У багатьох містах України існує мораторій на будівництво автозаправних станцій через їхню небезпеку. Та нафторейдери навчилися обходити заборону.

У Миколаєві жителі силоміць зупинили будівництво автозаправного комплексу біля своїх помешкань. Та нафтотрейдери не полишили своїх спроб звести АЗС серед густозаселеного житлового кварталу: конфлікт триває вже кілька років.

1 (3)Щоб отримати земельну ділянку під будівництво заправки, нафтотрейдер використав просту, але ефективну схему.

Ще у 2008 році міська рада виділила землю двом суб’єктам: ТОВ «Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд» та ФОП Харламенко. Інвестори пообіцяли побудувати тут реабілітаційний центр для інвалідів та соціально-громадський центр.

Та мешканців мікрорайону просто обдурили. Замість реабілітаційного центру для інвалідів тут хочуть побудувати автозаправний комплекс.

4 (3)Як з’ясувалося, за обома цими підприємствами стоїть великий український нафтотрейдер «Концерн Галнафтогаз» Віталія Антонова, що володіє мережею заправних комплексів «ОККО». Засновником ТОВ «Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд» є ПП «Арабела – плюс», а його заснували нафтовики. Мешканець гуртожитку Олександр Єфименко розповідає:

5 (3)Этот участок выделялся вопреки требованиям земельного кодекса: без конкурса. Нас спросили? Мы хотим здесь или нет? Тут же решают, что центр не нужен и те же инвалиды – реабилитационщики они собираются строить заправку здесь.

Для того, щоб побудувати АЗС в житловому районі, нафтотрейдер зобов’язаний був провести громадські слухання. Та їхні результати просто сфальсифікували, кажуть місцеві.

2 (3)«Жители этого района понятия не имели о том, что эти общественные слушания где-нибудь проводятся. В общественных слушаниях не принимал участие ни один человек», – пояснює депутат Миколаївської міської ради Тетяна Суслова.

Миколаївці скаржаться, що сусідство з АЗС загрожує їхньому здоров’ю та здоров’ю їхніх дітей, каже Єфименко.

Знаете, чем это чревато? Мы можем зайти и посмотреть, что весь холл забит детскими колясками и велосипедами. В радиусе ста метров резко возрастает риск детских лейкозов. Вот почему мы против. Нас приносят на алтарь наживы.

3 (3)Щоб побудувати об’єкт, забудовнику треба вирубати частину соснового скверу, пояснює Олександр Чернов.

Нас защищает, в первую очередь, от выхлопных газов, от шума, это вот эти зеленые массивы и тут мы узнаем, что деревья хотят уничтожить и построить здесь седьмую по счету автозаправочную станцию.

Місцева влада спочатку зробила всі погодження для будівництва небезпечних об’єктів. Але після протесту активістів дала задній хід.

Юрій Гранатуров, мер Миколаєва:

Что касается смены целевого назначения прошлых лет, по-моему, если я не ошибаюсь, это было в восьмом или в девятом году, то ответственность несут все е службы, которые дали соответствующие позитивные выводы в документах, естественно, и согласования.

Марія Бєлан, заступник прокурора Миколаєва:

Миколаївською міською радою допускались одні і ті ж порушення. Генеральним планом міста Миколаєва, правилами використання та забудови території міста Миколаєва,а також деякими державно-будівельними нормами передбачено, що такі об’єкти не можуть знаходитись у містах поблизу будинків.

Та зупинити бензинових гігантів не так просто. Вони вже не вперше будуються під таким прикриттям, і працюють по накатаній схемі. 

Так само виріс автозаправний комплекс на ділянці під будівництво торгово-розважального центру компанії «Малмор». Після отримання всіх дозволів власником землі стало ТОВ «Нафтопродукт-Інвест-Сателіт», що пов’язане з мережею АЗС WOG.

6 (3)Їхні конкуренти з ОККО також не гають часу. По сусідству також у зеленій зоні міська рада виділила землю ТОВ «Світ здоров’я» – знову ж таки під будівництво спортивно-оздоровчого комплексу. І все б нічого, та засновник товариства – «Концерн Нафтогаз». І на ділянці вже з`явилася конструкція, яка дуже нагадує автозаправну станцію. Розмова з охоронцем:  

– Спортивный комплекс по документам, да? А на самом деле?

– Без понятия, я простой охранник.

– Но местные жители говорят, что тут заправку хотят построить.

– Ну не знаю, тут щит был.

– О том, что тут должен быть спортивный комплекс?

– Да.

Нафтотрейдери використовують схему зі зміною цільового призначення земель по всій Україні.

7 (2)У Луганську власники мережі заправок «WOG» отримали земельну ділянку під будівництво парку відпочинку та кафе. Під такі ж самі цілі брали земельні ділянки в Чернігові, Ужгороді. Згодом там починалося будівництво автозаправок.

 У Херсоні відзначилась мережа «ОККО»: обіцяли кафе –  побудували АЗС.

В херсонській мерії запевняли, що на цьому місці з’явиться ресторан швидкого харчування. Однак, як бачите, замість фаст-фуду тут побудували автозаправну станцію.

«Слідство.інфо» намагалося отримати коментар від представників «Концерну Галнафтогаз», однак прес-служба мережі «ОККО» розвела руками.

«Концерн Галнафтогаз» дуже велика компанія, в нас приблизно 10 тис. людей працює. Но от я, зараз, наприклад, від вас чую це вперше. Тобто, якщо відповідно якоїсь відповіді: так, ні, не знаю, я вам дати не можу.

Тим часом миколаївці продовжують чинити опір будівництву АЗС у себе під вікнами. Зараз вони відстоюють свої права у суді, каже Єфименко.

Жители возмутились и решили подать иск на исполком для того, чтобы это решение расторгнуть на городской совет. И мы выиграли. Выиграли два суда первой инстанции здесь, мы выиграли апелляцию по двум делам.

Нафтотрейдери теж не здаються і подали касаційну скаргу у Вищий господарський суд. Боротьба лише починається.

ТЕТЯНА ГАЙДАБАС, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»