Після невдачі на президентських виборах та прольоту з посадою міністра оборони, Анатолій Гриценко балотується до Верховної ради – цього разу з власною партією «Громадянська позиція». Гриценко постійно наголошує: гроші йому дають не олігархи, а однопартійці та народ України.

При кожній можливості Анатолій Степанович, немов заклинання, повторює одну й ту саму тезу: «Громадянську позицію» не фінансує жоден з олігархів. Ані Коломойський, ані Фірташ, ані Льовочкін, ані Пінчук, ані Тарута, ані Порошенко, жоден!

«На заставу мобілізувались ми – члени списку. В першу чергу депутати діючі теперішнього парламенту», розповідає Олег Канівець (№10 списку «Громадянської позиції»).

«Слідство.Інфо» вирішило перевірити, чи дійсно унікальна партія Анатолія Гриценка. Так ми вийшли на численні сліди мільярдера Василя Хмельницького.

Здавалося б, що може бути спільного в Анатолія Гриценка та непублічного колишнього регіонала? По перше, це скандальний житловий комплекс «Біонік хілл» у Києві. Василю Хмельницькому належить компанія-власник проекту, а 146,5 гектарів землі під забудову він отримав абсолютно безкоштовно – і не без участі Анатолія Гриценка.

карта (1)«Це найбільша земельна афера у місті Києві. Взагалі, вона входить в трійку земельних афер в Україні. Де, от просто без жодної копійки було передано у приватну власнійсть дорогоцінний ліс під приватний об’єкт», – розповідає активіст та захисник Біличанського лісу Володимир Тищенко.

Від ласого шматка землі добровільно відмовилося Міноборони, коли його очолював теперішній лідер «Громадянської позиції». Підтвердження можна знайти у копії рішення суду. Погодьтеся, щедрий подарунок.  ухвала суду (2)«Дуже б хотілось дізнатись пояснення Анатолія Степановича з приводу ось цих от дій міністерства оборони, яким він тоді керував», – додає Володимир Тищенко.

До «Слідства.інфо» також потрапила копія документу, який, імовірно, дозволив компанії Василя Хмельницького згодом приватизувати цю землю. Під ним теж підпис Анатолія Гриценка.

лист від гриценка (3)Ми хотіли розпитати Анатолія Гриценка про мотиви такої щедрості особисто, однак він відмовився спілкуватися навіть телефоном, пославшись на брак часу.

Та це не все, що пов’язує лідера «Громадянської позиції» і Хмельницького. В компанії мільярдера «Національні інновації» працює син Гриценка Олексій. На її сайті він навіть вказаний як керуючий партнер. Молодший Гриценко дав унікальне пояснення.

– Да, я працюю в цій компанії, але на нього не працюю.

– Просто, якщо він є власником цієї компанії, то…

– Не тільки він є власником цієї компанії.

З Василем Хмельницьким «Громадянську позицію» також пов’язує 14-й номер виборчого списку партії Ігор Гелярович Пукшин. Преса писала, що він юридично супроводжував велику кількість відчуджень землі для компаній олігарха.

– Скажіть, будь ласка, що Вас об’єднує з Василем Хмельницьким?

– Нічого. Скажу, бачив його, напевно, років вісім-сім назад.

Дивно. Адже, за даними сайту Єдиного Державного реєстру, Хмельницький та Пукшин є засновниками громадської організації «Центр Розвитку українського Законодавства». Ми нагадали про це соратнику Гриценка.

пукшин хмельницький (4)– Вийшло це ще коли я звільнився з посади заступника міністра юстицій. Я шукав, хто зможе підтримати громадську організацію, надати офіс приміщення, і тоді був створений цей центр, який опрацьовував різні законопроекти, які вносились до парламенту.

Ще однією ниточкою, що пов’язує Хмельницького з Пукшиним, є юрист Роман Бабій, колишній підлеглий Ігоря Гельяровича. Зараз він іде на вибори за списком «Громадянської позиції» під номером 47, а ще кілька років тому, за даними ЗМІ, представляв інтереси компанії Хмельницького в суді під час чергової тіньової спроби відчудження землі. Ми запитали у Ігоря Пукшина, чи відомо йому щось про цей факт.

«В яких справах він веде і приймає участь, мені навіть не відомо. Кожен адвокат працює окремо, самостійно і відповідає перед клієнтом за ті зобов’язання які він бере», – заявив Пукшин.

Окрім пошуків зв’язків членів партії «Громадянська позиція» з Василем Хмельницьким, «Слідство.інфо» провело аналіз діяльності інших членів списку, що сподіваються потрапити до Верховної Ради.

Наприклад, №2 списку «Громадянська позиція» – Василь Гацько – лідер політичної сили «Демократичний альянс», депутат Київської міської ради, активний учасник «Революції гідності». Здавалося б, де-де, а тут усе має бути чисто. Та перед виходом сюжету у «Демальянсі» відбулися незрозумілі події. Стало відомо про те, що на 13-му місці «Громадянської позиції» мав іти Віктор Андрусів (саме його делегував з’їзд партії, а не Наталю Соколенко). Однак з невідомої причини Віктор відмовився від свого місця та вийшов з лав партії «Демальянс». Інший член партії  – Андрій Богданович – пояснює це тим, що Василь Гацько змусив Андрусіва відмовитись від свого місця.

Ми звернулися до Василя Гацька та Віктора Андрусіва по коментар, однак обидва відмовилися коментувати цю ситуацію, а лише повторили, що Андрусів вийшов із лав партії добровільно. Дивно, що один з найактивніших членів «Демальянсу», отримавши нарешті шанс потрапити до Верховної Ради, раптом відмовився від такої нагоди. Більше того, взагалі вийшов зі складу своєї партії.

Ще однією відомою постаттю у списку «Громадянська позиція» є Олег Канівець, чинний народний депутат України. У минулому обіймав посаду голови правління ЗАТ «Видобувна компанія «Укрнафтобуріння», яку контролював Ігор Коломойський. Однак Олег Канівець не вважає себе людиною Ігоря Валерійовича та наполягає, що на даний момент нічого спільного з Коломойським не має. У якості політика встиг побувати у таких партіях, як «Наша Україна» та «Батьківщина».

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо