Потреба в медичних масках в Україні різко зросла після перших випадків захворювань на коронавірус. За лічені тижні ціни на них виросли у кілька разів: якщо на початку року одноразовий засіб захисту можна було купити менш ніж за дві гривни, то нині його вартість може сягати 25 гривень. Крім того, в аптеках і офіційних магазинах купити маски дуже складно через їхній дефіцит. 

І відразу знайшлися охочі на цьому заробити. “Слідство.Інфо” зібрало історії із судового реєстру про те, як в умовах карантину намагаються незаконно заробляти на медичних масках, підпільно торгуючи ними на вулиці, через Інтернет чи в торгових точках. Є також випадок розбою, який влаштували, аби викрасти велику партію товару.

Підпільні торговці

Увечері 23 березня поліцейські склали протокол на чоловіка, який нібито незаконно намагався продати 450 медичних масок-респіраторів в одному з торгових центрів Києва.

Чоловік провину в суді заперечував. За його словами, разом з товаришем він купив ці маски для особистих цілей. Спершу він нібито отримав їх від кур’єра, а потім вирішив піднятися на другий поверх торгового центру, щоб перерахувати.

Натомість це заперечив сам покупець, який дав свідчення. Він розповів, що замовив ці маски через інтернет за ціною 210 гривень за штуку й приїхав до торгового центру, щоб забрати товар. Цікаво, що сам чоловік заявив, що начебто хотів віддати партію медичних виробів у лікарню як допомогу.

У підсумку Дарницький районний суд Києва визнав продаваця винним і оштрафував його на 119 гривень, конфіскувавши маски-респіратори. Також з нього стягнули 420 гривень судового збору.

Інший випадок трапився у Кривому Розі на Дніпропетровщині 25 березня. Близько обіду поліцейські помітили чоловіка, який продавав медичні маски. Загалом, як зазначають правоохоронці, їх було 20 на загальну суму 100 гривень. Правоохоронці склали на нього протокол.

У суді чоловік підтвердив, що продавав маски в недозволеному місці, але попросив його не штрафувати, оскільки він безробітний і має скрутне матеріальне становище. Також він запевнив, що продавав медичні вироби, щоб допомогти людям захиститися від вірусу. Врешті суд визнав чоловіка винним, але обмежився усним зауваженням, тому що порушення нібито було незначним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Лабораторні секрети: скільки ПЛР-тестів здатна робити держава

Схожа історія трапилася на Вінниччині. Там чоловіка оштрафували на 102 гривні, а також вилучили у нього 150 медичних масок, які згодом арештували.

Також 24 березня поліцейські Львова склали протокол на чоловіка, який за їхньою версією, продавав на вулиці  фільтрувальні маски з підвищеним рівнем захисту “БУК-3”, які використовують, зокрема, й медики. За ціною 170 гривень за штуку.

У суді чоловік пояснив, що не є підприємцем. І нібито ці засоби захисту купив через Інтернет, а потім спробував їх продати. Під час спроби реалізації його й затримали поліцейські. Більше, з його слів, він масок не продавав. Личаківський районний суд Львова вирішив не притягувати чоловіка до відповідальності і закрив провадження через те, що він начебто не торгував систематично.

Крім того, як стало відомо “Слідству.Інфо” правоохоронці на Житомирщині ведуть розслідування щодо махінацій із медичними засобами і препаратами, у тому числі захисними масками, у “Коростенській центральній міській лікарні”. За версією слідчих, до цього причетний лікар-нейрохірург медзакладу. Він, на думку поліції, входив до групи осіб, яка підробляла офіційні документи і списувала ці засоби з балансу лікарні, а потім продавала. Кримінальне провадження відкрили на початку березня — за тиждень до запровадження карантину.

Шахрайство і розбій

Поліція Миколаївщини розслідує випадок шахрайства з продажу цих медичних виробів через Інтернет. Як ідеться в ухвалі Кривоозерського районного суду, 20 березня до правоохоронців звернувся чоловік, який розповів, що напередодні перерахував три тисячі гривень на банківську картку за купівлю масок, проте так їх і не отримав.

За словами потерпілого, він знайшов оголошення про продаж на одному з сайтів. Згодом — зв’язався з продавцем і перерахував йому кошти за товар. Врешті останній перестав відповідати на дзвінки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Апарати штучної вентиляції легень: скільки їх в Україні, хто їх закуповує і в кого

А в Києві під час карантину група осіб скоїла розбійний напад на підприємця та викрала 100 тисяч медичних масок на загальну суму 750 тисяч гривень.

Їхньою жертвою став бізнесмен, який продає маски по всій Україні. Як ідеться в ухвалі Святошинського суду столиці, чоловіки розділили між собою ролі. Один мав під виглядом покупця контактувати із продавцем, а інші — викрасти товар в потрібний момент.

Увечері 13 березня продавець привіз медичні маски на одну з київських парковок і відійшов неподалік, щоб зустрітися із чоловіком, який видавав себе за покупця. Останній показав, що має гроші, після чого вони разом повернулися на стоянку. У цей момент інші учасники групи під’їхали на своєму автомобілі й почали перевантажувати медичні маски. Коли вони майже завершили, на чорному авто Volkswagen приїхали їхні спільники, які мали предмети, схожі на пістолети. Погрожуючи продавцю, невідомі заволоділи масками і втекли. Двох нападників 17 березня затримали і повідомили їм про підозру. На час слідства їх відправили під цілодобовий домашній арешт.

Як раніше розповідало “Слідство.Інфо”, Київ на майже 65 мільйонів гривень закупив кількасот відеокамер, які вимірюватимуть температуру тіла, а також розпізнаватимуть обличчя. Закупівлю провели в межах боротьби з поширенням коронавірусу, а отримані дані  передаватимуть, зокрема, до Національної поліції.