6 травня в ефірі «Слідства.Інфо» вийшов сюжет «Дали прикурити». У ньому ми розповіли про незрозумілу суперечку України з Австралією у Світовій організації торгівлі. Ініціювало спір ще у 2012 році українське Міністерство економічного розвитку та торгівлі. Тодішньому урядовому уповноваженому з питань Євроінтеграції Валерію П’ятницькому не подобався новий дизайн упаковки сигарет на Зеленому континенті, тому Київ активно заперечував проти його використання. Мовляв, австралійці порушують вимоги низки міжнародних договорів. Україну підтримало ще кілька поважних країн. Пікантність ситуації полягала у тому, що Україна зовсім не експортує сигарет в Австралію. Для чого нам ця суперечка?

Prypinit_screen 2«Я не розумів, який там український національний інтерес, я його не бачив, я бачив галузевий глобальний інтерес, всупереч українському інтересу», – казав екс-міністр економічного розвитку та торгівлі України Павло Шеремета.

У ході розслідування «Слідство.Інфо» вдалося викрити цілу групу людей, які могли лобіювати  інтереси тютюнових компаній у різних міністерствах країни. Це, зокрема, Світлана Зайцева – директор департаменту з СОТ та з питань торговельного захисту; Олена Зеркаль, заступниця Міністра Закордонних Справ. Чи не тому, що до свого призначення в МЗ, вона працювала старшим менеджером з корпоративних зв’язків ПрАТ «Тютюнова компанія В.А.Т.-Прилуки»?

А ще одна новопризначена заступниця Міністра економічного розвитку та торгівлі України Наталія Микольська взагалі виявилася нещирою з журналістами. З її резюме «Слідство.Інфо» стало зрозуміло, що вона чудово ознайомлена з суперечкою, хоча на камеру заявила, що проблему потрібно вивчати.

Prypinit_screen 3– Питання вивчається. Як тільки я його вивчу і ми до вас повернемось, і буде позиція моя, міністерства і позиція кабінету міністрів.

Поки Наталія Микольська вивчала питання, після виходу сюжету «Слідства.Інфо» прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні уряду 20 травня особисто звернувся до міністра економічного розвитку та торгівлі Айвараса Абрамавічуса з пропозицією покласти край тютюновій суперечці. І це доручення має виконати саме Наталія Микольська, яка є Торгівельним представником України в СОТ.

Prypinit_screen 4Україна приєдналась на незрозумілих підставах до того позову, який датований ще 2012 роком. Я прошу міністра економіки, ми призначили торгівельного представника України. Це його безпосередня компетенція дати терміново доручення розібратися у цій ситуації. В мене є глибокі сумніви з приводу доцільності цього торгівельного спору.

З незрозумілих причин терміново виконати доручення голови уряду у Наталії Микольської скоріш за все не вийде. «Слідство.Інфо» ще 23 квітня надіслало відповідний запит до її міністерства. Надворі вже кінець травня, а відповіді немає досі. Навіть після слів прем’єра журналістам порадили зачекати.

ЛЮБОМИР ФЕРЕНС, Слідство.Інфо