У середині лютого прокуратура та міліція провели обшук в окружному адміністративному суді Києва. Дев’ять годин слідчі вилучали документи та опитували служителів Феміди.

«У нас кримінальне провадження за статтею 366 Кримінального Кодексу. Це підробка документів. Для того, щоб встановити, є факт підробки чи нема, потрібно проводити почеркознавчу експертизу. Для почеркознавчої експертизи потрібні оригінали документів», – розповів слідчий прокуратури м. Києва Юрій Куташі.

TYRISTY_still 2Підробкою документів слідчі вважають той факт, що деякі рішення судді виносили тоді, коли фізично перебували не в Україні. Це неприпустимо. Адже розглядати справи потрібно тільки в приміщенні суду. «Слідство.Інфо» отримало від правоохоронців дані про виїзди за кордон суддів окружного адмінсуду Києва.

TYRISTY_still 3Кількість та напрямки цих вояжів справді вражають. Навіть зважаючи на чималу суддівську зарплатню, важко уявити, як вони могли здійснити стільки екзотичних мандрівок. Голова цього суду Павло Вовк за останні чотири роки відвідав 18 країн. Деякі – навіть по кілька разів. Не відставали від нього й колеги – судді Кузьменко, Арсірій, Аблов та Огурцов.

TYRISTY_still 4– Іспанія, Франція, Китай, Таїланд, Греція, Куба, Італія, США, Ямайка, Гаїті, Мексика. Це все, пишуть, ви відвідали за кілька років. Це правда?

– Так. Це правда. Це ж підтверджується і тими паспортами, які я надавав. Слідчі просили мене.

Досвідчений мандрівник суддя Руслан Арсірій дає поради журналісту.

TYRISTY_still 5– Ви бачите, тут одночасно написано? Це круїз.

– Ну, круїз штука недешева.

– Навпаки. Я вам раджу, якщо захочете відвідати кілька країн, не їдьте в кожну країну окремо.

– І все ж таки, джерело витрат на оці круїзи?

– Ну, я так вважаю, у мене є достатньо коштів для того, щоб це оплатити…

– Суддівська зарплата?

– У мене сім’я складається з двох людей, слава богу, батько-мати живі. Все нормально. 

– Так вам батьки дали грошей на оці круїзи Америкою?

– Ну, я не хотів би.

– Ну, ви маєте. Ви суддя.

– Давайте ви оціните, скільки, на вашу думку, це коштує, а потім ми побалакаємо.

– Ну, скільки це коштувало? Круїз США, Ямайка, Гаїті, Мексика. Я думаю, це мінімум три-чотири тисячі доларів, мінімум.

– Ну… мабуть, так. Да. Ну, на сім’ю.

– Але я думаю, що одного разу…

– Ну, якби одного разу, але ж Греція, Іспанія, Китай, Куба. Куба далеко, Куба…

– Тхц… Куба – сама дешева країна в світі!

– Але ж долетіти, повернутися.

– Так це ж тільки літак і все.

– Пане Руслане, звідки гроші?

– Це сімейні кошти.

TYRISTY_still 9За свідченнями самих суддів, їхня зарплата за останні роки в середньому складала десять тисяч гривень на місяць. Цих грошей би вистачило на пару поїздок на теплі моря. Але відвідати 18 країн за ці гроші навряд чи реально. Можливо, крім зарплати, суддя отримує винагороду за винесення потрібних комусь рішень? Це ж так незвично для українського правосуддя.

TYRISTY_still 66-го листопада минулого року суддя Арсірій, разом з колегами Огурцовим та Погрібніченком прийняли рішення, яким не дали державі забрати у фірми «Голден Деррік» 20 газоносних родовищ, отриманих нею в часи Януковича. «Голден Деррік», як раніше встановило Слідство.Інфо контролюється близькими до екс-президента людьми: екс-міністром енергетики Ставицьким та екс-міністром АПК Присяжнюком. Цікаво, що згідно з літописом випускників харківської правничої академії, виходець з Донецька, суддя Руслан Арсірій має брата – Ярослава. Останній, згідно офіційної біографії працював в часи Януковича заступником губернатора на Кіровоградщині. Ця область традиційно вважалась вотчиною Едуарда Ставицького і жодне серйозне призначення тут не проходило повз нього. Колега Арсірія – суддя Огурцов, теж любить мандри. «Українська Правда» писала про нього, що в 2012-му році Огурцов ухвалив рішення, згідно з яким звільнив пов’язану з Межигір’ям фірму від сплати 2-х мільйонів гривень податків.

TYRISTY_still 7– Ви були на Маврикії, як суддя?

– Был.

– За якій кошт, скільки це коштувало?

– Я не помню. Сколько стоило, я не помню. Я не помню, жена занималась.

TYRISTY_still 8Але, поки Олексій Огурцов був на острові Маврикій, від його імені виносилися судові рішення. Так само і суддя Арсірій.  Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень, 15-го січня 2013-го року колегія за участі Руслана Арсірія виносила рішення стосовно телеканалу ТВі. Хоча, за даними правоохоронців, Руслан Арсірій в цей час був не в Києві, а десь в районі Ямайки. І це не єдиний випадок прийняття рішень суддями на відпочинку.

– Бувають помилки. В тому числі бувають помилки за результатами поїздок за кордон. Тому що перед відпусткою і після відпустки, як правило, накопичується багато справ. Їх треба день-два, прийняти по ним рішення. Ну, і звичайно, кількість документів вимагає багато часу на це. Рука дрожить!

– Але купа помилок. Дивіться, з 3-го по 7-ме жовтня 2012-го року ви перебували в Італії, а 4-го числа за вашим підписом…

– Це не купа помилок.

– Це ті помилки, які ви знайшли.

– По вам ми знайшли шість.

– ?? Чотири!

Підробляли документи судді окружного адмінсуду Києва чи ні, зрештою, вирішуватимуть їхні колеги в інших судах. Та навіть сама наявність такої кількості помилок, на думку юристів, уже може бути приводом для того, щоб судді шукали собі менш виснажливу роботу.

«Для установления факта, что судебное решение является заведомо незаконным, все-таки недостаточно самого факта неправильности даты принятия решения. Нужно какое-то очевидно неправильное трактование доказательств либо потеря каких-то важных документов и так далее, – каже адвокат Олександр Заруцький. – Но даты решений и когда они внесены, и был ли судья в Украине или не был, как минимум, поднимает вопрос о привлечении его к дисциплинарной ответственности. И с серьезной возможностью увольнения судей».

TYRISTY_still 10Часткову відповідальність деякі служителі Феміди вже понесли. Так, у відповіді СБУ, яку отримав парламентський комітет з протидії корупції, сказано, що голову окружного адмінсуду Києва Павла Вовка позбавлено доступу до державної таємниці. Відтак, він не має права вести цілу низку судових справ.

TYRISTY_still 11Чи пов’язано це з поїздками Вовка до Росії, як про це свідчать дані Служби безпеки України, сам голова суду нам не відповів. Можливо, на момент нашого звернення він просто знову кудись помандрував.

ДМИТРО ГНАП, Слідство.Інфо