Олександр Виноградов, заступник прокурора Новомосковської міжрайонної прокуратури:

– На сьогодні, якщо по букві закону, набрали лише десять договорів оренди, які були зареєстровані реєстраційною службою в березні цього року. Це особи, державна реєстрація пройшла на підставі підробних договорів земельних ділянок.

6 (3)Фермери прокурору не повірили. І недарма. Бо фермерських земель на кадастровій карті не залишилося в усьому Новомосковському районі – найродючішому на Дніпропетровщині. Безслідно зникло 30 тисяч гектарів.

Анатолій Гайворонський, фермер:

– Борейко Віталій Дем”янович написав у відділ земельного кадастру, щоб надали йому відомість про свою земельну ділянку. І пишуть: «Відсутня інформація щодо користувача земельної ділянки ПГ “Світанок”. Ви поняли? Вже нема цієї ділянки – всьо.

Натомість фермери відшукали розпорядження, що віддало їхні землі приватному підприємству “Техсервіс” на 50 років. На ньому – підпис голови Новомосковської райдержадміністрації Сергія Горошка від 26 грудня 2012 року. Важливо розуміти, що вже за чотири дні – 30 грудня – закон позбавив голів РДА права підписувати такі розпорядження. Отже, документ народився буквально в останню мить. Колишній голова каже, що він тут ні до чого.

7 (2)Никаких документов по “Техсервису” я, как глава администрации, не подписывал. Договоров аренды не подписывал. Более того, когда в прокуратуре показывали документы, видно, что подписи не мои.

Довести, правда це чи ні, неможливо – графологічну експертизу підпису на документі не зроблено досі. Тим більше, що це не завадило «Техсервісу» заявляти про свої права на землі фермерів.

8 (2)У 2012-му Горошка називали ставлеником Вадима Нестеренка – впливового нардепа-регіонала, найбільшого землевласника і монополіста на ринку виробництва хліба Дніпропетровщини. Нестеренко був заступником тодішнього губернатора Олександра Вілкула. Нині Горошко — офіційний помічник Нестеренка, тепер уже нардепа від Блоку Петра Порошенка. Депутат пропрезидентської фракції виправдовується: за масштабною аферою стоїть не він.

9 (2)Основний аргумент який. Зараз я намагаюсь підтримати належним станом рівень своєї підтримки серед населення. В тому числі Новомосковського району. Утворили Фонд “Рідний Край”, різні проекти. І тому сьогодні, коли ми фінансуємо підтримку іміджу, залазити в брудні махінації — це ніяк не входить в мої, чесно кажучи, плани. З такими діями по грабіжу фермерів ніякої підтримки бути не може.

Тобто, якби не вибори, то брудні махінації цілком припустимі? Це не питання, а твердження, вважають фермери. Та й нардеп не приховує свого негативного ставлення до них на зустрічі через скандал.

По жизни, которая у нас складывается у нас в районе, начиная с конца 90-х и по сегодняшний день, мы являемся конкурентами. Поэтому любви между друг другом у нас вряд ли будет возможна. Борьба за каждый пай, за каждый договор аренды сегодня.

10 (2)Про те, як магнат Нестеренко збирав землі і як він вів боротьбу за паї, по області ходять легенди. Фермер Володимир Дубачинський каже, що відмовився добровільно віддавати тисячу гектарів орендованих пайових земель, за що заплатив власною свободою.

Володимир Дубачинський, фермер:

Підсунули підроблений договір. Договір підробив колишній селищний голова Богомол Сергій Григорович, який послє попався на взяткє. 27 квітня 2012 року суддя виносить вирок — вісім років позбавлення волі. Мене везуть у СІЗО. Він приїхав в село Миколаївка, собрали людей, сказали: “Дубачинський — бандіт, його посадили. Давайте розривати договора. Він уже не вийде».

Це була вже друга спроба посадити непокірного фермера. Перший раз, у 2008-му, фермера намагалися арештувати на два місяці. Він вийшов за три дні, але втратив уже засіяну землю.

Мені стає відомо, що наше товариство викупив “Агро-Альянс”, який належить Нестеренку Вадиму Григоровичу.

У 2012-му Вадим Нестеренко працював заступником у голів облдержадміністрації Вілкула і Колеснікова. Можливо, тому другий арешт виявився для фермера набагато страшнішим.

Відсидівши у СІЗО 124 доби, апеляційний суд виніс рішення, де чітко сказано: судити Дубачинського не можна, поки не розглянуть його скаргу, що підроблено договір.

Фермер вийшов із СІЗО чотири роки тому. А справу, яку направили на дорозслідування, не закінчили й досі. Фермери кажуть: поки трималася влада регіоналів, міліція протистояти агро-феодалу не наважувалася.

Володимир Чос, фермер:

– У мене 120 гектарів скосили урожая готового. Присутні були високопосадовці, такі, як Нестеренко Вадим Григорович. Біля нього було десять чоловік з дубінками, дебеленької статури.

Володимир Чос — колишній сільський голова і директор місцевого училища, вирішив боротися проти спроби забрати в нього землю. Але правоохоронці його не підтримали.

Володимир Чос, фермер:

Міліція добросовісно приїхала за півгодини. Але замість того, щоб остановити їхні комбайни, вони стали перед моїми. Кажуть: «А що ми зробимо? Вони ж бандіти».

Кажуть, Нестеренко мав серйозний вплив на правоохоронців, коли був депутатом у Блоці Юлії Тимошенко, ще більшої ваги набрав у Регіоналів. Тепер він – у президентській фракції, а за сумісництвом – ще й радник дніпропетровського губернатора. Фермери підозрюють, що саме тому прокуратура так довго й безуспішно розслідує раптову заміну численних фермерських господарств на кадастровій карті на величезні ділянки із кадастровими номерами, які ніколи безкоштовно не присвоюють. Чи не тому за два місяці не проведено експертизу підпису колишнього голови РДА Горошка на документі, який нібито віддав фермерські землі новому власнику? І чи не тому фермерів Новомосковського району буквально тероризують?

12 (1)Анатолій Гайворонський, фермер:

– Це трактор КС-340. Цей трактор коштує 200 тисяч доларів. Абсолютно новий. Кинули коктейль Молотова ночью, і ніхто не міг його потушить.

За останні два роки невідомі зловмисники спалили у фермера Гайворонського вже кілька тракторів і причепів. 

ТХТЗ-17221 спалили в цьому році. Тоже 24 у серпні місяця. Під посадкою їхав — хтось кинув коктейль Молотова.

13 (1)Цей підпал теж не розкрили. В ангарі неподалік стоїть дельтаплан, з якого гербіцидами знищили 600 гектарів фермерського врожаю. Одного із зловмисників фермер особисто спіймав на місці злочину. Та справа досі не зрушила з місця. Фермери, в яких викрали землю, тепер ще й заручники, яких правоохоронна система відмовляється визволити. 

ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, Слідство.Інфо