За часів Януковича усі проблемні питання з архітектурно-будівельною інспекцією вирішувалась за допомогою «смотрящих». Часи змінилися, а схеми лишилися.

Це у Києві громада з кулаками боронить свою землю, а влада із запізненням, але реагує на порушення. У регіонах контролю за будівництвом майже не існує. Самозабудови з’являються, як гриби після дощу. Архітектурний вигляд Миколаєва зіпсований сотнями незаконних споруд. Влада відверто закриває на це очі. Ось розмова активістів з головою адміністрації Ленінського району Миколаєва Петром Мовчаном.

Misto samozabydov_screen 2– У нас в городе есть власть, а остановить незаконную стройку никто не может. Причем власть знает. Скажите, пожалуйста, каким образом мы должны останавливать незаконное строительство…кто и как должен отреагировать? Почему общественники и журналисты должны этим заниматься?

– Я персонально разберусь в этом вопросе и вам сообщу.

– А полгода назад, почему не разобрались?

– Я вам ответил?

– Нет.

За словами заслуженого будівельника України, екс-віце-мер Миколаєва Володимира Гуллера, у місті близько 1700 самочинних будівництв.

Misto samozabydov_screen 3Нахабство забудовників не знає меж. Користуючись бездіяльністю влади, місцевий підприємець Олексій Пеліпас, який тривалий час був наближеним до колишнього мера, без дозволу звів собі ось такий будиночок. Місце він обрав невипадкове – буквально за кілька метрів розташований відомий на всю країну Миколаївський зоопарк.

Misto samozabydov_screen 4Державна архітектурно-будівельна інспекція вісім місяців спостерігала за процесом будівництва, і тільки коли воно майже завершилося, визнала його незаконним.

– Покажите документы.

– У меня этих документов нет.

Misto samozabydov_screen 5Свою бездіяльність працівники будінспекції виправдовували неможливістю встановити адресу будівництва і навіть його замовника. Процес з’ясування тривав понад півроку і, нарешті, інспекція скасувала власну декларацію про початок будівельних робіт. А «розбудили» інспекцію – небайдужі громадяни.

– Це будівництво без документів, самозабудова. Хочеться з’ясувати, яким чином…

– Официально давайте запрос, пожалуйста. Всё предоставим. А так…

Активісти написали заяву до міліції, яка, звичайно ж, порушень так і не знайшла. Ми звернулися до начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській  області Костянтина Малія.

Misto samozabydov_screen 6– Строительство идет в самом центре, в людных местах…

– Я не против, что оно идет. Но Президент нам запретил выезжать на места и проводить нам проверку. Мы же не против, пожалуйста. Мы ж не обсуждаем. Мы действуем в рамках закона.

Закон неписаний і для забудовників на вулиці Дзержинського в самісінькому центрі міста. Місцеві ділки, нехтуючи містобудівними правилами, зводять чергову самозабудову. Інспекція прокинулася, як завжди, «вчасно» – до завершення будівництва залишилося майже нічого. Зупинити чорних будівельників неможливо.

Misto samozabydov_screen 7– Какое вы имеете право работать на объекте, где запрещено строительство? Почему вы работаете?

– А откуда мы знаем, что запрещено?

– Нету старшого. Нам задачу поставили, мы и работаем.

– Покиньте территорию…

– Я покину территорию…

– Молодой человек, вы такие вопросы дурные задаете. Покиньте территорию… Все, до свидания.

Складається враження, що в Миколаєві не діють містобудівні норми. Будують що завгодно і де завгодно. Ось цей об’єкт побудували з нуля за підробленою документацією, а контролюючі органи та міська влада заплющили на це очі. Володимир Гуллер каже:

– Всю ответственность за незаконные стройки, с моей точки зрения, и не только с моей, несет областная инспекция ГАСКа… ГАСК может по представлению общественности, может просто в порядке плановой проверки произвести проверку тех или иных объектов. У них на сегодняшний день полное право дать предписание остановить стройку и оштрафовать.

Misto samozabydov_screen 8Навіть міська влада, яка й сама крізь пальці дивиться на самозабудови, звинувачує в усіх гріхах сааме ГАСК – державну будівельну інспекцію. Про це заявив Миколаївський міський голова Юрій Гранатуров.

– Мы вообще не можем работать. Это вообще, извините меня, вандализм строительный продолжается. ГАСК, я считаю, работает абсолютно неэффективно, если вообще работает.

Утім, бувають випадки, коли будінспекція проявляє принциповість і «рубає» проекти на початкОвій стадії. Фахівції пояснюють це матеріальною зацікавленістю працівників контролюючого органу. Юристка, яка довгий час займається посередницькими послугами при оформленні об’єктів нерухомості, розповіла нам про особливості роботи ГАСКу за умови, що ми збережемо її анонімність.

– С готовым пакетом документов человек самостоятельно не мог ввести в эксплуатацию, а только с помощью тех людей, которые предлагались инспекторами или сотрудниками ГАСК.

Раніше усі «проблемні» питання з миколаївською будінспекцією можно було вирішити за допомогою ТОВ «Українській інженерно-технічний центр». Ця фірма-посередник мала головний офіс у Києві, а філії у регіонах. Зокрема, в Луганську, Вінниці,Черкассах, Одесі та Миколаєві. Нам сказали, ТОВ продовжує працювати. Змінився хіба що формат.

Misto samozabydov_screen 10Ми вирішили перевірити, наскільки тісно взаємодіють будінспекція та посередники. Журналіст «Слідства.Інфо» зустрівся з інспекторами та попросив їх допомогти оформити самочинне будівництво. Усе пішло як по маслу.

– Либо вы берете сюда все документы, мы здесь смотрим, но если мы смотрим, то все закончится печально…

– Ну, юрист есть, но может быть какого-то юриста, который этими вопросами занимается, можете хотя бы посоветовать…

– Владимира не помнишь, нету у тебя визитки его? Может, вот это вот?

На візитівці – телефон такого собі Володимира Дерека. Його можна знайти за тією ж адресою, де раніше розташовувалася згадувана нами фірма-посередник – ТОВ «Українській інженерно-технічний центр». У бізнес-центрі «Європа».

Misto samozabydov_screen 9– Владимир Владимирович, здравствуйте. Нам порекомендовали вас, что вы можете помочь с введением в строй самозастроя, незаконно построенного. Можно с вами встретиться по этому вопросу?

– Да, можно. Мне там нужно посмотреть, что у вас есть за документы по данному объекту.

Ми прийшли до Володимира Володимировича з камерою. Побачивши нас, пан Дерек умить забув, як його звати.

– Здравствуйте. Мне нужно Дереко Владимир Владимирович.

– А его нету сейчас.

– Я только что разговаривал с ним по телефону. Он сказал: я здесь, я сейчас приеду.

– Он вышел.

Misto samozabydov_screen 11Подальші спроби потрапити до «магічного» офісу, де, за нашою інформацією, знімають всі проблеми в оформленні самозабудов, були марними.

– Подождите, не надо закрывать.

Та й сам Володимир Володимирович більше на зв`язок не виходив. Про те, на яких умовах співпрацюють чиновники та посередники, ми спробували з’ясувати в начальника будінспекції.

– Многим особо нуждающимся гражданам рекомендуют обратиться для узаканивания самозастроев в соседний бизнес-центр «Европу».

– Отвечу на ваш абсолютно глупый и некорректный вопрос. На сегодняшний момент ни один из сотрудников ГАСКа не мог сказать такой глупости по одной простой причине. Потому что на сегодняшний момент нет порядка узаконения самовольно построенных объектов.

Фахівці ринку вважають інакше.

«Это в чистом виде коррупция, скрытая, конечно, – каже керівник юридичної фірми Андрій Толпекін. – Напрямую никто не получает деньги, таким образом они страхуются и, соответственно, получают эту выгоду коррупционную от своих действий и предоставления каких-либо разрешений».

Наразі на державну будівельну інспекцію чекають суттєві зміни. У рамках децентралізації її повноваження передають міським радами. «Слідство.Інфо» відстежить, чи знайде себе в новій схемі стара гвардія всюдисущих посередників, які допомагають «вирішувати питання».

ЯРОСЛАВ ЧЕПУРНИЙ, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський Центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»