Державні органи України давно роз’їла корупція. Отримання найпростішого дозволу, підтвердження, будь-якого офіційного папірця супроводжується масою штучно створених незручностей – чергами, додатковими вимогами і приниженнями.

Державна міграційна служба України – постійно в епіцентрі скандалів. Захмарні розцінки на послуги, постійні проблеми з отриманням закордонних паспортів, масове здирництво – зміна влади анітрохи не впливає на порядки, що панують у службі.

Нещодавно про корупційні схеми в ДМС кілька її співробітників розповіли новообраному депутату Бориславу Березі. Він поділився цією інформацією зі «Слідством.Інфо».

Зображення 1

«Существует понятие «Пятничный билет». Каждую неделю в пятницу приходит задача, поставленная кем-то сверху, собрать такую-то суму с районного ДМС. Эта сумма собирается. Иногда такие суммы собираются два раза в неделю. То есть, фактически этими суммами людей заставляют заниматься коррупцией. Их коррумпируют, потому что где-то надо брать эти деньги. Понятно, что люди там сидят не за зарплату. Люди сидят там за то, что они получают сверху. Тоже коррумпированы», – розповідає Борислав.

Зображення 2

За словами депутата, співробітники ДМС стверджують: щотижневий бакшиш іде безпосередньо до голови Державної міграційної служби. Зараз її очолює Сергій Радутний. ДМСники скаржаться, що нині в службі біда: раніше гроші безболісно «збирали» з «клієнтів», тепер ті «дають» менше. Тому доводиться залазити у власну неглибоку кишеню. На жаль, Береза не зміг гарантувати нам зустріч з тими, хто викрив корупційну схему. Причину він пояснив так:

«Они боятся на физическом уровне. Люди боятся физического уничтожения. Они понимают, что они фактически разрывают цепочку. Вы не представляете, какие там деньги крутятся. Вы не представляете – говорит. Нас уничтожат».

Ми вирішили особисто відвідати установи, підпорядковані Державній міграційній службі України, та розпитати у працівників про «п’ятничний квиток». До нашого екскурсійного списку потрапили Головні управління ДМС у місті Києві Шевченківського, Святошинського, Печерського та Подільського районів, а також Відділ централізованого оформлення документів №3.

Зображення 3

Реакція працівників органів ДМС на наші запитання була абсолютно різною. Зрозуміло, більшість запевняла нас: жодних корупційних схем у них не існує. Однак траплялися й цікаві випадки.

Керівник Печерського ДМС Кахабер Берікашвілі у відповідь на запитання про «П’ятничний квиток» у сумі 800 гривень починає підраховувати зі своєю помічницею ймовірні прибутки:

– Это около сорока тысяч гривен, да? Получается. – Сколько? – Сорок тысяч гривен в месяц. Сорок тысяч гривен в месяц. – В неделю если 800 гривен, это получается три тысячи двести, десять районов – это тридцать две тысячи гривен.

У Шевченківському управлінні божилися, що «касу» начальству ніхто не збирає:

– Не, у нас такого немає. 

– Такого не було і немає?

– Ну взагалі-то у мене немає, а в інших я не знаю.

Відхрестилася від «п’ятничного квитка» і начальниця Відділу централізованого оформлення документів №3:

– А ви взагалі коли-небудь чули про таке поняття, про таку от систему? – Ні. Не чула. – Ні? – Ні. Я з таким не працюю, тим паче я на цій посаді, будем, так казати, з квітня місяця, тобто я таким, і наш підрозділ не займається.

Бурхливо відреагувала на наше запитання заступниця начальника Святошинського управління ДМС:

– Значить, до керівника, я тільки якщо службове питання. Всьо. Керівник. Підходьте до керівника.

– Тобто ви не будете на цю тему говорити?

– Ні.

Начальника Подільського управління ДМС згадка про «заноси шефу» обурила:

– Бог миловал от этой херни, извините меня за выражение, но я такого не слышал.

А от відповідь його підлеглої була не такою однозначною:

– Я навіть не кажу, що да, я такого ніколи в житті не чула, невже таке існує! Можливо, я чула про такі речі. Я особисто з таким не стикалась.

На наше прохання звинувачення, оприлюднені депутатом Березою, прокоментувала сама державна служба.

– Зрозуміло, що це неправда. Зрозуміло, що жодних п’ятничних білетів і будь-яких інших сум не існує . Пояснив нам керівник прес-служби ДМСУ Сергій Гунько.

Зображення 4

Відповіді зацікавлених працівників ДМС нас не здивували. А що ж правоохоронні органи? Народний депутат України та екс-радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко пояснив нам, що все дуже складно. Потрібні заяви про злочин.:

– Якщо цього немає, то це не означає, що хабарників там нема, це значить, що вони є, але це значить, що ті, хто такі сміливі у розмовах приватних з паном Березою, не хочуть допомагати викривати злочини, тому, що вони, як то кажуть, перебоюються чогось.

А ось яка позиція у Борислава Берези:

– Если я приведу руководство внутренних дел, они готовы при них подтвердить эту ситуацию. Я это предложил руководству. Они сказали: да, мы этим займемся. Пока как бы никаких подвижек нет.

Очевидно, страх співробітників Державної міграційної служби України, про який згадують народні депутати України. Вони бояться за свою роботу і свою безпеку. І якщо держава зможе гарантувати їм ці дві речі, вони готові говорити і палити корупціонерів. Так буде створено прецедент реальної боротьби з корупцією. Може, варто спробувати?

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо