Площа Царського села невелика. Вона охоплює вулиці Панфіловців разом з однойменним провулком, Козятинську, Редутну, Радіальну, Реута і частково – Лаврську та Старонаводницьку. Щільність забудови на цьому клаптику Києва – максимальна. Як і ціна. За 15 соток землі тут правлять до 40 мільйонів гривень, за будинок – від 50 мільйонів. Кому по кишені така нерухомість?

TSARSKE SELO_screen 2Цей ніжно-кремовий будинок за моєю спиною за документами записаний на повну тезку матері колишнього міністра юстиції Олени Лукаш.

Матір екс-міністерки-втікачки – Любов Василівна – пенсіонерка. Згідно з інформацією з Реєстру нерухомого майна, 7 соток землі та 800 квадратних метрів нерухомості у провулку Реута, 8 на Любов Лукаш записали у червні 2013-го. І землю, і будинок купували, про що свідчить наявність договорів купівлі-продажу.

TSARSKE SELO_screen 3Дочка Любові Лукаш, Олена, у владних кріслах з 2006-го, коли вона вперше стала народним депутатом. Чоловік екс-міністра – Григорій Ілляшов – також колишній державний службовець. Раніше він очолював Службу зовнішньої розвідки України. Її сестра – Тетяна Лукаш – «служить» державі на посаді секретаря ЦВК приблизно з того ж часу. Звідки ж гроші?

Біля будинку ми побачили авто, поруч –чоловіка, який швидко зник в будиночку для охорони.

TSARSKE SELO_screen 4Схоже, людина, яка на декілька секунд визирнула з-за паркану, не бажає з нами говорити, не бажає поділитися інформацією про власника цього будинку і про його мешканців.

Охоронці навколишніх офісів і посольств підтвердили не на камеру, що будинок справді в активі родини екс-міністра. Кажуть, Олену Лукаш бачили тут неодноразово.

Рухаємося далі. Вулиця Панфіловців, по суті, центральна магістраль Царського села. Найбільше нерухомості на ній – у власності родини одіозного Олександра Шепелєва.

Він – колишній народний депутат «Блоку Юлії Тимошенко», згодом – «Партії регіонів», пізніше –позафракційний.

TSARSKE SELO_screen 5З 2013-го Шепелєв перебуває у міжнародному розшуку за підозрою у розкраданні мільйонів гривень рефінансування НБУ.

Торік його затримали у Будапешті і передали Україні. За доброю українською традицією, замість камери екс-нардеп потрапив на лікарняне ліжко, звідки швидко втік у невідомому напрямку.

Згодом Шепелєва знову спіймали, тепер уже в Росії. За даними ЗМІ, під вартою він пробуде щонайменше до вересня.

Його дружині, яка теж пройшла через суд за підозрою у співучасті з чоловіком, і сину Михайлу належать будівлі з номерами 16, 39а, 27, 25, 23, 37, 35, 33, 31 і 29а. TSARSKE SELO_screen 6Особливо вирізняється будинок №31. Напівготовий, він нагадує одночасно церкву і пафосний офісний центр. За документами це – житлова площа.

Уся нерухомість родини екс-нардепа нині під арештом. Але тут є люди. Ймовірно, це прислуга і охорона, які підтримують порядок на випадок повернення господаря.

TSARSKE SELO_screen 7За кількасот метрів звідси – будинок з номером 30. За свій невеличкий вік він вже встиг обрости власною історією. У 2011-му його, разом з двома земельними ділянками, придбав запорожець Павло Сапко. В Реєстрі вказано – майно купувалося в кредит, взятий у Міжнародного інвестиційного банку Петра Порошенка. Вірогідно, з виплатами не склалося – з березня 2014-го власником нерухомості став сам банк.

В процесі нашої зйомки з території будинку виїхав чорний «Мерседес», за кермом якого сиділа екс-нардеп Людмила Супрун. На території ж ми помітили інше авто, яке, за нашою інформацією, належить її чоловікові.

Колишня нардеп живе в будинку, який належить банку Президента? Насправді все простіше. Ми розшукали Павла Сапка. Віртуально. Ось його сторінка у соцмережі «Одноклассники». У друзях – два десятки людей. Серед родичів – та сама Людмила Супрун з тегом «дочка».

TSARSKE SELO_screen 8До «президентської» ділянки і будинку його бізнесового і політичного соратника Ігоря Кононенка звідси – рукою подати. Власне, ось вони.

А це вже вулиця Редутна, фактично – околиця Царського села.

TSARSKE SELO_screen 9Трохи більше шести соток під номером 60 тут належать бізнесмену і лідеру партії «5.10» Геннадію Балашову. Нині тут триває будівництво – зводять елітний 8-квартирний будинок. Але жити тут бізнесмен-політик тут не збирається. Майбутня новобудова – інвестиційний проект, про який Балашов детально розповів на своєму ж сайті. Вкластися у будівництво він пропонує усім охочим. Мінімальний внесок – 2 тисячі доларів. Продавати ж збираються за 4 і більше тисячі доларів за квадрат.

TSARSKE SELO_screen 10Багатоповерховий будинок навпроти – на Редутній, 47 – теж на фінальній стадії зведення. Його власником, згідно з інформацією з Реєстру, є Євген Шаломєєв. 4 ділянки – під будівлею і поруч, а також сам будинок площею 1 770 квадратних метрів він не купував – отримав за договорами дарування наприкінці 2014-го.

Особа з таким же ім’ям, прізвищем та по-батькові є відомим київським бізнесменом. У 2000-х Шаломєєв був депутатом Київради від блоку Віталія Кличка «Пора-ПРП».

TSARSKE SELO_screen 11Недалеко від будівництв Шаломєєва і Балашова, вже на Старонаводницькій, височіє будинок нардепа від «Опозиційного блоку» Вадима Рабіновича. Цієї інформації немає в Реєстрі. Але саме цю адресу Рабінович вказав місцем прописки, коли реєструвався як співвласник своєї фірми ТОВ «Медіа Строй».

TSARSKE SELO_screen 12Землю під цим палацом Київрада ще у 2007-му виділила Олексію Костусєву – колишньому меру Одеси. Щоправда, в рішенні київських депутатів йдеться про вулицю Редутну, 19-А. Адреси з літерою «А» тут немає. Але в тому, що це будинок саме колишнього одеського градоначальника, нас остаточно переконали поодинокі «корінні» місцеві мешканці. Подібним запитанням вони вже не дивуються.

Попередники змінюються сучасниками, сучасники стають попередниками. Та любов до елітних будинків і дуже дорогих земельних ділянок притаманна і тим, і іншим. Причому селитися вони чомусь звикли «по-сусідству». Можливо, щоб не випустити одне одного з поля зору.

 МАКСИМ ОПАНАСЕНКО, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»