УДАР на виборах до Київради отримав не лише найбільшу кількість голосів виборців, але й найбільшу порцію негативу від опонентів і громадських активістів. Це й не дивно. «Слідство.Інфо» вже розповідало, як під червоно-білими прапорами у депутатський корпус міста пройшла череда “нових-старих” облич від “Блоку Леоніда Черновецького”. 6 червня команда Кличка поповнилася одразу чотирма радниками. Ми отримали копії розпоряджень про призначення. Радниками мера стали Ігор Ніконов, Павло Рябікін, Павло Демінський і Богдан Баласинович.

Хто ці люди?

БОГДАН БАЛАСИНОВИЧ

На сторінці Богдана Баласиновича у Facebook – солідний послужний список.

Ілюстрація 1

У 2003-2005 він працював помічником Міністра юстиції, зокрема Олександра Лавриновича.

Далі, у 2005-2006, Баласинович працював заступником директора Департаменту з питань санації та банкрутства Міністерства економіки. Міністерство на той час було «під контролем» помаранчевої команди – в першій половині 2005-го його очолював Сергій Терьохін, з другої половини 2005-го до серпня 2006-го – нинішній прем’єр Арсеній Яценюк.

У 20062007 Баласинович  перебував на посадах першого заступника директора Державного департаменту з питань банкрутства, головного спеціаліста Управління  зовнішньо-економічної політики та міжнародного співробітництва Секретаріату Кабінету Міністрів. Також – радником першого віце-прем’єр-міністра. Цікаво, що в той період – у серпні 2006-гогрудні 2007-го – прем’єром був Віктор Янукович, а першим віце-прем’єром – Микола Азаров. 

У листопаді 2011-го Баласинович очолив нацпроект «Чисте місто». За ним мали звести сміттєпереробні заводи в 10 містах країни.

Наступного року чиновник балотувався до парламенту у Чернівецькій області – від УДАРу. Ми знайшли ще одну цікаву сторінку у біографії Баласиновича – він був помічником нардепа від «Партії регіонів» Юлії Льовочкіної, сестри екс-очільника Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна.

Ілюстрація 2Сам Баласинович цю інформацію підтверджує, але додає – ця посада була йому потрібна для успішної реалізації проекту «Чисте місто», а «корочка» давала доступ до Верховної Ради. Нардеп Юлія Льовочкіна є автором законопроектів, що стосуються утилізації сміття.

Ілюстрація 3Будь-який зв’язок – і власний, і мерський – з колишнім главою Адміністрації Президента Баласинович спростовує. Попри це, у ЗМІ постійно виринають матеріали про тісний звязок київського мера з Сергієм Льовочкіним.

ІГОР НІКОНОВ

Ігор Ніконов відомий киянам як керівник і співвласник будівельної фірми “К.А.Н. Девелопмент”. “Паркове місто”, “101 Tower“, “Ocean Plaza“, “Arena City” і “Respublica“, яку зараз зводять біля Одеської площі – це все об’єкти його компанії.

Проект «кремнієвої долини по-українськи» – «Біонік Хілл» у Біличанському лісі – також має будувати «К.А.Н. Девелопмент». На акції протесту проти забудови зеленої зони під Адміністрацію Президента і Київраду вже кілька років поспіль виходить група активістів. Вони намагаються вберегти ліс від вирубки.

Як Ніконов потрапив у команду Кличка? У інтерв’ю виданню“Форбс” у грудні 2012-го він розповів про давню дружбу з новообраним мером міста. А ще – про своє колишнє партнерство з нардепом-регіоналом Василем Хмельницьким, який свого часу запропонував компанії Ніконова ділянку для комплексу “Паркове місто”, та колишнім регіоналом Вадимом Столарем.

ПАВЛО ДЕМІНСЬКИЙ

Різні видання називають Павла Демінського однаково – «бізнес-партнер родини Кличків».

І дійсно, новий радник мера разом з братом Віталія Кличка Володимиром входив в число співзасновників цілої низки фірм – ТОВ “Кватро М”, ТОВ “Терра Нова”, ТОВ “МБ Україна”. В усіх трьох Демінський значиться і зараз, а в “Кватро М” – досі разом з Кличком.

Ще Демінський відомий як екс-депутат Київради – він пройшов туди у 2008-му від «УДАРу». Щоправда, вже у вересні 2010-го достроково припинив свої повноваження. Причини – невідомі.

Основним місцем роботи Павла Демінського є ТОВ «Чорноморська інвестиційна група», де він є гендиректором і співзасновником.

Ілюстрація 4ПАВЛО РЯБІКІН

Павло Рябікін – юрист і нардеп від УДАРу.

В інтерв’ю “Форбсу” у серпні 2013-го Рябікін, як і Ніконов, розповів про своє давнє знайомство з Віталієм Кличком – у 1995-му, коли боксеру-початківцю знадобилася юридична порада.

За інформацією з його офіційної сторінки на сайті Ради, на момент обрання депутатом у 2012-му Рябікін працював заступником директора – начальником порту ТОВ “Рекреаційно-оздоровчий центр “Зелений порт”. Зараз же Рябікін значиться співвласником цього ТОВ.

Ілюстрація 5У 2002 році фірма отримала в оренду дві земельні ділянки на Лютневій (Жуків острів) площею 4,54 гектари, у 2003 – му ця ж ще 11,3 гектарів. На виділених ділянках зараз знаходиться яхт-клуб «Маячок».

Ілюстрація 6

У 2006-му, за рішенням Київради, вже сам Рябікін отримав 0,1 гектар на Радченка, поруч з Кадетським гаєм. Разом з ним такі ж ділянки отримала ціла низка людей, частина з яких, разом з Рябікіним, входить в число співзасновників «Обслуговуючого кооперативу «Олександрівський» у Києві, на Кіквідзе.

На одній з виділених ділянок згогодом реєструється кооператив «Совські ставки». Директором кооперативу нині значиться Олена Коломієць. Вона ж очолює ОСББ «Шовковична, 22», де Рябікін – співзасновник.

У 2010-му «Совським ставкам» Київрада вирішила передати 15 гектарів землі…на тому ж таки Жуковому острові. При чому, частину з цих земель – за рахунок раніше виділених для «Зеленого порту».

В чому різниця? «Зелений порт» отримав ділянку під об’єкт рекреації. Ним став яхт-клуб. «Совські ставки» ж отримали землю під житлову забудову. Це викликало протест київської прокуратури, яка й подала позов до Окружного адміністративного суду міста. Суд визнав рішення Київради незаконним. Але наступний – Апеляційний – цю постанову колег скасував. Третій – Вищий адміністративний – підтвердив легітимність рішення апеляції. Зараз справа має розглядати у Верховному суді. Паралельно прокурори надіслали протест до Київради. В розпал революції в Києві – у лютому – тодішній секретар Київради Галина Герега підписала проект рішення про відхилення цього протесту.

Ймовірно, це питання розглядатиме Київрада нового скликання, обрана в травні. Вона, нагадаємо, має «УДАРну» більшість.

Підозр і звинувачень можна було б уникнути, якби депутати все ж таки вирішили жити по-новому. Вже 3 сесійний тиждень у Верховній Раді лежить та не виноситься на голосування законопроект № 4728, покликаний відкрити інформацію про володіння нерухомим майном в Україні. У разі його ухвалення 2 кліки «мишки» дозволяли б українцям дізнатися, хто і на якій підставі володіє такою чи іншою земельною ділянкою.

Сподіваємося, законопроект таки винесуть до сесійної зали вже найближчим часом, і голосування за нього стане справжнім тестом на чесність для кожного депутата.

МАКСИМ ОПАНАСЕНКО, МАРІЯ ЗЕМЛЯНСЬКА, Бюро журналістських розслідувань “Свідомо” для проекту “Слідство.Інфо”