Поки на сході на передовій гинуть українські воїни, політики думають про власну кишеню. Нещодавно фотографи зафіксували, як народний депутат Віталій Хомутиннік веде переписку з Головою Одеської обладміністрації Ігорем Палицею. Йшлося про тіньовий заробіток на кожній вантажівці, яка проходить одеську митницю. Та митна обдиралівка процвітає не тільки на півдні України. На північно-західному кордоні ситуація не краща.

– У 2004 році, коли влада змінилася, вони почали брати більше хабарів, кажучи, що це за ризик. Тепер хабарі залишилися ті самі, і правила залишилися ті самі.

MYTNICIA_screen 2Рівненський підприємець, свідченням якого довіряють журналісти «Слідства», просить не називати його і не показувати його обличчя. За його словами, на Ягодинській митниці, через яку він возить свій товар, керують гроші. І більшість підприємців теперішня ситуація влаштовує. А хто й хотів би її змінити – боїться втратити свій бізнес, тому не виступає проти системи відкрито.

– Беруть митники, беруть контрабандисти, бере кожен відділ, який оформляє, будь-то екологічний відділ, будь-то відділ радіологічного контролю. Тобто, для всіх є одна й та ж сама такса, а для декого в залежності від ситуації, від вантажу, який проходить. Тобто беруть всі і це абсолютно, це не є щось таке виключне чи окреме, це є широко налагоджена схема, просто широка схема, в яку включені всі повністю.

У Луцьку знайшлося менше десятка підприємців, які не побоялися кинути виклик корупції, яка заважає вести бізнес імпортерам та експортерам. Ми поспілкувалися з трьома. Попросили розповісти про те, що роблять і скільки беруть митники.

MYTNICIA_screen 3«Покаюся і признаюся, що ми працювали, як і всі, в цій самій системі координат, участвували у цих системних платежах, – розповідає директор волинської фірми Юрій Матчук. – Але знаєте, коли 30 листопада побили тих дітей, студентів у Києві, а у мене дочка у Києві студентка, я приїхав на ковельський митний пост, зібрав їх всіх… …і сказав, що із сьогоднішнього дня підприємства Матчука хабарі на митниці платити не будуть. І практично з того часу в нас і почалися, я так розумію, всі ці негаразди в роботі з митницею».

Це підтверджує директор брокерської фірми Віктор Дмитрук: «На переході «Ягодин» є списки, на бумажках написані, вручну, де є фірми, яким треба приділяти більше уваги».

За майже два роки діяльності у фірми, яку очолює Віктор Дмитрук, на Волинській митниці проблем не виникало. Цікаво, що її власником є Клавдія Кутикіна, яку у 2011 році співробітники СБУ затримали за хабарництво. У неї вдома знайшли ще близько 100 тисяч доларів готівкою. Тоді вона працювала заступницею начальника Львівської митниці, а до цього – на Волинській митниці. Коментуючи тоді затримання Кутикіної, прес-центр СБУ повідомляв, що «співробітники СБУ викрили механізм стягнення хабарів з керівників митних постів Львівської митниці». На відео камера СБУ зафіксувала, як підлеглі Кутикіної заносили їй гроші. У 2012 році Клавдію Кутикіну засудили до 5 років з випробувальним терміном три роки.

Спіймати Кутикіну вдалося тільки завдяки так званим «ображеним». Як схопити хабарницю на гарячому, підказали звільнені нею митники.

Тепер, за іронією долі, у ролі «ображеної» опинилася її ж фірма.

MYTNICIA_screen 4Та якщо імпортерів на кордоні «обдирали» завжди, то тепер так само скаржаться на перешкоди і експортери. І хоча в них нульове мито, за допомогою бюрократичних процедур митники можуть змусити, наприклад, експортера біопалива з відпрацьованих рослинних олій простояти на митному посту більше місяця. При цьому підприємець може втратити до 2-х тисяч євро і клієнта за кордоном.

Своїми бідами ділиться Максим Чернишев, співзасновник брокерської фірми: «Мы это отработанное масло, которое вывозим на экспорт, нам запрещают его вывозить. Валютная выручка в Украину не поступает, 75 процентов, которых экспортер должен продать государству по курсу Нацбанка в обязательном порядке. Получаются только одни убытки».

Намагаємось з’ясувати в новопризначеного в.о. начальника митного посту Луцьк, у чому логіка дій митників. Але керівництво ухиляється від відповідей.

Підприємці розповідають, за що і скільки нині беруть хабарі на митних постах Волині. Наприклад, при ввезенні автомобіля допомагають занизити його вартість. На митних зборах недоотримує держава, але митники у виграші завжди.

«У кінці місяця на митниці існує ціла система влаштована зборщиків податі, – каже Матчук. – Зачасту це начальник митного поста, він же являється касиром. І брокери по ітогах місяця, якщо оформив сто митних декларацій, приносить йому по двісті доларів, це двадцять тисяч доларів. Тобто, суми ходять по фірмах, це двадцять, сорок, п’ятдесят тисяч доларів здається на митницю».

«Я колись на свої очі бачив, коли розмитнювали дорогі машини, я бачив як занесли чемодан грошей, я не бачив, чи їх передавали чи що, але я на свої очі бачив реальний чемодан доларів,» – розповідає підприємець-імпортер.

Свідки розповідають, що на кордоні поборами обкладають не тільки підприємців, а й дрібних контрабандистів, які возять сигарети й алкоголь у сусідню Польщу.

«Прикордонникам треба віддати 200 гривень, митниці треба віддати 300 гривень, а в Польщі на удачу», – каже місцевий водій Микола Шафета.

MYTNICIA_screen 5Підприємці кажуть: прикордонний бізнес годує не лише митників. З каси перепадають визначені частки і прокуратурі, і податковій, і СБУ, і високим покровителям у Києві.

«Ми собі розумієм, що це в місяць, ну, скажемо, це ні для кого не секрет, волинська митниця акумулює порядку одного мільйона доларів хабарів», – стверджує Матчук.

Громадським активістам із Самооборони Волині вдалося зафіксувати прямі й непрямі докази існування корупції на митниці. У жовтні минулого року вони разом з працівниками ДАІ затримали біля митного посту бус, який перевозив нерозмитнений товар на мільйони гривень. Міліція відкрила кримінальне провадження і розслідує справу за підозрою у зловживанні службовим становищем працівниками митного поста Устилуг.

MYTNICIA_screen 6Анатолій Сковера, начальник відділу протидії корупції Самооборони Волині, згадує: «Під час провезення цієї контрабанди, колейка, як поляки говорять, створилася на протязі десяти кілометрів перед польською границею на в’їзд до нашої держави. Це на польській стороні. Люди, які задіяні до контрабанди, які перевозили товар і хотіли його перевезти контрабандою, трималися і вичікували, коли ж ми знімемо свої пости перед Устилузькою та Ягодинською митницею».

Маючи стільки свідчень, намагаємося поспілкуватися з виконувачем обов’язків начальника Волинської митниц Андрієм Андрейковим. Та почувши про тему розмови, керівник каже, що йому ніколи.

– Я Вам ще раз говорю, у мене є пріоритетні задачі. Я Вас чую перший раз і одразу давати інтерв’ю невстановленим людям я не буду. Ви повинні підтвердити хто ви є, кому ви належите. Я перевірю ці дані, тоді…

Ця телефонна відповідь – фарс. Адже знайомий митника, який дав нам номер його мобільного телефону, попередив його, що телефонуватиме журналіст.

Ми спіймали начальника наступного дня, коли він доповідав в антикорупційному комітеті Верховної Ради у Києві. Там про проблеми на митниці його розпитували нардепи й бізнесмени.

За словами головного волинського митника, підприємці скаржаться на нього, бо він зламав їхні схеми мінімізації сплати мита. Тільки от у судах свою правоту митниця довести не змогла. Близько ста рішень винесено на користь підприємців.

В.о. начальника Волинської митниці Андрій Андрейків тричі ухиляється від прямої відповіді на запитання секретаря Антикорупційного комітету Верховної ради про те чи зникла корупція з його приходом на посаду. Ми теж цікавимося цією темою.

MYTNICIA_screen 7– Я не виключаю ймовірності того, що посадові особи, які працювали за попередньої системи, можуть вчиняти корупційні діяння. – Зараз є. Ми спілкувалися не лише з волинськими, а й з рівненськими підприємцями… – Я би пропонував бути надзвичайно уважним і коректним у висловлюваннях. Ми говорим про факт вчинення корупції, коли він доведений у суді.

Питаємо і про штучно створені перешкоди експортеру на митному посту Луцьк. Начальник каже, що так діяти луцьких митників зобов’язує законодавство.

– Але тоді тут є зарегульованість якась.

– Я згоден з вами. Я сьогодні про це говорив.

– Хто має зробити, щоб спростити ці речі? Верховна Рада, уряд, хто?

– Якщо на рівні законів, то це виключно Верховна рада, якщо на рівні постанов і підзаконних актів – Кабінет міністрів.

Чому корупція на митниці досі процвітає і викорінити її не вдається жодним революціям? Підприємці, чиновники й контрабандисти називають кілька причин. Серед них – міцні зв’язки хабарників з контролюючими та правоохоронними органами і, відтак, безкарність і вседозволеність; низька заробітна плата персоналу, яка не спонукає до чесності (наприклад начальник Волинської митниці, повз якого щодня проходять мільйони, отримує 6 тисяч гривень), а ще – зарегульованість митного законодавства і митних процедур, яка відкриває широкі можливості для зловживань. Та, мабуть, головна причина – відсутність політичної волі до змін, до відмови від тіньових мільйонів, до усунення причин корупції.

ВОЛОДИМИР ТОРБІЧ, Слідство.Інфо