У Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана навчається більше тридцяти шести тисяч студентів. Він є найбільшим в Україні центром з підготовки економістів, менеджерів та науковців. Серед випускників КНЕУ – чимало відомих людей. Його диплом мають колишня прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко, Голова Нацбанку Валерія Гонтарєва, олігарх Костянтин Жеваго та інші.

REKTOR_screen 2Ректор КНЕУ Анатолій Павленко розповідає:

– Уряд надав нам вищий статус університету, самоврядний, автономний, дослідницький національний університет. Таких університетів в Україні кілька. Ну, напевно, 10-12, я не знаю. Це вищий статус.

Сімдесятип’ятирічний Анатолій Федорович Павленко – незмінний ректор КНЕУ з 1987 року. Герой України, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії педагогічних наук України, доктор економічних наук та професор. Саме за його каденції у 1996 році в Університеті створюють юридичний факультет. Ще донедавна деканом там був доктор юридичних наук Володимир Федорович Опришко.

– Серед більше, ніж 240 Вузів і факультетів, які готують юристів наш факультет ось вже на протязі 10 років займає 5-6 місце.

У квітні в КНЕУ відбулися перевибори декана юридичного факультету. За новим законом «Про вищу освіту», незмінний декан Віталій Опришко міг бути обраним на останню каденцію. 17 квітня на засіданні зборів трудовий колектив юрфаку у складі 87 чоловік вирішує рекомендувати 53 голосами «за» кандидатуру Опришка В.Ф. для обрання на посаду декана юридичного факультету на наступні 5 років. Інших кандидатів – Печуляка, Мачуського та Солдатенко – Вченій Раді Університету збори не рекомендують. Про це нам розповіла Юлія Бойко, студентський декан юридичного факультету КНЕУ.

REKTOR_screen 3– Опришко Віталій Федорович – це була єдина особа, яка була рекомендована із чотирьох кандидатів, він набрав більшість голосів і, відповідно, на Вченій Раді Університету мав бути внесений лише він до бюлетня.

REKTOR_screen 4Частина перша статті сорок третьої Закону України «Про вищу освіту» і справді засвідчує, що керівник факультету обирається вченою радою вищого навчального закладу строком на пять років з урахуванням пропозицій факультету. Те саме говорить і статут КНЕУ від 20 березня 2015 року. Натомість, на засідання Вченої Ради самовисуваються  інші 3 кандидати. Як наслідок, 23 квітня за рішенням Вченої Ради деканом стає Оксана Солдатенко з 49 голосами «за». Опришко набирає 23. Секретар Вченої Ради КНЕУ Олег Паценко пояснює:

– Рішення про те, чи порушене було законодавство, приймає тільки суд.

– Все правильно. Тобто, ви в діях ні ректора, ні Вченої Ради не бачите ніякого порушення?

– Ні.

Поки що в головному науково-експертному управлінні Апарату Верховної Ради України, де дають висновки по всіх законопроектах народних депутатів, дії Вченої Ради прокоментували наступним чином: «Внесення до бюлетеня для таємного голосування на вченій раді вищого навчального закладу при обранні декана факультету прізвищ претендентів, які не були запропоновані органом громадського самоврядування факультету, може розцінюватися як порушення частини першої статті 43 Закону України, положення якої щодо необхідності врахування пропозицій факультету мають імперативний характер і не підлягають розширеному тлумаченню». Після звільнення з посади декана Віталій Опришко подає до суду. 26 травня ректор відмовляється коментувати ситуацію.

REKTOR_screen 5– Все, що касається справи, пов’язаної з Віталієм Федоровичем  Опришком, я до закінчення слідства говорити не бажаю.

Погодьтесь – досить дивною виглядає ситуація. Двадцять років ректор та декан уживаються разом і тут такий крутий поворот. За словами Віталія Опришка, ректор планував позбутися його давно. І все нібито через те, що той не мовчав про зловживання деяких викладачів КНЕУ. Багато цікавого журналістам «Слідство.Інфо» вдалося дізнатися і про самого Анатолія Павленка.

– Студенти говорили про те, що викладачі денної форми навчання створюють такі умови, за яких потрібно, як кажуть, щоб отримати позитивну оцінку, платити.

– Студенти в основному писати заяви боялися.

– Ви доносили ці факти до ректора?

– Звичайно, службовими записками.

Нам вдалося отримати деякі документальні підтвердження слів колишнього декана. Зокрема, у 2014 році співробітники Головного управління СБУ України склали протокол про адмінпорушення на доцента юридичного факультету Михайла Міщука: «одержав дарунок у вигляді 50 літрів пального А-92 картками за сприяння в успішному перескладанні іспиту «Трудове право». Віталій Опришко розповідає:

REKTOR_screen 6– І кафедра, і я поставили питання про його звільнення з роботи. Він його не звільнив, і він до цього часу – ця людина – працює на факультеті. Це ж абсолютно дискредитує і посаду юриста, і звання викладача.

У 2011 році державна інспекція навчальних закладів перевіряла факти щодо іншого викладача: «студентка 4 курсу заочної форми навчання за попередньою домовленістю з викладачем Кожушко С.І. зібрала для неї зі студентів 3 і 4 груп третього курсу юридичного факультету заочної форми навчання 6 тисяч гривень для позитивного складання групами іспиту з трудового права». В тому ж 2011 році прокуратура Шевченківського району Києва порушила кримінальну справу проти екс-диспетчера юридичного факультету КНЕУ. Встановлено, що вона виправляла оцінки деяких студентів з «незадовільно» на «задовільно». В одній з пояснювальних записок тодішньому декану Віталію Опришку вона заявила, що робила це на прохання професора Віталія Печуляка.

REKTOR_screen 7– Я про це вперше чую. Розглядаються лише письмові звернення, підписані особою. Анонімки я не коментую. Я забороняю, да, вам розміщати ці матеріали без моєї згоди в будь-яких засобах масової інформації

21 травня, на годиннику 15.19. Ми йдемо на розмову з Ректором Київського Національного Університету. Щойно відбулося засідання вченої ради. Анатолій Федорович не знає, що ми журналісти і зустрічає нас негостинно.

REKTOR_screen 8– Ви знаєте, до кого ви зайшли? До кого? До ректора, героя України, вон атсюда к є… матєрі, щоб я тебе не бачив.

Після того, як розуміє, що перед ним журналісти ректор стає добріший. Хоча у нас складається враження, що такі перепади настрою в Анатолія Федоровича пов’язані не з його ставленням до преси, а з його особливим станом серед робочого дня.

– Ви не вживали сьогодні спиртного?

– Нєт, не вживав.

– Не випивали точно?

– А це не ваше діло, випивав я чи ні.

Про те, що такий стан для ректора на робочому місці нормальний, нам казала не одна людина з КНЕУ – і викладачі, і студенти. Ми запитуємо Анатолія Павленка, чи йому щось відомо про зловживання в його Університеті.

REKTOR_screen 10– Я цього факту не знаю.

Та колишня студентка КНЕУ розповіла «Слідству.Інфо» про інші дива, які відбуваються в навчальному закладі. Їй соромно згадувати про один з вечорів, коли ректор її викликав до себе в кабінет.

– Там, где стеллаже книги стоят. Там есть такая маленькая дверь, я захожу и вижу маленькую комнатку, где находится кожаный такой диван, маленький столик там. Стоял коньяк, что-то там еще и пепельница. Он говорит: «Хочешь выпить»? Я говорю нет, я не пью. Он говорит – что я, сам буду пить? Говорит: будешь курить? Я говорю: я не курю. И потом он начинает вести разговор таким образом: «я хочу, щоб ти знала, що я вульгарна людина, і я кажу прямо як є – он кладет мне руку на колено и говорит: я тебе хочу як жінку».

REKTOR_screen 9За словами дівчини, після цього ректор перейшов до активніших аргументів.

– Из-под стола достал две купюры по 500, и говорит бери – в следующий раз придешь – будет больше. Я говорю: я не буду брать эти деньги. Он потом брал меня за шею и лез ко мне, чтобы поцеловать. Я от него выдиралась, и мы начинали на диване вот это вот бороться. Он мне потом сказал: «Якщо в тебе є чоловік, то для мене це не має значення. Я тобі потрібен, в тебе може бути наступна сесія, на подальше твоє навчання, це може бути магістратура, тобі ж потрібен бюджет або ще щось, тобі прийдеться до мене звернуться».

А ось і потаємна кімната, про яку розповідала екс-студентка: той самий шкіряний диван і столик. Анатолій Павленко каже, що це приміщення – його особиста кімната відпочинку і жоден студент там не був. Як тоді екс-студентка так детально змогла її описати?

– А хто знає про цей кабінет? Всі знають в Університеті?

– Абсолютно.

– І студенти тоже?

– Ну зачем ви так низько мене ставите.

Ось такі чудасії творяться в одному з найвідоміших університетів країни. І їх здійснюють люди з титулами та регаліями. Саме ті, хто мав би нести світле та добре молодим поколінням і бути їм прикладом у всьому.

ЛЮБОМИР ФЕРЕНС, Слідство.Інфо