Україна фактично перебуває у стані війни з Росією, гривня щодня стрімко девальвує, економіка летить у прірву. Однак у компанії Президента Петра Порошенка, здається, все добре. Київська кондитерська фабрика «Рошен» торік заробила удев’ятеро більше, ніж у 2013-му – майже 35 мільйонів гривень чистого прибутку. На території країни-агресора досі працює Липецька фабрика, яка годує російський бюджет. Нам стало відомо про ще одну деталь, яка характеризує бізнес Петра Порошенка.

ROSHEN_still 2Це – англійський архітектор Філ Хадсон. Він понад двадцять років живе та працює в Україні. У нього дружина-українка і троє дітей. Хадсон є кінцевим бенефіціаром кіпрського офшору EAST 8, який, у свою чергу, володіє 100% українського підприємства «Д’ЕСТАТЕ». Британець стверджує, що два роки тому компанія Президента «Рошен» обдурила його фірму: «Ми виконали роботу, є акти про виконання робіт, ви не заплатили. Заплатіть, будь ласка».

ROSHEN_still 3У 2011 році «Вінницька Кондитерська Фабрика», яка входить до складу ПАТ «Рошен», укладає договір з фірмою Філа Хадсона «Д’ЕСТАТЕ» на розробку ескізного проекту адміністративного корпусу та прилеглого навісу для огляду машин на в’їзді/виїзді з майданчика. Наглядати за ходом виконання контракту доручають тодішньому головному архітектору корпорації «Рошен» Кирилу Матяшу. Матяш і Хадсон знайомі. Українець свого часу працював на англійця.

– Він хороший спеціаліст у своїй галузі?

– В целом да. Но вопрос немножко подхода и украинских реалий. Ну, они просто разные.

– Тобто?

– Очень тесное требуется сотрудничество со строителями при работе Хадсона как архитектора, то есть очень много эскизов, очень много чертежей, которые на стройке объясняются.

ROSHEN_still 4Тоді до будівництва було ще далеко. Сторони лишаються задоволені ескізним проектом, і «Рошен» виплачує Хадсону понад 20 тисяч доларів. Вінницька Кондитерська Фабрика підписує з компанією англійця новий договір на розробку робочого проекту на суму майже сто тисяч доларів. Робочий проект – це креслення, за якими мають будуватися споруди. У додатку є календарний план робіт, розбитий на чотири етапи. Ці три акти прийому-передачі робіт свідчать, що Хадсон здавав роботу з запізненням. Англієць каже, що це були робочі моменти, тому «Рошен» акти підписував. «Кирило був дуже задоволений. Я пригадую, як він штурхнув ліктем сусіда і сказав: «Оце справжні креслення. Такі, якими вони мають бути». Ми пройшли першу стадію, нам заплатили, другу – нам заплатили».

ROSHEN_still 5Проблеми почалися після підписання третього акту. Хадсон гроші за свою роботу отримав лише частково. «Ми домовилися про відстрочку. Виробили графік. Вони надсилають нам потрібні дані, ми виконуємо свою роботу. Вони теж затримували проплати. Це звичайні тертя між двома сторонами контракту. Я не бачив у цьому нічого екстраординарного», – каже англієць.

10 серпня 2012 року сторони мали б закрити останній – четвертий – акт по роботах з розробки робочого проекту. Однак «Рошен» відмовився його підписувати. У ситуацію втрутився В’ячеслав Москалевський, президент корпорації «Рошен» і бізнес-партнер Петра Порошенка. За його словами, «мы вынуждены были прекратить этот контракт, потому что Хадсон не мог сдать рабочую документацию по той причине, что у него были постоянные ошибки».

ROSHEN_still 6Хадсон з ним категорично не згоден: «Ми виконали роботу не добре чи прийнятно. На мою думку, ми виконали роботу блискуче. І вони використали нашу роботу».

Філ Хадсон вирішив особисто зустрітися з Москалевським, щоб домовитися про решту платні за свою роботу, яку, за його словами, виконав у повному обсязі. Та розмова з бізнес-партнером Порошенка стала для англійця шоком. «Його фразу мені переклали так: «Ми віримо у менеджерські методи мафії. Вам не заплатять», – згадує англієць. – Я думав, що це така переговорна тактика, що це вистава. Але коли він не заплатив нам ані копійки, хоча ми зробили все, щоб зняти всі існуючі проблеми, я просто не повірив у це. Мені й досі важко у це повірити».

Президент «Рошену» зводить усе до жарту.

– Я вот этого не помню, если я даже это сказал, то я мог сказать это в шутку.

– Тобто, він не так зрозумів ці слова?

– Он зрозумів так, як він хоче це зрозуміти.

У листопаді 2012-го «Вінницька кондитерська Фабрика» надсилає «Д’ЕСТАТЕ» повідомлення з переліком недоліків проектної документації, які нібито унеможливлюють використання даного проекту в цілому для будівництва об’єкту.  Таким чином «Рошен» в односторонньому порядку розриває договір з компанією англійця.

ROSHEN_still 7Після розірвання відносин з компанією Філа Хадсона розробкою робочого проекту адміністративного корпусу та прилеглих споруд займалася інша фірма. За словами менеджерів «Рошену», вона не використовувала напрацювань англійця, крім його робочого ескізу.

Будівництво зрештою завершили – у травні 2014-го, але вже без участі Філа Хадсона.

ROSHEN_still 8Колишній головний архітектор корпорації «Рошен» Кирило Матяш наполягає, що все було по-чесному.

– Мы передали этот проект нашему подрядчику, который сделал проект практически с нуля, но максимально сохранил те наработки, которые у нас были.

– По эскизу чи по робочей документации?

– По эскизу преимущественно.

– Але робоча документація використовувалась?

– Ну, она создавалась новая.

– Создавалась с нуля чи використовувалась?

– Полностью с нуля.

Хадсона ці слова обурили. «Ми зайшли в Ґуґл, знайшли там зображення об’єкта і наклали на наш проект. Вони абсолютно ідентичні!»

ROSHEN_still 9«Слідство.Інфо» вирішило порівняти робочий ескіз і робочий проект Філа Хадсона з уже збудованим у травні минулого року адміністративним корпусом Вінницького молококонсервного комбінату. Член Національної спілки архітекторів України Вадим Заплатніков спершу звіряється з так званим генеральним планом. «Це той обрис, який був зроблений проектним бюро «Д’ЕСТАТЕ», і це накладка Ґуґл на вже реалізований проект. При тому, що на стадії ескізу це мало зовсім іншу форму. Тобто, тут мені здається взагалі коментарі зайві. Абсолютно співпадає. Це вже каже про багато. Загальний план впорядкований згідно проекту фірми «Д’ЕСТАТЕ».

ROSHEN_still 10Заплатніков додає: щоб бути впевненим на всі сто відсотків, що інша компанія використала робочий проект, «Д’ЕСТАТЕ» потрібно мати її креслення. Наразі використовуємо для порівняння відео, відзняте «Слідством» у Вінниці.

ROSHEN_still 11«Як зовні, так і всередині, аж до якихось дрібніших вузлів, поєднань конструкцій, самих конструкцій, тут, мені здається, все досить очевидно, – каже Заплатніков. – Ті вузли, які я побачив тут, якісь зварювання, якісь ребра, болти вони, я сказав би, не є типові для України».

Філ Хадсон хоче одного – щоб президентський концерн врешті-решт заплатив йому за виконану роботу. «Я не хотів би судитися. Я хочу, щоб у «Рошені» визнали, що, можливо, вони помилилися, що краще заплатити і про все забути. Це було б чудово. Я був би тільки радий».

Хадсон наполягає, що «Рошен» не лише не заплатив йому, а ще й незаконно використав його робочий проект. Якщо ж «Рошен» не захоче піти на «мирову», англієць готовий шукати захищати свої права в суді. Це буде міжнародний скандал. «Для них це питання не справедливості й правди, а можливостей і грошей, – каже він. – Якщо ти великий і могутній, ти не дуже переймаєшся законом і такими, як ми».

Чи вдасться англійцю переконати у своїй правоті український суд?

– Ви вірите, що виграєте?

– Швидше за все ні. (сміється) Я не знаю. Не знаю.

ROSHEN_still 12Опитані нами юристи не випромінюють оптимізм. Керуючий партнер юридичної компанії Ігор Грищенко зазначає, що «дуже важко буде довести, що «Вінницька Кондитерська Фабрика використовувала саме цей план. Це може довести лише експертиза, але вони можуть зробити дуже схожий план з певними іншими змінами, і це вже буде інший план в принципі».

ROSHEN_still 13Поки Філ Хадсон готує свій судовий позов, у компанії Президента вирішили нарешті позбутися фабрики у Липецьку. За словами В’ячеслава Москалевського, після обстрілів Маріуполя в «Рошені» нібито шукають покупця на російські активи корпорації. Тепер їм, очевидно, доведеться також знаходити вихід із ситуації з маленьким англійським архітектором Філом Хадсоном, який не злякався великої корпорації Президента.

ЛЮБОМИР ФЕРЕНС, Слідство.Інфо