Громадянин Ізраїлю Дея Хреіш вступив у Харківську медичну академію на початку 2017 року. Через два роки хлопець мав закінчити навчання, та диплом він не отримав досі. Іноземця двічі відраховували з вишу, йому порвали паспорт, а проректора медакадемії ексстудент звинувачує у вимаганні трьох тисяч доларів. 

“Слідство.Інфо” отримало запис розмови, у якій людина з подібним до посадовця академії голосом, дійсно пропонує вирішити проблеми іноземця. У самому виші кажуть хлопець просто не пройшов навчання, тому й не закінчив його, а всі звинувачення називають непорозумінням. Однак правоохоронні органи вже почали розслідування цієї історії. Що насправді відбувалося в Харківській медичній академії розбиралося “Слідство.Інфо”.

“Я просто хочу забрати свій диплом”

“Вітаю в найбільш корупційному місті в Україні”, зустрічає Дея Хреіш журналістку “Слідства.Інфо” у Харкові. 32-річний ізраїльтянин жив в Україні більше шести років спочатку навчався в Харківському університеті імені Каразіна, а після отримання диплому лікаря-спеціаліста вирішив тут вступати в медакадемію на ординатуру.

Після завершення навчання хлопець мав стати терапевтом та планував працювати в Німеччині. За його словами, навіть отримав пропозицію роботи в одній із клінік.

Студентом Харківської медичної академії післядипломної освіти він став у лютому 2017 року і вже за два роки мав отримати сертифікат про закінчення навчання. Однак у лютому 2019 року його відрахували.

Дея Хреіш, колишній студент харківського медичного вишу

Дея Хреіш, колишній студент харківського медичного вишу/ФОТО Слідство.Інфо

“Цей студент відпрацював тільки теоретичні заняття, а не всі”, розповів проректор з міжнародної роботи Харківської медакадемії Аббас Каафарані.

Медики-ординатори, крім теоретичної частини, мають практикуватися під наглядом лікарів-професіоналів у лікарні, з якою навчальний заклад підписав договір. Також вони можуть обрати інший заклад, попередньо погодивши це з вишем. Хреіш пройшов практику у себе вдома в Назареті.

“Аббас Каафарані сам сказав мені, що я можу проходити практику в Ізраїлі, що він її прийме. Сказав, що не буде ніяких проблем”,   розповів колишній студент.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ “Хто вам дозволяв підійти до мене так близько?”, – іноземні студенти про цькування в Богомольця

Однак вже перед закінченням навчання Хреішу повідомили, що, швидше за все, його відрахують. Мовляв, він насправді ні з ким не узгоджував та нікому не повідомляв, де проходив практику. А документи, які той привіз не підходять. Хреіш звернувся до свого керівника по допомогу, відпрацював прогули та склав іспити однак це все одно не допомогло.

Довідка про наявність практики/ФОТО Слідство.Інфо

“У мене тільки хороші оцінки. Мій викладач, завідувач кафедри, навіть написав листа на ім’я Аббаса, що я відпрацював усі мої прогули. Я просто хочу забрати свій диплом”, – розповів він.

Та, схоже, причина відрахування зовсім не у практиці.

“У нього є весь Всесвіт”

Дея Хреіш розповів “Слідству.Інфо”, що на початку 2019-го року проректор з міжнародної роботи Аббас Каафарані начебто запропонував йому зустрітися з чоловіком, який допоможе йому отримати диплом. Як розповів Хреіш, в обмін на свій диплом він мав заплатити цій людині певну суму, а саме три тисячі доларів. 

“Аббас не розповідав, хто цей чоловік, просто казав, що якщо я зустрінуся з ним, він вирішить усі мої проблеми. Але нічого про цю людину я не знаю, бо сказав, що не платитиму йому”, розповів Хреіш.

Навчання для іноземних студентів у Харківській медакадемії коштує понад 80 тисяч гривень на рік. Українські ж студенти сплачують значно менше близько 50 тисяч гривень. За майже три роки навчання в академії Дея Хреіш заплатив за своє навчання близько 250 тисяч гривень.

“Слідство.Інфо” отримало запис розмови, у якій людина з голосом, схожим на голос Каафарані, переконує студента зустрітися з цим чоловіком та передати йому гроші. Це, мовляв, має вирішити його проблеми. 

“Ти ж араб і я араб моя мета допомогти тобі. Я особисто нічого не хочу отримати. Якщо ти скажеш “так”, я скажу тобі, де з цим хлопцем зустрітись. Якщо запитають я взагалі в цьому процесі участі не беру. Ти прийдеш туди, він прийде туди в якесь кафе я йому дам номер твого телефону, ви сконтактуєте”, йдеться у записі. 

Сам Хреіш впродовж розмови відмовлявся платити, пояснюючи, що не має звідки взяти гроші для цього чоловіка. Та чоловік з голосом, схожим на голос Каафарані, переконував, що його знайомий вирішить за гроші проблему із незакінченим навчанням.

“Треба говорити: “Скажи мені, скільки треба, і я тобі їх (грошей РЕД.) дам”, говорив студенту чоловік. Також він пояснював, що особа, яка має йому допомогти, дуже впливова: “Принеси з собою паспорт, нехай цей чоловік його відсканує. Він звірить твої прильоти і вильоти з аеропорту”.

Колишній студент поцікавився, чи є у вказаної людини доступ до таких даних. На що йому повідомили: “У нього є весь Всесвіт”.

Аббас Каафарані розповів “Слідству.Інфо”, що він справді постійно спілкувався з Деєю Хреішом та намагався йому допомогти, але, запевнив, що “ніхто в нього нічого не вимагав”.

Аббас Каафарані, проректор з міжнародної роботи Харківської медакадемії/ФОТО Слідство.Інфо

Кримінальне провадження і друге відрахування

Як розповів Дея Хреіш, Аббас Каафарані декілька разів пропонував йому зустрітися з цим чоловіком, однак після чергової відмови його все ж виключили з академії. Згодом йому запропонували укласти новий контракт з вишем на два роки. За цей час Хреіш мав пройти практику в місцевій лікарні. Хлопець погодився та підписав документи.

Разом із тим, Дея Хреіш вирішив боротися за можливість отримати диплом за попередні два роки навчання. Хлопець звернувся до всіх можливих державних установ України зокрема, до Офісу президента, Кабінету міністрів, Служби безпеки, Генеральної прокуратури та Міністерства охорони здоров’я. В усіх заявах Хреіш просить розібратися, чому йому досі не видали диплом. Однак, як він пояснив журналістці, практично усі його заяви та звернення згодом повернули в академію.

“Я прийшов до Аббаса, а він показував мені мої заяви. Він казав, що у нього всюди зв’язки і в прокуратурі, і в СБУ. Він говорив, що я нічого не можу зробити”, розповів Хреіш.

Нещодавно харківська поліція почала розслідування щодо спілкування проректора Каафарані з Деєм Хреішем за статтею “шахрайство”. Хреіш також передав поліції запис розмови. 

“Я не сподіваюся на результати цього розслідування. Тут, у Харкові, все можна купити. Але потрібно спробувати всі можливі способи”, сказав Хреіш.

“Слідство.Інфо” намагалося поспілкуватися зі слідчим у справі Хреіша, однак він відмовився. 

Тим часом, восени Хреіша відрахували вдруге. І вдруге причиною назвали прогули студента хоча, за його словами, він не пропускав занять. Хлопець розповів, що академія не повідомила йому вчасно про відрахування. Про це він дізнався за місяць коли отримав лист від Державної міграційної служби з рішенням про скасування посвідки на проживання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Поліція розслідує багатомільйонні зловживання у НМУ ім. Богомольця

“Я отримав лист, що мені скасували посвідку і виключили з академії, аж у перші дні жовтня. До цього я був неодноразово у виші, і мені нічого не сказали. Можливо, мене відрахували насправді пізніше”, вважає Хреіш.

Рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні щодо ізраїльського студента/ФОТО Слідство.Інфо

Наприкінці жовтня Дея Хреіш поїхав додому. Утім, хлопець збирається продовжувати боротьбу за диплом: “Я вже всім писав, зараз мою справу розслідує поліція. В Україні все корумповане. Якщо це не допоможе, я все одно продовжу вимагати свій диплом. Якщо треба буде, я навіть вийду з плакатом на вулиці”.

Порваний паспорт 

На початку 2019 року, коли хлопець підписав новий контракт, міграційна служба мала підготувати йому посвідку документ, який дає право іноземцям постійно проживати в Україні. За декілька днів після того, як Дея Хреіш віддавав працівниці вишу свій паспорт для оформлення документа, він дізнався, що його порвали.

“Мій паспорт не прийняли у міграційній службі, тому що його порвали. Жінка з університету просто повернула мені недійсний паспорт”, розповів він.

Паспорт іноземця не прийняли в міграційній службі, тому що він був пошкоджений/ФОТО Слідство.Інфо

“Слідство.Інфо” поспілкувалося з Вікторією Братушкіною   інспекторкою щодо роботи з іноземними студентами в академії. Саме вона відповідальна за прийом документів у студентів. Однак жінці невідомо, що саме сталося з паспортом колишнього студента. 

“Це така неприємна ситуація для нас усіх. Я сама приймала документи в цього студента, а тоді дуже сильно захворіла, і з його документами вже працювала інша наша працівниця. Але невдовзі ця жінка померла, тому це, звісно, дуже неприємно. Я не можу сказати, що саме відбулося”, сказала вона.

Як повідомила Братушкіна, внутрішнє розслідування в академії не проводили. В міграційній службі також заперечили, що паспорт могли порвати у них.

Корупція в медвишах

Співробітник Національної академії наук України та ексвикладач одного з медичних вишів Віктор Досенко розповів “Слідству.Інфо”, що саме іноземні студенти найчастіше стають жертвами вимагання грошей у вишах.

“Студента-іноземця переконують, що він не здатний вивчити жоден предмет, що він нічого не розуміє і не знає. Далі потрібно натякнути, що становище скрутне, модулі, а в журналі самі двійки. В цьому допоможуть студенти попередніх років, які за свій відсоток вирішують проблеми нещасних двійочників у зрозумілий спосіб”, розповів він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Елітне життя посадовиці медуніверситету Богомольця Тетяни Тімохіної

Як пояснив Досенко, іноземні студенти сплачують більше за навчання, ніж українці, та зачасту отримують кращі умови проживання. Та насправді, вони є менш захищеними у випадку порушень їхніх прав та дуже рідко скаржаться на випадки корупції у вишах, оскільки бояться відрахування.

“Випадків, коли студенти скаржилися на викладачів, було дуже мало. За законами України, студент-іноземець має залишити країну протягом тижня після відрахування з університету. Вони розуміють, що у будь-який момент їх можуть відправити на батьківщину, а гроші, сплачені батьками за навчання та “мотивацію” викладачів, пропадуть”, — пояснив він.

Корупційні історії з іноземними студентами в українських медичних вишах трапляються досить часто. Близько року тому майже тисячу студентів Донецького медуніверситету відрахували через неоплату навчання. Хоча, як виявилося, за своє навчання студенти платили але не самому вишу, а на рахунки фірм-посередників.

“Слідство.Інфо” раніше розповідало про вимагання грошей у іноземних студентів медвишіу імені Богомольця у Києві. Тоді одна зі студенток, у якої вимагали гроші за оформлення посвідки, покінчила життя самогубством.