Завдяки виходу до моря після анексії Криму Росією значення Одеси для України зросло в рази. Через місцевий порт тут щодня проходять тисячі тон експортних та імпортних вантажів. А Одеська митниця є найбільшою в Україні, каже заступник генерального директора Асоціації міжнародних експедиторів України Віктор Берестенко.

– Она дает порядка тридцати процентов от поступлений всех таможен. Эта самая крупная таможня, которая дает самый большой объем поступлений в бюджет из всех таможен, которые есть в стране.

8 липня під час наради Президента Петра Порошенка з головами облдержадміністрацій Міхеїл Саакашвілі робить гучну заяву про корупцію на Одеській митниці за участі високопосадовців з Міністерства Внутрішніх Справ. На камери демонструє пачку невідомих документів.

ODESSA_MYTNICIA_screen 4– Там очень высокие чины с центрального МВД. Без какой-либо достоверной информации, по заведомо ложному заявлению возбуждают и регистрируют уголовное дело по факту незаконного предпринимательства. В особо циничных случаях регистрируют по всем делам, по всем поставкам, по отношению ко всем фирмам. Вот хроника украинской коррупции на таможне: МВС, СБУ.

ODESSA_MYTNICIA_screen 3Петро Порошенко особисто бере документи і передає їх заступнику Генерального Прокурора України Давиду Сакварелідзе.

– Передай мені ці документи. Дуже дякую. Давід, я це передаю прокуратурі і прошу відповіді за два дні.

ODESSA_MYTNICIA_screen 5У мене в руках – понад 30 з цих документів. Це так звані орієнтування. Їх підписували тут, у Києві, у Головному Слідчому Управлінні Міністерства Внутрішніх Справ. Заступник генерального директора АМЕУ Віктор Берестенко каже:

– До Майдана, с 2011 года такие письма отправлялись исключительно сотрудниками Службы Безопасности Украины, когда одесский регион курировался Юрием Иванющенко.

ODESSA_MYTNICIA_screen 2В Україні митниця – традиційна сфера впливу СБУ, яка стежить за дотриманням законності на кордоні. І іноді заплющує очі на його порушення. Після Майдану сюди заходить ще й Міністерство внутрішніх справ, яке теж хоче контролювати портові потоки. На ім’я керівника Одеської митниці з лютого по липень надходять орієнтування за підписами начальника управління розслідування корупційних злочинів  Головного Слідчого Управління МВС Григорія Мамки, його заступників Дмитра Бута, Андрія Полєна та інших працівників ГСУ МВС. А саме кримінальне провадження перебуває на особливому контролі Генеральної Прокуратури.

ODESSA_MYTNICIA_screen 9Дмитро Бут пояснив це так:

– У нас є кримінальне провадження по факту зловживань службовим становищем працівників митниці. Пропускають часть предприятий без проведення осмотру з порушенням митного контролю. Під час перевірок нами було виявлено порядка 10 мільйонів гривень доначислений с нашим участием.

Всі орієнтування чомусь написано, як під копірку. Разом з компаніями, які нібито фігурують у кримінальному провадженні, міліціонери просять митників проводити оформлення вантажів десятків інших фірм виключно в присутності «обраних» правоохоронців. Ось відео перебування на митниці оперуповноваженого сектору карного розшуку Іллічівського МВ ГУМВС України в Одеській області Миколи Дьоміна.

 Что вы здесь делаете? На каком основании?

– Я не хочу рассказывать.

ODESSA_MYTNICIA_screen 6Кирило Сенюков, брокер і голова спілки «Агенти з митного оформлення», пояснює:

– Если правоохранители присутствуют, то это значит, что у вас будет проводиться досмотр с полной выгрузкой, с полным пересчетом. То есть, ваш товар разберут на запчасти, будут искать у вас где-какие нестыковки, к чему прицепиться. Причем могут делать это сколько угодно времени. Хоть неделю, хоть две, хоть месяц. Вот в чем их роль заключается. То есть, фактически наступает затягивание.

У процесі таких доглядів підприємства втрачали не лише час, а й гроші, які потрібно платити за перебування на митниці. Керівник ГО «Рада громадської безпеки Одеси» Марк Гордієнко розповідає про подальший сценарій.

– Когда человек считал, во что ему это обойдется, то превращалось в какую-то гигантскую суму. Потом следовало простое предложение, что за небольшое вознаграждение – по нашим данным, это было в среднем около двух тысяч долларов с контейнера – все это прекращалось, и человек мог себе спокойно уезжать. Вот такая простая схема, которая, по нашему мнению, давала не меньше миллиона долларов только с Одесской таможни коррупционных денег, которые шли по всей вертикали вверх до Киева.

ODESSA_MYTNICIA_screen 7А ось звернення виконавчого директора компанії «ЗІМ Інтеґрейтид Шипінг Україна», яка є філією великого ізраїльського міжнародного перевізника на ім’я Президента, Міністра МВС та Голову СБУ. У ньому він говорить про ціле угрупування з працівників Головного Слідчого Управління, Генеральної Прокуратури, які вимагали в нього 300 тисяч доларів за «вирішення питання». Це підтвердив і сам Олександр Голєнєв.

– В основном все контакты были через следователя, через вот эту Елену Выдринскую. Она была следователь по этому делу, а кто у нее там был процессуальный руководитель, с кем она там советовалась. Понятно, что не она одна принимает решение.

Видринська відмовилася від спілкування з нами телефоном.

– Ви перевіряли «ЗІМ Інтегрейд Шиппінг»?

– Я прошу вибачення, надсилайте всі свої запити офіційно.

Начальник управління розслідування корупційних злочинів  Головного Слідчого Управління Григорій Мамка, на наше здивування, взагалі заперечив свою причетність до орієнтувань.

– Ви ставили підпис особисто від Головного Слідчого Управління орієнтування на Одеську митницю?

– Перше – не уповноважений коментувати. Не чув таке, що я поставив підпис.

Та коли ми прийшли до нього з камерою, Григорій Мамка змінив свою позицію.

ODESSA_MYTNICIA_screen 8– Про орієнтування на Одеську митницю розкажіть, будь ласка, за вашими підписами.

– Є центр громадських зв’язків. Ви туди звернулися з запитом. У понеділок буде інформація.

– Ви говорили, що не підписували документи, нам на телефон.

– Я такого не говорив.

– Ви говорили. У нас є запис.

– Я вам ще раз кажу…

– Не чіпайте мене, будь ласка.

– Зверніться туда, вам все дадуть відповідь.

ODESSA_MYTNICIA_screen 10Про те, що в Головному Слідчому Управлінні вміють «по-тихому» стригти купони, може свідчити ще й такий факт. Заступник Григорія Мамки Дмитро Бут, який теж підписував орієнтування, за 2013 рік задекларував лише 34 тисячі доходу. У нього є земельна ділянка, житловий будинок на 180 квадратів і Фольксваґен Туареґ дві тисячі тринадцятого року. А ще Дмитро Бут продавав базу відпочинку в центрі Бердянської коси на 360 квадратних метрів за майже півмільйона доларів. Ось оголошення на одному з сайтів.

– Я таких заяв не виставляв. И это не принадлежит мне имущество.

За кілька хвилин Дмитро Бут перетелефонував і озвучив нову версію продажу бази.

– Он принадлежит моим родителям, и я помогал им в ее продаже. Они просили, чтоб я этим занимался, потому что они пожилые люди и боялись. Раньше она была оформлена на меня.

Ну а тепер найцікавіше. Наступного дня після заяви Саакашвілі Дмитро Бут надсилає на Одеську митницю ще одне орієнтування. Та наприкінці документу пише таке: «Приймаючи до уваги цей лист, просимо Вас не враховувати у подальшій роботі листи ГСУ МВС України, надіслані Вам до 01.07.2015 року». Чому? Невже Бут визнає, що попередні орієнтування були незаконними і надуманими? Тоді це, фактично, явка з повинною. І команді Сакварелідзе буде нескладно вивести винних на чисту воду.

ЛЮБОМИР ФЕРЕНС, Слідство.Інфо