Цього року в медіа часто з’являлися повідомлення про спроби рейдерських атак на фермерські господарства. Озброєні групи рейдерів, робили спроби захоплення врожаю та землі в Миколаївській та Дніпропетровській областях. А на Кіровоградщині, щоб захиститися від бандитів, місцеві фермери навіть створили збройні загони, і як справжні ковбої тепер охороняють свою землю з рушницями та пістолетами. Але що робити, коли на твій врожай і твою землю поклав око ніхто інший, як агрофірма президента України? І як  захиститися від тиску, якщо його чинять не найняті тітушки, а працівники СБУ? Далі про це в матеріалі Слідства.Інфо.

Цю частину Вінниччини називають “Цукровим Донбасом”. Тільки замість вугілля тут – терикони буряку, а замість шахт – цукрові заводи. Тут розташований один з найбільших заводів – Гайсинський. Він належить компанії, яку можна знайти в декларації президента Порошенка. Назва – “Зоря Поділля”. З нею по сусідству – “Колос”, підприємство місцевого аграрія Костянтина Дудара. Власну фірму він створив сімнадцять років тому. Тепер – твердить – її хоче поглинути президентська компанія. Аграрій додає – підприємство Порошенка цікавлять передусім землі:

“Тут цукровий завод поряд, їм вигідно бурякосіючу зону робити. Тобто, я розумію, що хочеться, але ж не таким шляхом”.

Ця історія боротьби за землю триває уже більше року. І цього літа конфлікт між двома аграрними підприємствами досяг своєї кульмінації – дійшло до фізичної сутички на полі.  

Доречно буде згадати, що Петро Порошенко, йдучи на вибори президента, неодноразово заявляв про намір продати свій бізнес в разі перемоги. Після тріумфу одразу у першому турі він вкотре підтвердив свою обіцянку:

“Зараз буде закладена нова традиція – коли людина приходить на найвищу посаду, він робить рішучі кроки, щоб продемонструвати Україні і світу, що він позбавляється бізнесу, продає його. І концентрує всі свої зусилля, весь свій час – на служінні народу” – заявив Порошенко.

Утім, і досі Президент Порошенко залишається власником численних бізнес-активів. Крім кондитерської імперії, це і медіа, і банк, і підприємство суднобудування і ще багато чого. І якщо корпорацію «Рошен» Президент, як твердить, передав в сліпий траст, то багатьма іншими бізнесами він досі володіє напряму. І про їхній продаж чи відсторонене управління питання навіть не піднімається. Зокрема й про величезний агрохолдинг, що також належить йому. Президентська «Продовольча компанія «Зоря Поділля» сьогодні обробляє понад 50 тисяч гектарів землі на Вінниччині. І стрімко росте.

Протистояння між президентською компанією і підприємством місцевого аграрія розпочалося в липні минулого року. Костянтин Дудар продемонстрував знімальній групі “Слідства.Інфо” фото, які зробив торік. На них зображено машини, які приїхали на поле, щоб зупинити аграрію збір врожаю. Власник підприємства “Колос” розповів, що через такі дії з боку людей президентської агрофірми він отримав збитки у щонайменше сто тисяч гривень:

“Простій комбайнів, зерно там змолотили частково”.

Чоловік каже: спочатку – невідомі вкрали частину його врожаю. Потім йому заблокували комбайн. Коли приїхала поліція, виявилося – частина земель, які він тут орендує і обробляє, вже оформлені на президентську “Зорю Поділля”.

Як таке могло статися? Адже кожен договір оренди завіряє державний орган. І всі вони вносяться до реєстру. Проблема в тому, що нині Україні їх існує одразу два: старий паперовий (Державний земельний кадастр) і новий електронний (Реєстр речових прав). І старі паперові договори оренди ще не всі перевели в електронну форму. Цим нині в Україні масово користуються земельні рейдери, розповідає правник Віктор Кобилянський:

“Що виходить в результаті? Є старий договір – укладений, чинний, він не розірваний, не визнаний недійсним, він виконується. Якимось чином щодо тієї самої земельної ділянки укладають другий договір, який вже реєструють в реєстрі, і потім є папірець: “Ось у мене документ, у мене всі права для того, щоб зайти на цю земельну ділянку”. Як правило, за цим завжди стоїть певний адміністративний ресурс, тобто мають своїх реєстраторів, через яких просто провести реєстрацію”.

Директор президентської агрофірми Олександр Таранишин в інтерв’ю “Слідству.Інфо” запевнив – захоплювати землі ніхто не збирався:

“З нашої сторони збирання врожаю не було на його полі. Те, що ми заблокували, не дали йому збирати, це було тільки наше бажання з ним зустрітися, переговорити. Те, що він називає блокуванням як таке”.

Утім, журналісти продемонстрували директору ті самі фото, які раніше їм передав власник сусідньої агрофірми. І Олександр Таранишин впізнав там машини своїх працівників. Після цього між директором і знімальною групою розгорнувся напружений діалог:  

– Якщо це блокування, то що це означає? Добре. Ми блокували. Що з цього виходить, Катерино (журналіст – Ред.)? Тепер ви мені скажіть: що це означає, якщо заблокували? Я вам кажу: якщо це блокування – я визнав, що це блокування, ви мені скажіть, що це означає?

– Для чого блокувати на чужому полі?

– “Для чого блокувати на чужому полі?” Якщо це наше поле! Це наше поле, на якому посаджений його врожай!

Таранишин заявив: “Зоря Поділля” блокувала техніку аграрія, бо той самовільно обробляв їхнє поле. “Слідство.Інфо” уважно вивчило, як реєстрували спірну землю – і одразу згадалася раніше описана юристом схема захоплення земельних ділянок. Агрофірма Порошенка зареєструвала на себе значну частину орендованих земель Дударя, так би мовити, по-новому, через Реєстр речових прав. І таким чином нібито отримала права на його землю.  Можна було б припустити, що така реєстрація сталася помилково, і фірма Президента не знала, що оформлює на себе чужі землі. Якби загалом таких спірних ділянок не виявилося понад сто.

“Коли це явище стає масовим, коли йде це по певній компактній території, скажімо, в межах одного району, таких прикладів – десятки, сотні, пов’язані з одними й тими самими особами, це, скоріше за все, свідчить про те, що йдеться саме про організоване рейдерство, що людей, власників земельних ділянок, просто обманули, сказали: “От ви підпишіть нові договори, з тими (чинними орендарями – Ред.) ми самі розберемося. А ми вам пропонуємо кращі умови”. І люди на це погоджуються”, – стверджує фахівець з аграрного права Віктор Кобилянський.

Щоб відновити своє право на користування землею, Костянтин Дудар почав судитися із фірмою Президента. У відповідь, каже, люди Порошенка запропонували йому продати бізнес, а відтак – передати їм всі землі, які в нього є. Підприємець передав нам аудіозапис тієї розмови.

“Я хочу переконати вас, і так далі, що сьогодні є можливість. Сьогодні холдинг зацікавлений. Завод розташований під боком. Сьогодні можна за хорошу реальну ціну продати корпоративні права”, таку пропозицію озвучив підприємцю озвучив заступник директора “Зорі Поділля” Ігор Бевз.

Проте Костянтин Дудар її проігнорував. Як і всі подальші спроби переговорів. Тоді розповів – до суперечки підключилася місцева СБУ.

“Під’їжджає цей чорний джип. Виходять два чоловіки. Один – раз посвідчення – каже: “Я – начальник СБУ. Та ви знаєте, є такий директор Таранишин?” Я кажу: “Є такий директор Таранишин”. – “То він з вами хоче поговорити”. – Я кажу: “Ну він хоче, але я не хочу, бо там нема про що говорити”. – “Ні, він хоче говорити з вами, він піде на всі поступки, що ви скажете”. – Я кажу: “Та не буде цього, я знаю, про що Таранишин буде розмовляти. Перше питання: або дати гроші і взяти землю, або і так забрати”, – згадує аграрій.

Директор “Зорі Поділля” у свою чергу запевнив, що СБУ взялася за цю справу самостійно, аби запобігти конфлікту в районі:

“Служба безпеки знала про конфлікт і вона, можливо, хотіла залагодити цю всю ситуацію, щоби не було якогось підбурення.  Тому що до нас доходила інформація, що були погрози зі сторони “Колоса”, що будуть підніматися люди тощо. Тобто, вони в даному випадку були просто як частина, як  люди, які переживають, щоб не було того загострення конфлікту” .

Але це лише один конфлікт. Як виявилося – не єдиний. У тому ж Гайсинському районі Вінниччини за землі із президентською  фірмою воюють також ветерани АТО. Ветеран війни на Донбасі Микола Данилюк зачитав журналістам звернення місцевої спілки воїнів АТО до Президента. Вони попросили главу держави втрутитися в конфлікт з розподілом землі для ветеранів. Ось частина цього колективного листа:

“Шановний Петре Олексійовичу. Ми, воїни АТО, захищаючи Батьківщину, проливаючи кров, не жаліючи свого життя, звертаємося до Вас, як до гаранта Конституції та Головнокомандувача за справедливістю. Ми впевнені, що ви не знаєте, що за вашою спиною, прикриваючись вашим іменем, іде обкрадання простих громадян та дискредитують Ваше ім’я”.

Микола Данилюк розповів: бійці не можуть отримати землі соціальної сфери, бо їх віддали в оренду людині зі структури президентського агрохолдингу – Любові Лещук

http://www.upi-agro.com.ua/ua/Personal

Ветерани передали нам запис розмови, у якій фірма Президента висуває бійцям АТО умови щодо цих земель. Кажуть, домовитися їм запропонував юрист “Зорі Поділля” Олег Мудрий:

“Є земля, яка в оренді “Зорі Поділля”. Ми можемо відмовитися від цієї землі при умові, що ця земля потім буде передана нам в оренду”.

Утім, бійці не пристали на пропозиції президентської фірми:

“Тут зібралися такі хлопці, яким умови ставити – це… Ну, не можна ставити умови. Чому вони ставлять умови, чому вони розпоряджаються державною землею, як своєю власною?”

Віктор Кобилянський, експерт з аграрного права, дослідив документи у цій суперечці. Фахівець переконаний: під час передачі земель Дежгеокадастр пішов на відверте порушення. Адже не погодив це рішення із місцевою сільською радою:

“Коли в нас робляться виключення з правил, кожен громадянин України знає – або є якась протекція на родинних службових зв’язках, або елементарна неправомірна вигода, в народі все ще називається – хабар. Інакше я пояснити цю ситуацію попросту не можу”.

“Слідство.Інфо” звернулося до Адміністрації Президента України з питанням: чи відомо Петру Порошенку про земельні конфлікти, в яких бере активну участь його фірма? Утім, відповіді з АП журналісти не отримали.

І місцевий аграрій, і ветерани судитимуться за свої ділянки.

“Мені задали питання: “Ви зможете воювати з Порошенком?” Я їм відповів: “У фінансовому плані – ні, а в плані закону, дотримання закону – я готовий воювати і буду воювати”, – підсумував Костянтин Дудар.

Тим часом агрохолдинг Петра Порошенка посів друге місце в країні за обсягами виробництва цукру. І щоб стати першим, незабаром йому може знадобитися ще більше землі.

/ Катерина Лихогляд, «Слідство.Інфо»