«Sport Life». Найбільша та найвідоміша мережа фітнес-клубів в Україні. Засновник групи компаній «Sport Life» – бізнесмен російського походження з американським паспортом Дмитро Єкимов. Активна реклама, постійні акції, привабливі пропозиції – мережа клубів постійно росте. За останніми даними, їх уже тридцять два. Клієнтів не бракує, і кожен потребує уваги. Для цього в «Sport Life» є кваліфікований персонал. Тільки от формально його… немає.

зображенняПро внутрішню кухню «Sport Life» «Слідству» розповіли колишні персональні тренери, які працювали в мережі. «В кожному клубі, їх трошки більше, або трошки менше, але в середньому це десь 50-60 осіб. Ось така загальна кількість. Із цих людей чоловік п’ять офіційно працевлаштовані»,- говорить один із колишніх працівників «Sport Life» Олександр.

«Судя с того, что я знаю, то с ребятами, с которыми я общаюсь, они говорят, аналогичная ситуация, все тоже самое. По всей Украине, во всем регионам, по всем клубам Киева, ситуация в той или иной мере», – доповнює Богдан, ще один колишній тренер «Sport Life».

Чому велика спортивна мережа не хоче узаконювати свої трудові відносини з більшістю тих, хто там працює? Причина банальна, і нам її пояснив експерт. Гроші. «Основною метою непрацевлаштування працівників є ухилення від сплати податків, а саме Єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб», – каже Світлана, головбух фінансової компанії.

зображення 1Спробуємо розібратися. Загалом у мережі працює щонайменше 1800 людей. За словами хлопців, офіційно працевлаштованих там близько 10%. Тобто, понад 1600 людей працює неофіційно. За даними Держстату, торік середня зарплатня в сфері надання послуг у Києві складала близько 5000 гривень. Навіть за найскромнішими підрахунками, держава недоотримує щонайменше чотири мільйони гривень податків.

зображення 2Та це ще півбіди. Така схема дозволяє не лише ухилятися від сплати податків, а й більше заробляти. Окрім офіційної платні – наприклад, за абонемент – у клубах пропонують цілу низку додаткових послуг – тренерів, масажистів і тд. Ви не можете розрахуватися за них платіжною карткою. Гроші беруть тільки готівкою. Ось чек, який іноді видають клієнтам. З нього неможливо дізнатися, кому вони платять і куди йдуть його гроші.

зображення 3Ось що нам розповів експерт: «Чеки складені з порушенням чинного законодавства України, так як здійснення готівкових розрахунків в основному в Україні регулює Закон 265 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій». Відповідно до цього закону, підприємство може відображати операції з готівкою, а саме оприбуткування готівки, виписуючи прибутковий касовий ордер, якщо підприємство реалізує товари власного виробництва, або надає послуги, чи виписуючи фіскальний чек».

Такий чек та неможливість проведення оплати безготівковим чином дає всі підстави підозрювати, що доходи, які надходять у внутрішню касу клубу, не оприбутковуються, а це означає, що вони є невидимими для податкової, та податками не обкладаються. Про систему, побудовану у спортивній мережі, співробітники воліють мовчати. Адже неофіційне працевлаштування – це відсутність прав і загроза звільнення.

«Ми там працювали неофіційно і коли почались затримки по заробітній платі уже більше трьох місяців, вже не могли більше чекати такого безгрошів’я, відношення до нас, ставлення керівництва, що вимушені були звернутись до правоохоронних органів.», – розповідає Олександр.

зображення 4Коли інформація про спробу співробітників захистити свої елементарні права дійшла до керівництва клубу, хлопців викликали на килим. І вигнали. У «Слідства.Інфо» є аудіозапис цієї розмови.

  • (Тетяна Подрєзова, асистент фітнес-мененджера клубу «Sport Life») Как закреплены наши с вами трудовые отношения?
  • (Олександр, колишній працівник «Sport Life») На словах.
  • (Тетяна Подрєзова) На словах?
  • (Олександр) Да.
  • (Тетяна Подрєзова) Ну вот на словах, я их и разрываю с вами.
  • (Олександр) Хорошо, ну тоді, вже будем в правовому полі вияснять, чого от так от, чого наші трудові відносини на словах, а не якось інакше.

Прес-служба фітнес-клубу відмовилася коментувати ситуацію. Нам вдалося телефоном поговорити з засновником групи компаній «Sport Life» Дмитром Єкимовим, і ось, що він нам розповів: «У нас на роботе работают дежурный тренер, сан. врач, то есть те люди которые в штате, девочки на рецепции. Но люди, которые занимаются предпринимательской деятельностью на нашей территории, эти люди персональные тренеры. Человек, который получает 65% от того, что он зарабатывает, он не может быть сотрудником. Правильно? Это ФОП. Это Физическая особа предприниматель. Которому мы на основании контрактных договоренностей разрешаем осуществлять персональные тренировки у наших клиентов».

зображення 5Отже, засновник групи компаній «Sport Life» впевнений в тому, що всі персональні тренери, які працюють у нього в клубах, є ФОП-ами, однак ані Олександр, ані Богдан дрібними підприємцями не були. Більше того, жодних контрактів з клубом не підписували. У «Слідства.Інфо» є перелік працівників «Sport Life». Аналіз навіть перших п’ятдесяти персональних тренерів зі списку виявив, що ФОПом зареєстрований лише один.

Інформація про несплачені податки, неофіційне працевлаштування, аудіозаписи – здавалось б, є всі складові для продуктивного розслідування податковими та правоохоронними органами. Та після першої перевірки, яка начебто виявила порушення, процес зупинився. Чому?

До «Слідства.інфо» потрапив запис, на якому працівник прокуратури розповідає ймовірну причину уповільнення темпів розслідування: «Там же ж вищі сили вже, і прокуратура города, що над нами, ми для них пешкі. Генеральна, печерська, де находиться адміністрація їхня. Де вони вже порішали. Вони везде по всім ланкам вже».

Більше того, за словами Олександра, його намагалися звести з представником «Sport Life» просто в приміщенні прокуратури – щоб вирішити справу полюбовно. Ось, що він розповів про той випадок: «Ідем. Заходим до зама, і мені, як би кажуть, що от, розумієте. У вас така складна справа. У вас мало доказів, у вас нічого не получиться доказать. Одним словом, зараз приїде представник «Sport Life». Давайте якось будем там домовляться».

Ми запитали у Дмитра Єкимова, чи відомо йому щось про цей інцидент. Відповідь була категоричною: «Если у вас есть такая перезапись, то внесите ее в прокуратуру и возбуждайте уголовное дело».

Помітно, що керівництво «Sport Life» не боїться контролюючих та правоохоронних органів. Варіанти два. Або ж Дмитро Єкимов не до кінця розуміє, що відбувається в його клубах, або він впевнений, що надійні люди завжди допоможуть йому вийти сухим з води.

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо