Колишній заступник голови правління «ПриватБанку» Володимир Яценко увечері 22 лютого та впродовж дня 23 лютого переписав на цивільну дружину та доньку десятки мільйонів гривень, якими володів через частки в компаніях. Це відбулося після того, як банкіра офіційно затримали детективи Національного антикорупційного бюро.

Про це йдеться в матеріалі «Слідства.Інфо». 

НАБУ посадило в «Борисполі» літак із Володимиром Яценком близько опівдня 22 лютого. Банкіра затримали і повезли в правоохоронні органи. А вже ввечері того дня від Яценка його цивільній дружині перейшли його корпоративні права в кількох компаніях. 

Зокрема, йдеться про ТОВ «Фінтех бенд» — це та сама компанія, яка створювала «Монобанк». Яценко переписав на цивільну дружину свою частку в цій компанії розміром 172 тисячі гривень. Також родичці перейшла частка Яценка розміром 488 тисяч гривень в компанії «Естейт сіті»  і частка в 162 тисячі гривень у компанії «Ейсі дісі процесінг». 

Наступного дня, 23 лютого, на доньку Яценка, Ганну, теж перейшли великі активи у двох аграрних компаніях. Зокрема, доньці повністю перейшла компанія «Улянівка агро». А це 23 об’єкти нерухомості, 500 земельних ділянок і 17 автомобілів. Того ж дня донька отримала від батька 90% компанії «Машівка агро альянс». Ганні Яценко перейшла частка компанії у розмірі 32,5 мільйони гривень. Варто зазначити, що у власності компанії ­— 28 об’єктів нерухомості, 2483 земельних ділянок і 64 автомобілі. 

Детективи НАБУ затримують колишнього заступника голови правління «Приватбанку» Володимира Яценка під час спроби вилетіти з України / Фото: НАБУ

Це все відбувалося у той час, коли затриманий банкір перебував в ізоляторі тимчасового тримання. За інформацією журналістів, компанії переписувалися на підставі нотаріальної довіреності, яку Яценко підписав, ймовірно, напередодні затримання в «Борисполі». 

Нам вдалося відслідкувати ці реєстраційні дії через Єдиний державний реєстр Мін’юсту, оскільки цими активами володів до затримання безпосередньо підозрюваний банкір. Не виключено, що насправді на родичів Яценка перейшло більше активів. 

ЧИ МОЖНА БУЛО ЦЬОМУ ЗАПОБІГТИ?

Зазвичай у таких корупційних справах одразу після затримання детективи НАБУ накладають так званий попередній арешт на майно та активи підозрюваного. Це робиться саме з тією метою, аби затриманий не міг переписати їх на інших людей — як це сталося в цьому випадку. Потім детективи та прокурори йдуть у Вищий антикорупційний суд, аби вже суддя вирішив, чи арештовувати активи підозрюваного. 

Оскільки правоохоронці звернулися до суду вже після того, як активи були переписані на цивільну дружину, то Вищий антикорупційний суд відмовився їх арештувати. Щодо активів, які були переписані на доньку банкіра, то за інформацією джерел «Слідства.Інфо» в антикорупційних органах, правоохоронці ще не зверталися до суду з клопотанням про їх арешт. 

ЩО КАЖУТЬ В НАБУ?

Журналісти звернулися до Національного антикорупційного бюро, аби зрозуміти, як так сталося і хто в цьому винен? У прес-службі нам відповіли, що детективи завчасно не ініціювали накладення тимчасового арешту на це майно через завантаженість та інші пріоритети. 

«У зв’язку з можливим витоком інформації про погодження повідомлень про підозру особам у вчиненні кримінальних правопорушень, слідчою групою в період з 22.02.2021 по 25.02.2021 проведені інші невідкладні процесуальні дії «…» З урахуванням вищевказаних обставин та необхідності розстановки пріоритетів у проведенні невідкладних слідчих дій в умовах обмеженості людських ресурсів, питання щодо накладення тимчасового арешту на майно підозрюваного не ініціювалося», — йдеться у відповіді. 

Водночас, у НАБУ повідомили, що їм вдалося арештувати майно, яке було безпосередньо у власності підозрюваного Яценка. Зокрема, йдеться про 8 житлових будинків, 2 квартири, 20 земельних ділянок, 6 автомобілів та 1 судно.

У ЧОМУ ПІДОЗРЮЮТЬ ЕКСКЕРІВНИКІВ «ПРИВАТБАНКУ»?

За версією детективів Національного антикорупційного бюро, Володимир Яценко разом зі спільниками причетний до розтрати майже 137 мільйонів гривень, які належали банку. У грудні 2016 року, за день до визнання «ПриватБанку» неплатоспроможним, на підставі неправдивих документів вони перевели ці гроші на користь страхової компанії, пов’язаної з  колишніми керівниками та власниками «ПриватБанку».

22 лютого в аеропорті «Бориспіль» за вказівкою НАБУ диспетчери терміново посадили літак, на якому був Володимир Яценко. За даними правоохоронців, він намагався втекти з України. Тож прямо на злітній смузі його затримали за підозрою в корупційному злочині. Пізніше НАБУ оголосило підозри ще кільком колишнім високопосадовцям «Привату». 

За кілька днів після затримання, Вищий антикорупційний суд відправив Яценка під варту з можливістю внесення застави. Станом на сьогодні він вже вніс заставу і вийшов із СІЗО.