Ще донедавна імена помічників народних депутатів були мало не державною таємницею. І недаремно. Це – справжня кузня кадрів, де народжуються майбутні міністри, голови і керівники. Маленькі сім’ї, яким можна довіряти все – посади, гроші і оборудки.

Помічник народного депутата – це одна з найбільш перспективних професій в Україні. І дуже часто вже після першої ж каденції молоді спеціалісти можуть посісти керівні посади у міністерстві юстиції, або ж потрапити до верхівки у системі правоохоронних органів чи перекваліфікуватись у працівників кабінету міністрів України. Однак найчастіше екс-помічники народних депутатів повертаються до Верховної Ради, але вже в якості самих народних обранців.

POMICHNYKI_screen 2До редакції Слідства.Інфо потрапив унікальний список з іменами помічників народних депутатів минулого – 7-го скликання Верховної Ради. Ми перевірили, як склалася їхня подальша кар’єра. Результати виявилися несподіваними.

POMICHNYKI_screen 3Андрій Лозовий, нардеп:

– Це там помічники були не принеси, подай, пішов на хер, це всі люди, які виконують функціональні обов’язки.

Хочете зробити карколомну кар’єру? Хапайте вила і бігом допомагати Олегу Ляшку. У виборчий список Радикальної партії потрапили одразу 20 помічників її лідера. Шестеро з них стали народними обранцями. Кажуть, за особливі заслуги.

Василь Амельченко, нардеп:

– А помічники це що, чужі люди? Це члени команди, які допомагають Олегу Валерійовичу. Всі вони абсолютно серйозні люди, які ведуть активну соціально-політичну діяльність.

Очевидно, саме за активну діяльність в РПЛ готові взяти під своє радикальне крило й вихідців з чужого гнізда. Наприклад, член фракції Віктор Галасюк раніше працював помічником у скандального регіонала Василя Хмельницького.

POMICHNYKI_screen 4– Можете розповісти, за якими критеріями ви обирали собі помічників народних депутатів?

– Безумовно, це критерій фаховості, це критерій досвіду роботи і це критерій мотивації працювати, бо, знаєте, це є найголовніше.

– Ви у 7 скликанні були помічником у Василя Хмельницького, можете розповісти що Вас з ним поєднує?

– Дякую, дякую вам за запитання.

– Ви не будете відповідати?

Про своє минуле Віктор Галасюк не забув. Зараз у нього в помічницях є така собі Ганна Сергієнко. Людина з абсолютно ідентичними ПІБ у минулому скликанні теж допомагала його шефу Василю Хмельницькому. Політтехнолог Тарас Березовець свого часу працював помічником нардепа і добре знає механізм просування на службі.

– Якщо ви не є помічниками народного депутата, для Вас вхід в велику політику відкритий тільки тоді, якщо у Вас є великі гроші, і ви можете купити своє місце. Якщо ні, то шансів потрапити у партійний список у Вас майже немає.

POMICHNYKI_screen 5Надзвичайно пощастило тим, хто в минулому допомагав нардепу, а нині міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. Його син Олександр прославився придбанням квартири за мільйон доларів у елітному житловому комплексі «Альпійський». Інші помічники обрали професійне зростання.

POMICHNYKI_screen 6Іван Варченко став радником міністра. Анатолій Дмитрієв очолив Головне управління МВС України в Харківській області. Василь Петрівський працює генеральним директором ДП МВС України «Спецсервіс». Тігран Авакян перекваліфікувався з помічника нардепа на заступника міністра МВС з питань європейської інтеграції.

Тарас Березовець, політтехнолог:

– Що стосується ефективності, коли людина була помічником і відразу стає заступником міністра та інше… Це нереально перестрибнути в нормальній цивілізованій країні через кілька ось таких сходинок. Це нереально. Ти як мінімум має попрацювати спочатку на рівні начальника департаменту в кращому випадку, і тільки через декілька років тобі можуть зробити promotion, і ти піднімешся до заступника мінстра.

POMICHNYKI_screen 7– В органах юстиції з’явиться нове обличчя. Це молода ефективна людина, яка готова працювати чесно.

Хто ж ці нові люди, появу яких анонсував міністр юстиції Павло Петренко? Це колишні помічники нардепа, яких він працевлаштував.

POMICHNYKI_screen 8Ігор Алексєєв з травня по листопад 2014-го попрацював заступником міністра. Згодом, на позачергових виборах, він став народним депутатом від «Народного фронту». Олександра Журахівська – помічниця міністра. Отримали квиток у велике майбутнє і Оксана Іванченко та Антон Янчук, що стали заступниками міністра юстиції України.

POMICHNYKI_screen 9– Чи задоволений я своєю роботою? Звичайно, що не задоволений.

Задоволений очільник Кабміну Арсеній Яценюк має бути тим, як вправно він просунув у вищі ешелони влади своїх екс-помічників.

POMICHNYKI_screen 10П’ятеро з них стали народними депутатами, а ще двоє отримали посади міністрів в його уряді. Це Ганна Онищенко і Остап Семерак.

POMICHNYKI_screen 11– Сьогодні в Україні жити стало комфортніше, ніж 9 місяців назад.

У мене є два заступника, чотири з яких вже місяць лежать в кабміні, яких призначити неможливо.

Не забув про своїх колишніх помічників і господар Києва Віталій Кличко. Володимир Бондаренко очолив апарат виконавчого органу Київської міської ради, Ганна Старостенко стала заступником голови КМДА. Рена Назарова нині – депутат Київської міської ради, а Святослав Мельник – заступник директора з інвестиційних питань «Київтранспарксервісу».

POMICHNYKI_screen 12Та добре живеться не тільки помічникам переможців. Неоднозначне минуле – не перешкода для тих, хто вміє служити вірою і правдою. Наталія Козлова, колишня помічниця нардепа і сина колишнього генерального прокурора Віктора Пшонки, нині спокійно допомагає депутатці від «Народного фронту» Олені Ледовських.

– Проблеми в тому, що ця людина раніше працювала на Пшонку, ви не бачите?

– Ні.

– А ви запитували, у неї яким чином вона потрапила до Пшонки?

– Ні. Ви знаєте, я не знала що вона працювала у Пшонки.

Пшонці ж допомагав Валерій Зіневич, який нині працює у члена депутатської групи «Партія «Відродження» Андрія Шипка.

– У вас є такий помічник Зіневич, він працював на Пшонку раніше у 7-му скликанні.

 – Та мне все равно, кто на кого працював. Давайте перестанем друг другу приклеивать ярлыки. Если человек помогает людям – а я знаю, скольким он помог людям – я его поэтому брал. Я его даже не спрашивал, на кого он працюет.

Начхати на це й нардепу Порошенку-молодшому. Людина з ПІБ його помічника Дмитра Олександровича Жданова свого часу допомагала покійному регіоналу Володимиру Бойку.

POMICHNYKI_screen 13На щастя, деякі депутати готові визнавати свої помилки. Володимир Парасюк дізнався від нас, що його помічник Андрій Вільчинський раніше допомагав його ідеологічному противнику Ігорю Поберу з фракції БПП.

– У вас є помічник Вільчинський, у сьомому скликанні він був помічником Побера. І наскільки я розумію, у Вас не сходяться політичні інтереси

– Він у мене вже помічником не буде, це 100 відсотків.

Не здивуємося, якщо звільнений помічник швидко знайде собі іншого патрона. Бо, схоже, саме особиста відданість і вміння виконувати доручення, а не професіоналізм – головна риса помічників наших нардепів. Чи не звідси – така «висока» якість української політики?

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо