Брати Клименки. Мабуть, одна з найвідоміших сімей в складі великої «Сім’ї» екс-президента Януковича. Партійні стрибки, нарощування бізнесу, велика політика, пост революційна втеча, кримінальна справа і трагічна загибель старшого з братів – Антона. Здавалося б, міні-імперія Клименків була приречена. Але ні – колишній міністр доходів і зборів і молодший Клименко – Олександр – у вигнанні готує фундамент свого повернення в українську політику.

2 (3)Усе почалося з активності у соціальних мережах і створення напівагітаційних відеороликів. Наступним кроком стала новина про те, що медіахолдинг «Вєсті» тепер очолюватиме Ольга Семченко. За часів Клименка у Мінздоху вона була його прес-секретарем. Ряд ЗМІ також заявляє про те, що Семченко є громадянською дружиною екс-міністра. Що вкотре піднімає питання власників медіахолдингу. Чи власника?

3 (3) Олександр Клименко, екс-міністр доходів і зборів України:

Касаемо Ольги Владимировны Семченко. Я считаю ее очень грамотным специалистом, одним из лучших на медиарынке. Касаемо личных вопросов, я не считаю… Ольга очень красивая женщина, я думаю многие мужчины хотели бы, чтобы она была рядом с ними. Я не буду комментировать этот вопрос.

4 (3)Як з’ясувало «Слідство.Інфо», бізнес, пов’язаний з родиною Клименків, який починався у Донецьку і плавно перебрався до Києва разом з його ключовими фігурантами – продовжує спокійно працювати. Більше того, володіти дорогими і дуже дорогими нерухомими активами як у самому місті – так і за його межами.

5 (3)За цим блокпостом починається територія елітного котеджного містечка Клим. Серед маєтків багатіїв тут розкинулася недобудована база відпочинку. Земля під нею – фірми КУА «Юнісон Фінанс». Більша її частина – у власності, менша – в оренді».

 6 (3)«Базою відпочинку» це можна назвати лише умовно – об’єкт встигли звести всього на 9%. Фактично, тут поки лише голий фундамент. Три з п’яти земельних ділянок під будівництвом – у власності фірми, дві, загальною площею у майже 30 соток – в оренді на максимальні 49 років. Орендна плата, згідно з відповіддю Козинської селищної ради на наш запит, радше символічна – менше 15 тисяч гривень на рік.

КУА «Юнісон Фінанс», яка нещодавно перейменувалася на КУА «Ексельсіор» – лише одна компанія «родини» фірм зі схожими назвами. Це «Юнісон Банк», «Юнісон Страхування», «Юнісон Сінема», «Юнісон Група» і «Юнісон Апартментс».  Про їхню спорідненість говорять спільні логотипи і адреса розташування – Київ, Спортивна площа, 1. Цю групу давно пов’язують з родиною Клименків. Зв’язок очевидний, але заплутаний.

7 (2)Покійний Антон Клименко разом з дружиною Олександра Клименка Оленою довгий час були співзасновниками ТОВ «Юнісон Сінема». Ще одним засновником фірми було згадане ТОВ «Юнісон Фінанс». Також Антон Клименко свого часу був директором ТОВ «Юнісон Груп». Наступним директором «Юнісон Груп» стала Яна Чумак – партнер родини Клименків. Вона ж нині є акціонером «Юнісон Банку» разом з співзасновником ТОВ «Юнісон Фінанс» Віктором Циренжаповим, екс-головбухом «Юнісон Груп» Оксаною Чепіжко, першим замом «Юнісон Груп» Володимиром Рахліним та директоркою однієї з суто клименківських донецьких фірм групи «Анталекс» Катериною Назимко. А одним із засновників «Юнісон Апартментс» свого часу стала Тетяна Гаєва, яка виконувала аналогічну роль в «Юнісон Груп».

Вишенькою на цьому багатошаровому торті можна вважати юридичну фірму Prove Group, створену Владиславом Кочкаровим. Розслідуванням «Української правди» показало, що він був підлеглим Олександра Клименка спочатку в податковій Донецької області, а потім і в центральній податковій службі. Подивіться на розділ «Наші клієнти» на офіційному сайті цієї фірми. Це «Вєсті» і «Юнісон».

Сам Олександр Клименко спочатку відповідає на питання про «Юнісони» доволі розмито:

Есть бизнес семьи, который передан, он был давно, вы знаете, я пришел из бизнесе, брат занимался бизнесом. Был передан в Украине управляющей компании. И я ним не занимался и не управлял. Соответственно и сложно забрать у меня то, чего у меня нету»

А згодом – і взагалі «закривається»:

«И если я сегодня буду… приводить аргументы, к кому и к чему я имею отношение, то завтра в этих компаниях придут правоохранительные органы и будут делать обыски и коллектив будет использоваться. Испытывать очень большой дискомфорт. Поэтому этот вопрос я оставлю без ответа.

8 (2)Володіють Юнісони і нерухомістю в самому Києві. Це квартири у дорогих житлових комплексах. Наприклад, на Драгомирова, 7, на Артема або ж Січових стрільців, 70А і на бульварі Шевченка, 27.

Усіма ними, за винятком квартири на бульварі Шевченка, яка записана на «Юнісон Фінанс», володіє «Юнісон Апартментс», До слова, вони вже теж змінили назву на «Київ сіті апартментс».  В процесі підготовки сюжету ми дізналися про ще більше квартир «Юнісонів». Загалом, тільки в будинках на Драгомирова, об’єднаних в елітний комплекс «Новопечерські липки», їх аж 16.

Олександр Клименко, екс-міністр доходів і зборів України:

Да, вот такая штука, что у меня нет своего дома, что я жил в арендованном доме в городе Киев. Все смеялись – ну как так, Клименко, сам Клименко дом. Ну там домов должно было быть, квартир должно было быть, в каждой ночуй – 1000 и 1 ночь.

Тут же, на Драгомирова, 20а дві сусідні квартири належать згаданим нами членам клану Клименків – Яні Чумак і Оксані Чепіжко. Жінки, за документами, оформили їх в один день – 25 вересня 2015 року, у одного нотаріуса і з різницею у 25 хвилин.

9 (2)А це вже Переяслав-Хмельницький район. Тут починається територія національного парку. Силами кількох підписів на документах він почав межувати із закритою базою відпочинку, ниточки від якої ведуть до одіозних персонажів.

Насправді це не база відпочинку, а неприступна фортеця, оточена водосховищем і густим заповідним лісом. На підступах –  нездоланний паркан з охоронною вежею. Ми спробували роздивитися територію з повітря, але сильний вітер і значна відстань зіграли свою роль – коптер, так не виконавши місії, розбився. Ризикуємо на кілька хвилин під’їхати до головного входу.

На в’їзді до Нацпарку нас попередили – охоронці бази неконтактні і озброєні. Відтак, нам довелося робити все дуже швидко.

10 (2)Загальна  площа землі під базою – 9,5 гектарів. 7,9 з них – в оренді фірми «Терра-Інвест», яка передала їх в суборенду компанії «Голдвейн». 1,6 гектарів – у власності «Голдвейну».Кінцевим власником «Терра-Інвесту» є кум Володимира Путіна і ляльковод української політики Віктор Медведчук. «Голдвейну» належить співвласнику «Юнісон Фінансу» і акціонеру «Юнісон Банку» Віктору Циренжапову. Якщо підсумувати, то Медведчук просто передав взяту ним в оренду землю нечужій родині Клименків компанії.

За даними видання «Наші гроші», навесні 2014-го прокурори звернулися до суду – з вимогою скасувати усі розпорядження Переяслав-Хмельницької РДА щодо відчудження землі під базою. Суди усіх трьох інстанцій прокуратурі відмовили.

11 (2)А тепер – бонус. Кадри зсередини бази у нас таки є. Журналістка Катерина Каплюк зняла їх навесні 2014-го, коли Революція на короткий період відчинила перед журналістами всі двері. Активна фаза будівництва тоді тільки починалася. Триває вона, за словами місцевих єгерів, і нині. Але тепер вже під пильним наглядом охорони.

12 (1)Мабуть, питання, повертається Клименко в Україну чи Клименко нікуди звідси й не зникав – лишається відкритим.

 МАКСИМ ОПАНАСЕНКО, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»