Столична влада любить повторювати, що обов’язково поверне киянам усі незаконно привласнені різними ділками землі. На практиці зробити це вдається рідко. Наприклад, прокуратура Києва вже кілька років забирає ділянку у ЖБК «Совські ставки» – компанії, близької до теперішнього заступника мера Києва Павла Рябікіна. «Слідство.Інфо» з’ясувало, чому процес іде так важко – виявляється, в історії фігурує ще одне відоме прізвище. Льовочкіни.

JYKIV-2_screen 2Спірна ділянка – це мальовничі, оточені водоймами землі столичного Жукового острова. Більше 15-ти гектарів ще у 2002-му-2003-му роках київські депутати віддали в оренду фірмі «Зелений порт», 50% якої належать Рябікіну. Згодом на частині з них виріс яхт-клуб «Маячок».

Інший шматок, за згодою сторін, у 2010-му було передано житлово-будівельному кооперативу «Совські ставки».

Відтоді земля стояла фактично незайманою. Її «приватність» видає тільки паркан.

Активністю вирізнялася лише прокуратура, яка роками намагалася відсудити землю. І нарешті здобула проміжну перемогу. На початку квітня Господарський суд Києва визнав рішення Київради незаконним і постановив:

JYKIV-2_screen 3«… Зобов’язати обслуговуючий житлово-будівельний кооператив… «Совські ставки» повернути у розпорядження Київської міської ради земельні ділянки по вулиці Лютневій, 58-а, 58-в у Голосіївському районі міста Києва…»

JYKIV-2_screen 4Павло Рябікін називає рухи навколо «Совських ставків» шоу-програмою правоохоронців.

– Признание в судебном порядке решения Киеврады недействительной не влечет автоматического лишения. Это еще пиар прокуратуры – не очень честный. Почему? Потому что должен быть второй судебный процесс, которым надо расторгнуть договор аренды.

Свій спокій заступник мера, який особисто підтвердив «Слідству.інфо» зв’язок свого «Зеленого порту» з ЖБК «Совські ставки», пояснив тим, що вже звик до судових процесів.

– В общей сложности до сегодняшнего дня по территории Маячка и прилегающей к нему прошло более 28 судебных процессов по инициативе прокуратуры.

Та незворушність Рябікіна може мати й іншу причину. За нашими даними, у «Совських стаків» землі на Жуковому острові вже є набагато вищі покровителі. Як з’ясувало «Слідство», у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельна ділянка на Лютневій 58 А та В, яку начебто відібрала прокуратура, фігурує у іпотечному договорі. Фактично, вона закладена.

JYKIV-2_screen 5В іпотечному договорі між банком «Кліринговий дім» та ТОВ «Квентал Сервіс», «Совські ставки» виступили майновим поручителем, а предметом іпотеки стала якраз земля.

JYKIV-2_screen 6Фактично, за документами, у серпні 2014-го року «Совські ставки» поручились за компанію «Квентал сервіс» більш як дев’ятьма гектарами на Жуковому острові перед банком. Оцінили землю у 164 мільйони 756 тисяч 800 гривень.

За це «Квентал Сервіс» отримали від банку ліміт у поновлюваній кредитній лінії на суму понад 116 мільйонів гривень.

Повернути гроші до банку компанія «Квентал сервіс» має до кінця серпня цього року. Поки ж «гарантує» виплату землею, яку заклали «Совські ставки». Якщо ж компанія борг не віддасть, банк може забрати собі землю. А заяви прокуратури про повернення землі киянам виявляться пшиком.

JYKIV-2_screen 7Експерт з корупційних схем Дмитро Сіренко пояснює:

Банк за рішенням суду визнається як «доброчесний набувач» і відповідно в подальшому з майном має право робити все що завгодно. І, як показує практика, відсудити у нього як «доброчесного набувача» майно практично неможливо. На мою думку, має місце типова схема, яка діє багато років, і полягає у набутті права на майно юридичними чи фізичними особами як «доброчесним набувачем».

Щоб дізнатися, чи планує «Квентал сервіс» розплачуватися з банком, їдемо за юридичною адресою товариства, вказаній у реєстраційних документах. Приїжджаємо до житлового будинку, де немає навіть натяку на існування компанії.

За телефонним номером представниця компанії записує наші контакти і обіцяє передати керівникові. На час підготовки сюжету він з нами так і не зв’язався. Ми знайшли інформацію про «Квентал сервіс» самостійно. І натрапили на відоме прізвище.

За даними реєстру фізичних і юридичних осбіб, компанія «Квентал Сервіс» зареєстрована у 2005-му році і нині має єдиного засновника – кіпрську компанію «Герсе Інвестментс Лімітед».

За даними відкритого кіпрського реєстру, директором «Герсе Інвестментс Лімітед» є людина з ім’ям ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΜΙΧΑΗΛ. Вона ж є директором і секретарем іншої кіпрської фірми – БАНТА АГРІКАЛЧУРАЛ ІНВЕСТМЕНТС ЛІМІТЕД. Остання – бенефеціар ПАТ «Миколаївський комбінат хлібопродуктів». Певний час головою Наглядової ради комбінату була Юлія Льовочкіна, нардеп і сестра сірого кардинала парламентської фракції «Опозиційний блок». Ми запитали її про «Квентал Сервіс» і почули категоричні заперечення.

JYKIV-2_screen 8Жодних зв’язків з цією компанією в мене немає.

Але там працюють люди, які раніше працювали у ваших компаніях. Зокрема…

– Ви навіть собі не уявляєте, як багато людей зі мною працювало і на яких посадах.

– Тобто вам не знайома назва цієї компанії?  – Я так не можу згадати.

 Дивно. Адже у нардепки є не один привід пам’ятати про «Квентал сервіс».

 

Юлія Льовочніка, її колега по Верховній раді Іван Фурсін та низка їхніх компаній – власники банку «Кліринговий дім». Так, це саме той банк, який видав кредит «Квентал сервісу». І саме той банк, який виступив іпотекодержателем понад дев’яти гектарів Жукового острова.

JYKIV-2_screen 9От вам і ймовірна схема, про якого говорять експерти. Під постійним тиском прокуратури «Совські ставки» переходять під дах компанії, пов’язаної з прізвищем Льовочкіни. Банк, де Юлія Льовочкіна є одним з власників, видає цій компанії кредит під заставу землі «Ставків». Якщо компанія не повертає гроші, банк забирає цю землю собі. Усі задоволені – окрім прокуратури і киян.    

Що думають з цього приводу у «Совських ставках», дізнатися не вдалося. Щоб зрозуміти, чому ЖБК заклало під іпотеку землю за іншу компанію, ми шукали його керівницю Олену Коломієць.

Давайте я запишу Ваши контакты и передам ей, и она вас наберет, если посчитает нужным.

Нам так ніхто і не передзвонив.

Ми також звернулися до прокуратури з проханням пояснити, чи брали під час судової суперечки з «Совськими ставками» слідчі до уваги факт іпотечного договору. Нам відповіли так:

JYKIV-2_screen 10«Рішенням Господарського суду міста Києва від 07.04.2015 позов прокурора задоволено частково… Ураховуючи те, що вказане рішення сукду не набрало законної сили, так як оскаржено кооперативом у апеляційному порядку, спірні земельні ділянки у розпорядження Київської міської ради не поверталися».

Про іпотечний договір – у відповіді прокуратури – жодної згадки.

«Слідство.інфо» обов’язково відстежить, чиї інтереси переможуть у суперечці навколо земель на Жуковому острові – традиційно схемщиків чи, як виняток, киян.

МАРІЯ ЗЕМЛЯНСЬКА, Бюро журналістських розслідувань “Свідомо” для проекту “Слідство.Інфо”