Видубицьке озеро та прилегла до нього територія знаходяться в самому центрі міста Києва. А від того бажаючих привласнити цей ласий шматок землі до свої рук з кожним роком стає дедалі більше.

ROZBORKI_screen 2Цінність цієї ділянки стає зрозуміла з карти. 26 гектарів на березі Дніпра у найдорожчому, Печерському, районі столиці. Юридично землю ніхто не приватизував і не орендує. Тут розташувався Ремонтно-відновлювальний пункт, який в народі називають РОП-1. Саме за нього й зчепилися чотири «групи товаришів». Розборки тут такі, що режисери голлівудських бойовиків кусають лікті від заздрощів.

ROZBORKI_screen 3Усе почалося в далекому 2001-му, коли цілісний майновий комплекс РВП-1 у Фонду Держмайна придбало ТОВ «Ласпі». Його засновниками були В’ячеслав Піонтковський і ТОВ «Реал Груп». Останню фірму заснувала нині покійна матір Нестора Шуфрича Марія. Згодом об’єкт кілька разів перепродавали. У процесі Марія Шуфрич номінально звідти вийшла, а от В’ячеслав Піонтковський лишився. Та знаючі люди кажуть, що насправді тінь Шуфричів й досі ширяє над Видубецьким озером.

ROZBORKI_screen 4Це підтвердив нам і Олександр Дядюк – юрист, який бере активну участь у судових процесах, пов’язаних з РОПом-1.

– А Піонтковський досі під Шуфричем?

– Під Шуфричем. Там же Шуфрич бував. Він так сидів, виглядував з машини, усміхався.

ROZBORKI_screen 5В’ячеслав Піонтковський, засновник компанії «Скоробей», яке нині орендує комплекс, заперечує свій зв’язок зі скандальним нардепом.

– Нестор Шуфрич ніякого відношення до цього обєкта немає. Він потерял интерес к этому обьекту. У него появились другие более перспективные бизнесовые проекты и интересы.

Документи кажуть інше. Ось судове рішення, де на захист ТОВ Піонтковського у справі РОПу-1 виступає компанія «РГ Сервіс». Серед з її засновників – помічник Нестора Шуфрича,  В’ячеслав Черепаня. Він же – серед власників ТОВ «Реал Груп», що раніше належало покійній Марії Шуфрич. А ще Черепаня – засновник компанії «Приватбудсервіс», в якої «Скоробей» Піонтковського орендує комплекс.

ROZBORKI_screen 6Та встановивши ще 2001 року контроль над об’єктом, люди нардепа так і не змогли приватизувати чи бодай взяти в оренду тутешню землю. Вона зацікавила ще кількох не менш впливових українських громадян.

ROZBORKI_screen 7У 2004-му в гру вступає ТОВ «Дніпроекологія», яке, за інформацією «Слідства.Інфо», належить до структур олігарха Віктора Пінчука. Ця компанія є засновником ТОВ «Дніпроекологія-Інвест». Юридична адреса останньої – Паньківська, 11 у Києві. Там же зареєстровано й пінчуківський телевізійний канал ICTV.

ROZBORKI_screen 8«Почались змагання між Нестором Шуфричем і Пінчуком. Неодноразово там були рейдерські захоплення, міліція, тітушки, стрілянина», – каже активіст Володимир Тищенко.

ROZBORKI_screen 9Третя сторона конфлікту – Громадська Організація «Водно-моторний спортивно-фізкультурний клуб “Видубицький”». Її керівника, Володимира Стрілу, пов’язують з відомим українським емігрантом.

ROZBORKI_screen 10«А в 2013 році на цю ділянку своє око поклав Хорошковський, і через Вову Стрілу в 2013-му році зовсім по-іншому почали суди вже грати на іншу сторону. І правоохоронні органи почали порушувати кримінальні справи щодо визнання недійсним ось цю приватизацію», – розповідає Тищенко.

І якщо структури олігарха борються за землю під РОПом у судах, то Володимира Стрілу конкуренти звинувачують у застосуванні радикальніших методів.

«В 12 часов вечера около 100 человек с гранатами, с оружием, со стрельбой подъехали к нашей территории, побили наших охранников, разогнали наших охранников, угрожая жизни людям, которые находились на этой территории, поснимали ворота, повыкидывали это все», – згадує Піонтковський.

Такі інциденти відбуваються тут мало не щодня. «Слідству.інфо» вдалося отримати записи з камер відеоспостереження підприємства. Вони показують, як весело живеться на території РОПу 1.

Та й це ще не все. Володимир Стріла, до всього іншого, заручився підтримкою відомого активіста Всеукраїнського об’єднання «СВОБОДА». Зараз ви побачите ексклюзивні кадри з колишнім нардепом, який славиться своєю любов’ю до силових методів вирішення конфліктів.

«Возглавляли тогда эту акцию депутаты от «Свободы» и ихние помощники народных депутатов. Несмотря на то, что присутствовало 4 машины милиции – наряд – никто не предпринял ни одного шага для того, чтобы предупредить этот беспредел», – каже Піонтковський.

ROZBORKI_screen 11Впізнали? На цьому кадрі чітко видно, що молодиків у масках очолює «свободівець» Ігор Мірошниченко. Ми запитали його про той вечір.

–  Приїздили люди і демонтували ці ворота, це було кілька разів таке. Я жодного разу не був присутнім, коли ці ворота демонтували, але я знаю, що таке було.

Зняли ворота у вечір приїзду Мірошніченка чи ні, нам невідомо, але з відео зрозуміло, що необхідне для цього знаряддя у хлопців було. Екс-нардеп також пояснив, що приїздив на РОП-1 захищати інтереси людей, які тримають тут свої старенькі човни та катери.

– Це, звичайно, не яхти, а прості, ще совєцьких часів там дідусі, пенсіонери. І прийшла фірма – рейдери, які хотіли там будуватись. Там поруч, наскільки я розумію, вже захоплена земля Шуфричем і компанією. Я приїздив туди кілька разів. Поставив там свою приймальню. Ну і, відповідно, ця фірма-рейдер заспокоїлась.

ROZBORKI_screen 12Ми знайшли приймальню депутата, яку  займають представники громадської організації Володимира Стріли. Вони теж називають себе оборонцями знедолених.

ROZBORKI_screen 13«Я являюсь заступником голови Правління ГО «Водно-моторного комплекса «Видубицький», куда вступили все стояльцы, которые находятся на данной территории. Их более 400 человек. И дали отпор титушкам вот этих представителей», – заявив Андрій Швиденко.

А що ж ті, кого всі начебто захищають? Прості власники катерів об’єдналися в ГО «Видубай», яка виступила головною дійовою особою у судовому протистоянні з іншими гравцями. Це – єдина сторона, яка не претендує на приватизацію ділянки.

ROZBORKI_screen 14«Ми хочемо домогтись, щоб Київрада створила комунальне підприємство, яке б зберегло це місце, цю стоянку для простих людей, для пенсіонерів. Для тих, хто не може платити великі гроші. В кого старенька «Чайка» чи «Прогрес», – каже Дядюк.

Та в інших учасників цього пекельного протистояння плани не такі скромні. Наприклад, у засновника наближеної до Шуфрича компанії, В’ячеслава Піонтковського, є рожева мрія.

– Можно было это сделать, чтобы яхт-клуб, который мы планировали здесь сделать, цивилизованый, красивый, на кшталт тех, как на Западе. С многоярусным хранением катеров. Не так, как сегодня валяются по всей територии. Чтобы здесь была Мекка для туриста и для лодочника…

У пінчуківських структур задуми глобальніші.

«Від цього озера тільки в центрі мала десь остатись половина плеса. А остальне все, там де зараз берега і навіть там де зараз вода – там готель, там офіс, там торгово розважальний центр, там мало бути засипано і забудовано все на фіг», – каже Дядюк.

ROZBORKI_screen 15Ось такий план РВП-1 має зараз, а ось таким, згідно з інвестиційним планом на забудову, він повинен стати після завершення реалізації проекту. Фактично 50% озера мають засипати.

Громадська організація Володимира Стріли своїх карт не розкриває, але наполягає – землю мають віддати їм.

«Что касается по земле. Земля пока еще относится к городу. Все документы по выделению земли, хотя бы  аренды, мы уже подали. Ждем ответа от господина Кличка», – пояснює Швиденко.

Приватизаторів та орендарів стримує важливе судове рішення, якого домоглося ГО «Видубай». Територія РВП-1 відноситься до земель рекреаційного призначення, а отже, будувати на ній заборонено.

В 2007 році КМДА приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки. Унікальне рішеніє. Вивели з земель рекреаційного призначення і перевели в землі житлової громадської забудови не то що землю, берега. Воду! Плесо перевели в землі забудови. То єсть озера Видубицького не було».

Громадські активісти та представники човнярів з Видубицького озера скасували рішення КМДА через суд. Після цього  будівництво на території мало б зупинитися. Та поки міська влада визначалася з власником землі, на території РВП-1 виросла не одна споруда. З’явилися навіть тенісні корти і п’ятиповерховий так званий оздоровчий комплекс.

ROZBORKI_screen 16«Ну, ми ж всі розумієм, що там нічого оздоровчого не буде. Там буде ресторан і бар. Будується на дамбі. Законами всіма заборонено на дамбі будувати! Там дамба! В суді купляють рішення суду, яке дозволяє на дамбі будувати», – скаржиться Дядюк.

Не сиділи без діла й пінчуківці. За ініціативою компанії «Дніпроекологія» Вищий адміністративний суд України відібрав РВП-1 у компанії «Приватбудсервіс».  Ухвала датується 10-м березня 2015-го року. Це означає, що на даний момент Ремонтно-відновлювальний пункт №1 формально вже не належить фірмі з орбіти Нестора Шуфрича. Це дозволяє повернути об’єкт у комунальну власність. Біда в тому, що в судах місто від нього постійно відмовлялося. Ми спробували з’ясувати, що ж буде з РОПом, в очільника КМДА і мера Києва Віталія Кличка.

ROZBORKI_screen 17– Я знаю таке озеро, але яка там ситуація склалась, я не можу вам сказати. Нагадайте мені… Коли я вивчу це питання, я зможу чітко і аргументовано вам сказати мою думку з цього питання. Тому ви зараз щось мені таке сказали. Я не володію інформацією з цього приводу.

– Так ви самі попросили мене вам про це розказати.

– Я не володію 100%. Опираючись тільки на ваші слова, висновки я робити не буду.

Сподіваємося, висновки київська влада зробить найближчим часом, розрубавши нарешті Гордіїв вузол протистояння у центрі столиці. Хоча б для того, щоб тут вечорами не лунали постріли і не палали пожежі.

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо