У багатьох містах України існує мораторій на будівництво автозаправних станцій через їхню небезпеку. Та нафторейдери навчилися обходити заборону.
У Миколаєві жителі силоміць зупинили будівництво автозаправного комплексу біля своїх помешкань. Та нафтотрейдери не полишили своїх спроб звести АЗС серед густозаселеного житлового кварталу: конфлікт триває вже кілька років.
Щоб отримати земельну ділянку під будівництво заправки, нафтотрейдер використав просту, але ефективну схему.
Ще у 2008 році міська рада виділила землю двом суб’єктам: ТОВ «Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд» та ФОП Харламенко. Інвестори пообіцяли побудувати тут реабілітаційний центр для інвалідів та соціально-громадський центр.
Та мешканців мікрорайону просто обдурили. Замість реабілітаційного центру для інвалідів тут хочуть побудувати автозаправний комплекс.
Як з’ясувалося, за обома цими підприємствами стоїть великий український нафтотрейдер «Концерн Галнафтогаз» Віталія Антонова, що володіє мережею заправних комплексів «ОККО». Засновником ТОВ «Миколаївський реабілітаційний Центр-Буд» є ПП «Арабела – плюс», а його заснували нафтовики. Мешканець гуртожитку Олександр Єфименко розповідає:
– Этот участок выделялся вопреки требованиям земельного кодекса: без конкурса. Нас спросили? Мы хотим здесь или нет? Тут же решают, что центр не нужен и те же инвалиды – реабилитационщики они собираются строить заправку здесь.
Для того, щоб побудувати АЗС в житловому районі, нафтотрейдер зобов’язаний був провести громадські слухання. Та їхні результати просто сфальсифікували, кажуть місцеві.
«Жители этого района понятия не имели о том, что эти общественные слушания где-нибудь проводятся. В общественных слушаниях не принимал участие ни один человек», – пояснює депутат Миколаївської міської ради Тетяна Суслова.
Миколаївці скаржаться, що сусідство з АЗС загрожує їхньому здоров’ю та здоров’ю їхніх дітей, каже Єфименко.
– Знаете, чем это чревато? Мы можем зайти и посмотреть, что весь холл забит детскими колясками и велосипедами. В радиусе ста метров резко возрастает риск детских лейкозов. Вот почему мы против. Нас приносят на алтарь наживы.
Щоб побудувати об’єкт, забудовнику треба вирубати частину соснового скверу, пояснює Олександр Чернов.
– Нас защищает, в первую очередь, от выхлопных газов, от шума, это вот эти зеленые массивы и тут мы узнаем, что деревья хотят уничтожить и построить здесь седьмую по счету автозаправочную станцию.
Місцева влада спочатку зробила всі погодження для будівництва небезпечних об’єктів. Але після протесту активістів дала задній хід.
Юрій Гранатуров, мер Миколаєва:
– Что касается смены целевого назначения прошлых лет, по-моему, если я не ошибаюсь, это было в восьмом или в девятом году, то ответственность несут все е службы, которые дали соответствующие позитивные выводы в документах, естественно, и согласования.
Марія Бєлан, заступник прокурора Миколаєва:
– Миколаївською міською радою допускались одні і ті ж порушення. Генеральним планом міста Миколаєва, правилами використання та забудови території міста Миколаєва,а також деякими державно-будівельними нормами передбачено, що такі об’єкти не можуть знаходитись у містах поблизу будинків.
Та зупинити бензинових гігантів не так просто. Вони вже не вперше будуються під таким прикриттям, і працюють по накатаній схемі.
Так само виріс автозаправний комплекс на ділянці під будівництво торгово-розважального центру компанії «Малмор». Після отримання всіх дозволів власником землі стало ТОВ «Нафтопродукт-Інвест-Сателіт», що пов’язане з мережею АЗС WOG.
Їхні конкуренти з ОККО також не гають часу. По сусідству також у зеленій зоні міська рада виділила землю ТОВ «Світ здоров’я» – знову ж таки під будівництво спортивно-оздоровчого комплексу. І все б нічого, та засновник товариства – «Концерн Нафтогаз». І на ділянці вже з`явилася конструкція, яка дуже нагадує автозаправну станцію. Розмова з охоронцем:
– Спортивный комплекс по документам, да? А на самом деле?
– Без понятия, я простой охранник.
– Но местные жители говорят, что тут заправку хотят построить.
– Ну не знаю, тут щит был.
– О том, что тут должен быть спортивный комплекс?
– Да.
Нафтотрейдери використовують схему зі зміною цільового призначення земель по всій Україні.
У Луганську власники мережі заправок «WOG» отримали земельну ділянку під будівництво парку відпочинку та кафе. Під такі ж самі цілі брали земельні ділянки в Чернігові, Ужгороді. Згодом там починалося будівництво автозаправок.
У Херсоні відзначилась мережа «ОККО»: обіцяли кафе – побудували АЗС.
В херсонській мерії запевняли, що на цьому місці з’явиться ресторан швидкого харчування. Однак, як бачите, замість фаст-фуду тут побудували автозаправну станцію.
«Слідство.інфо» намагалося отримати коментар від представників «Концерну Галнафтогаз», однак прес-служба мережі «ОККО» розвела руками.
– «Концерн Галнафтогаз» дуже велика компанія, в нас приблизно 10 тис. людей працює. Но от я, зараз, наприклад, від вас чую це вперше. Тобто, якщо відповідно якоїсь відповіді: так, ні, не знаю, я вам дати не можу.
Тим часом миколаївці продовжують чинити опір будівництву АЗС у себе під вікнами. Зараз вони відстоюють свої права у суді, каже Єфименко.
– Жители возмутились и решили подать иск на исполком для того, чтобы это решение расторгнуть на городской совет. И мы выиграли. Выиграли два суда первой инстанции здесь, мы выиграли апелляцию по двум делам.
Нафтотрейдери теж не здаються і подали касаційну скаргу у Вищий господарський суд. Боротьба лише починається.
ТЕТЯНА ГАЙДАБАС, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»