Полювання було однією [tooltips content=”Тут текст подсказки. Может быть в несколько строчек. По идее, их можно даже оформлять отдельными постами. Но это сложнее.”]наводить сюда[/tooltips] з найулюбленіших розваг Віктора Януковича. Сьогодні ми вперше покажемо вам його мисливський рай в Сухолуччі, що на Київщині. Рай, куди лідер нації приїздив убивати тварин разом зі своїми друзями. Ми також розкажемо вам, скільки цей рай коштував. І хто за нього платив.

Тут, за 74 кілометри від Києва починається лісова казка вартістю у мільйони доларів, яка існувала для задовлення примх однієї людини.

Vovcha Zgraya_Karasan 1Понад 30 тисяч гектарів землі Дніпровсько-Тетерівського лісового господарства, що під Києвом, безкоштовно надала Януковичу для полювання місцева влада. У нетрях цих лісів сховали його перший мисливський будиночок, розкішний Гостьовий будинок, церкву, Лазню, Тир, Пташник та Собачник.

Vovcha Zgraya_Vartist 1Історія забудови мисливських угідь починається звідси. Ця місцина називається «Акація», кодова назва  будиночку – «Карасан». Про це свідчать документи, знайдені журналістами “Слідства.Інфо” в резиденції Януковича в Межигір”ї. До речі, до неї — всього сорок кілометрів.

Майже півстоліття тому на цьому місці звів маленький лісовий будиночок тодішній мисливець номер один — перший секретар ЦК Компартії УРСР Володимир Щербицький. Йому підказали, що тут – найкраще місце для полювання на Київщині. У 2006-му шматок місцевої землі площею 30 гектарів перейде у володіння ТОВ «Дом лесника», тісно пов’язаного з Межигір’ям та його господарем. Згодом відгороджену територію розширять. На сцену вийде громадська організація “Кедр” – найзакритіший мисливський клуб України.

Vovcha Zgraya_Kedr 1Протягом 2006-2009 роківна цей будинок та прилеглу територію витратять 22,5 мільйона гривень. З документів, які намагалися втопити у Межигір’ї, ми можемо встановити вартість кожного предмету в будинку «Карасан». Ось, наприклад, ця кількаметрова люстра, викувана у вигляді оленячих рогів, коштувала 138 тисяч гривень. А цей камін – 93 тисячі гривень.

Vovcha Zgraya_TextilДерев’яні сходи замовили за 163 тисячі гривень. На меблі, постільну білизну та текстиль для облаштування цієї скромної оселі пішло 3,5 мільйонів гривень. А цей телевізор обійшовся  в 154 тисячі гривень.

У мисливському будинку Януковича ми знайшли презентаційний диск про мисливські угіддя. На ньому про переваги відпочинку та полювання у Сухолуччі розповідає Іван Тохтамиш, директор ТОВ «Дом лесника» та людина, дуже близька до Януковича. Він, як і його патрон, втік з України.

АльтанкаА що надворі? Знову казка. Наприклад, висадка трави та квіточок навколо будинку «Карасан» за 3 мільйони гривень. Оця альтанка з дерева та металу коштувала понад мільйон гривень. Друзів у президента Януковича ставало дедалі більше, тому в 2008-му році почалося будівництво ще масштабнішого об”єкту – так званого гостьового чи клубного будинку.

Vovcha Zgraya_Altanka 1

Vovcha Zgraya_Altanka 3

Vovcha Zgraya_Altanka 2Гостьовий будинок розташований за кілька кілометрів від “Карасану”. Навколо нього основна відпочинкова зона – лазня, тир, а також церква одразу на вході. Цей куточок раю називався “Острів”.

Vovcha Zgraya_Karasan 1Антон, член Автомайдану:

– Це був перший будинок, який знайшов Автомайдан. Вони досі там. Те, що вразило. Невеличка екскурсія з Антоном. Покаже фотки і відео церкви на своєму телефоні, як тільки вони попали у Сухолуччя.

Коли я вперше потрапила сюди наприкінці лютого, було незрозуміло, кому цей будинок належить. Я знайшла біля цього телевізора блокнот із такими записами: «Барбекю – охрана 100-150. Без спиртного». «Баня – генералы, 6+2 максимум». Стало зрозуміло, що це клубний будинок. Мою гіпотезу підтвердив і Микола Гордійчук, директор «Кедру».

КарасанМИКОЛА ГОРДІЙЧУК, директор ГО «Кедр»:

– Ну, клубный дом – это… Приезжали просто члены клуба, которые съезжались здесь для того, чтобы мы организовывали им такую охоту…

– В.Янукович – член клуба?

– Нет.

Ліжко_текстиль“Клуб” — ГО «Кедр» з’явився восени 2008 року — для полювання у вузькому колі та в ексклюзивних умовах. Його членами стали такі відомі державні мужі, як Леонід Кучма, Леонід Кравчук, Віктор Пінчук, Юрій Бойко, брати Клюєви, Микола Присяжнюк, Вадим Новинський, Дмитро Саламатін, Володимир Сівкович та інші. У лютому цього року їх було 28.

Члени_внескиДо речі, річний внесок за членство в “Кедрі” постійно зростав — зі 120 у 2008-му до 600 (шестисот) тисяч у 2014-му. Коли у Києві вже вбивали людей, які вийшли протестувати проти режиму Януковича, 120 000 гривень за вступ сумлінно сплатив тодішній голова Ради Національної Безпеки та Оборони Андрій Петрович Клюєв. Це підтверджує платіжка від 10 лютого 2014 року.

Vovcha Zgraya_Vneski do klyby

Платіжка_Клюєв

Vovcha Zgraya_Klyev 1За столом у клубного будинку 18 місць. Усі 28 членів клубу не зібралися тут жодного разу, тож місця вистачало.  Директор «Кедру» розповів, що коли почесні гості приїжджали на колективне полювання, тут вони обідали. Їжу привозили з собою. Скатертини після застілля доводилося везти у Межигір’я – у Сухолуччі немає величезних пральних машин.

Детальної інформації про те, що і скільки коштувало у гостьовому будинку, серед знайдених в Межигір’ї документах немає. Нам відомо, що всі вікна замовляли в Сербії, а обійшлися вони в 100 тисяч євро. Якщо проект будинку «Карасан» — того, що з люстрою з оленячих рогів — коштував 167 000 гривень, то проектування Гостьового будинку обійшлося майже втричі дорожче — у 452 тисячі. Будівництво та облаштування «Карасану» коштували 22,4 мільйона гривень. Можемо припустити, що зведення та облаштування клубного будинку влетіло у 66 мільйонів гривень.

Вартість_СухолуччяУсе навколо просторого гостьового будинку було пристосоване для відпочинку віп-відвідувачів. Ось лазня, яку, за місцевою легендою, Віктору Януковичу подарував ще один член клубу “Кедр” — бізнесмен Олександр Ярославський. А це тир. Їхнє облаштування коштувало 8,5 мільйона гривень. Церква, збудована на вході у будинок, – мільйон двісті тисяч гривень.

Звісно, передусім Янукович та його друзі приїздили в Сухолуччя заради полювання. Як воно проходило, нам розповів місцевий єгер.

– Вони ж всі дружно заїжджають. Всі разом.

– Багато машин одразу?

– Ну як собіралися, було і 5, і 10 машин…

– То вони вміли всі полювати чи вчилися?

– У них у всіх дозволи. Всіх провірялися – не важно якого ти рангу. Дозвіл на зброю, на все. Членський ето…

– Членський квиток перевіряли?

– Канєшно.

– Що, міністр показує членський квиток?

– А плєвать.

– А хто перевіряв?

– Єгеря.

– А зброю з собою привозили чи там мали?

– В основном свою, зачехльонная, розряжена… Та ну приїжджали, нормально все було.

– Ну, рідко приїжджали?

– Рідко.

– Раз на місяць?

– Бува як ото почалась охота, два рази на місяць приїдуть, а то і не їдуть. По-разному.

У мисливських угіддях збудували близько восьмисот вишок для полювання. Вони та вольєр для кабанів з огорожею обійшлися у понад 943 тисячі гривень.

Яка ж загальна вартість мисливського раю для Януковича? Будинок «Карасан» та прилегла територія – 22,4 мільйони гривень. Гостьовий будинок та територія навколо нього – за нашими оцінками, приблизно 66 мільйонів. Церква, лазня, тир, пташник та собачник – ще майже 15 мільйонів гривень. Вишки та вольєр для кабанів – майже 1 млн. гривень. Таким чином, забудова відпочинкової зони Сухолуччя коштувала Януковичу понад 103 мільйони гривень. І все це оплачувалося готівкою.

Vovcha Zgraya_Cinniki 2Сьогодні, коли ми склали більш-менш повну картину того, що відбувалося у Сухолуччі, можна сміливо припускати, що клуб «Кедр» створювався для того, щоб друзі президента платили на його улюблений відпочинок. Ймовірно, екс-президенти, бізнесмени і міністри не могли сказати “ні”, коли їх просили жертвувати десятки й десятки мільйонів гривень на угіддя та оренду Гостьового будинку, який Янукович збудував за власні кошти, але утримувати запропонував друзям. За що ж вони платили? На це дасть відповідь один з членів клубу — бізнесмен Віктор Пінчук.

“Метою мого перебування в мисливському клубі, як це не банально, було полювання. Я приєднався до клубу у 2008 році під час перебування Януковича в опозиції. Коли ж ситуація змінилася, запрацювало правило, за яким від запрошення Президента не відмовляються”.

Віктор Пінчук, коментар для YanukovychLeaks

Звісно ж, кедрівців пов’язувала не тільки любов до полювання. Це було ідеальне місце для лобіювання і просування своїх інтересів і вирішення питань.

Члени клубу «Кедр» навіть мали свій гімн. Цей диск ми знайшли тут, де збиралися найближчі друзі президента. На ньому співак-шансон’є Слава Медяник виконує пісню «Волки». Саме вовк є символом клубу «Кедр». Люди, які намагалися сховатися від решти українців у лісі, вважали себе вовками, а навколишніх– собаками. Вони вважали, що перемогли і тому кращі за інших, проте завжди їм мститимуться. Та іноді буває, що собаки можуть об’єднатися і вигнати вовків з їхнього лісу. І тоді казка закінчується.

АННА БАБІНЕЦЬ, Слідство.Інфо