Рік тому українські журналісти отримали абсолютно унікальний доступ до документів екс-президента Віктора Януковича. Тоді здавалося, що знайдених матеріалів вистачить на сотні довічних тюремних ув’язнень. Нині лишилося одне бажання – щоб за очевидні злочини покарали хоч когось.

Кілька днів і ночей журналісти з різних видань і телеканалів рятували вкинуті прислужниками Віктора Януковича в Київське море документи. Платіжки, акти, доручення, розрахунки, записи охоронців – загалом – кілька тисяч аркушів.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_2Це той самий гостьовий будиночок у Межигір’ї, де минулого року журналісти провели кілька діб, рятуючи документи. Опісля їх забрали слідчі. Але нам вдалося скопіювати майже все. Виокремивши націкавіші схеми «Сім’ї».

Перша і головна – нерухомість «Сім’ї». У родини Віктора Януковича була яскраво виражена пристрасть до квадратних метрів. Оболонська набережна, 15/5. Тут екс-президент прописаний офіційно. Ще в будинку розташована квартира його коханки – Любові Полєжай.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_3Інформація про арешт помешкання Януковича у відкритому реєстрі власності відсутня. Квартиру Любові Полєжай записано на її доньку – Марію. Майно теж не заарештоване.

Цей будинок на Оболонській набережній зводили спеціально для старшого сина Віктора Януковича – Олександра. Довгий час він був записана на одну з межигірських фірм. Був, бо восени минулого року її продали.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_4«Власником була досить відома компанія «Дім Лісника», – розповідає Леся Іванова, журналістка видання «Наші гроші» та проекту YanukovychLeaks. – Це той самий Дім Лісника, на який записувалося частина землі в Сухолуччі, той самий Дім Лісника, який займався розбудовою Межигір’я. І поскільки арешт не був накладений, то в жовтні минулого року… ці об’єкти, в один день, в одного нотаріуса з різницею буквально в 10 хвилин були переоформлені на одну й ту саму людину – на Артура Ростомяна».

Який зв’язок між «мисливською фірмою» Януковича «Дім Лісника» і новим власником нерухомості Артуром Ростомяном? Прокуратура мовчить. Ми їй підкажемо.

Сам син екс-президента Олександр Янукович лишається акціонером групи підприємств «Мако» і виведеного з ринку банку «ВБР». Паралельно він розбудовує бізнес на новій батьківщині – у Санкт-Петербурзі. Дозвіл на роботу в Росії Саша-стоматолог уже отримав.

Коханка Віктора Януковича – Любов Полєжай – також лишила чималий слід у межигірських документах. Жінка володіла салоном краси на тій самій Оболонській набережній і цілим дитячим табором під Києвом.

Салон краси Полєжай «Кристал Спа» закрився одразу після революції. Нині він знову працює. Там розмістилися косметологи й масажисти іншої компанії.

Попри це, ТОВ «Кристал СПА», засноване зниклою Полєжай, також продовжує функціонувати. Принаймні, про це свідчить єдиний реєстр.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_5Також працює дитячий табір «Славутич» у Переяславі, власником якого є благодійний фонд Любові Полєжай «Дорога Майбутнього». Стоси документів про мільйонні суми, які йшли на «Славутич», ми знайшли у Межигір’ї. Санаторій досі заробляє гроші з українського бюджету. Лише торік Київська облдержадміністрація виділила йому на оздоровлення дітей понад 2 мільйони гривень.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_6Офіс «Дороги майбутнього» розміщувався в центрі Подолу, на Волоській. Ця будівля зараз під арештом. Але не без охорони.

«Тут нікого не лишилося. А мене найняли, ну, хтось із замовників. Так, мабуть, хтось з цих от. Нам не кажуть, ми просто охоронне агентство», – пояснює чоловік у камуфляжі.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_7Відпочинок Віктора Януковича – також окрема тема. Елітне полювання у Сухолуччі обєднала три десятки відомих політиків.

Доля деяких «друзів» після втечі лідера склалася на диво безхмарно. Двоє з них – Юрій Бойко і Вадим Новинський – восени 2014-го стали нардепами. Сергій Ківалов лишився ректором Одеської академії і представником у Венеціанській комісії. Леонід Кучма представляє Україну на перемовинах з терористами.

Ви ще не забули про Артура Ростомяна, на якому тепер нерухомість Януковича на Оболоні? Його зв’язок через друзів-мисливців екс-президента вдалося встановити нашим колегам з «Наших грошей».

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_8«Ми дослідили хто ця людина – Артур Ростом’ян, – каже Леся Іванова. Він свого часу був прописаний по сусідству з однофамільцем – Вачаганом Ростом’яном – в Кіровоградській області. А ця людина є співзасновником мисливського клубу «Ярик».

Про мисливський клуб «Ярик» «Слідство.Інфо» розповіло на початку зими. «Колегою» Вачагана Ростом’яна по «Ярику» був Василь Сапко, син генерал-лейтенанта Костянтина Сапка, який…був одним з 28 членів закритого мисливського клубу Януковича. Відтак, сумнівів, що елітні квадратні метри на Оболоні потрапили в «надійні руки» – немає.

Мільйони. Мільярди. Десятки мільярдів. Точної суми вивезених свитою Януковича з України грошей не можуть назвати ані експерти, ані прокурори. Як і повернути їх назад. На прохання України європейці наклали санкції на підозрілих осіб та їхні активи. 

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_9«Суми, по яких ми провадили перевірки, там різні виділення з бюджету – по 200 мільярдів, 150 мільярдів, 32 мільярди і так дальше, – згадує Микола Голомша, заст Генпрокурора у лютому-жовтні 2014-го, – згадує Микола Голомша, перший заступник Генпрокурора, лютий-жовтень 2014. – Все це були сумнівні операції, які ми перевіряли і потім вносили до реєстрів досудових розслідувань кримінальні провадження».

«Деякі матеріали з’являються, що були активи знайдені, – каже Дарина Каленюк з «Центру протидії корупції». Так, по Іванющенку є конкретна сума – близько 100 мільйонів євро – ось. По Андрію і Сергію Клюєву – там були маєтки в Австрії. Тобто, були активи знайдені. І, на жаль, ми приходимо до того моменту, коли стосовно кількох людей санкції будуть скасовані. І все, що було арештовано, буде розморожено. Це означає, що навіки втрачено для того, щоб його коли-небудь повернути в Україну».

Саме брати Клюєви, користуючись бездіяльністю правоохоронців, знайшли вишуканий спосіб вивести українські гроші. За даними ГПУ, молодший – Андрій –– набрав кредитів у державного «Укрексімбанку» під заставу неліквідного майна. Відсотки ж гасив наступними траншами державних же грошей.

«Фактично держава сама собі заплатила за те, що ця компанія приватна, клюєвська, користувалася цим кредитом, – пояснює Каленюк. Кредит загалом в сумі 450 млн євро. Це на наш курс, це шалені гроші, це мінімум два річних бюджети всієї прокуратури України. Цей епізод не розслідується. Хоча розслідуючи цей маленький епізод – тільки по Андрію Клюєву – прокуратура могла б сама себе окупити на два роки. Ну напевно, вигідно це не розслідувати.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_10Старший Клюєв – Сергій – восени 2013-го публічно придбав власника найбільшої частки «Межигір’я» — компанію «Танталіт», через яку йшли мало не всі межигірські фінансові потоки. А напередодні 2015-го, після обрання до Верховної Ради, Клюєв вийшов з числа власників компанії. Цей факт вразив експертів.

«Те, що «Танталіт» в грудні змінив власника, говорить про те, що проти «Танталіту» немає нічого, – каже Каленюк. – Через «Танталіт» проводилися більшість операцій з будівництва Межигір’я. Через «Танталіт» купувалися всі ці люстри по 80 тисяч доларів. Через «Танталіт» будувалися Хонка. Щодо посадових осіб «Танталіту» взагалі не було кримінальних проваджень, наскільки я розумію. Тобто собі без проблем Сергій Клюєв, який був власником Танталіту до грудня, вивів знову з «Танталіту» гроші – 140 мільйонів

Екс-заступник Генпрокурора Микола Голошма налаштований оптимістичніше: «Зміна власника у кримінальному провадженні великої ролі не грає. Тому що там питання розглядається не тільки по формі, але й по суті. І коли вбачається порушення, зловживання, слідчий має право накладати арешт, вживати заходів до забезпечення позову у майбутньому в суді».

Так чи інакше, нардеп Сергій Клюєв недоторканний, а його брат Андрій знак.

З Генпрокуратури на наш запит про хід розслідування злочинів, відображених у документах, врятованих журналістами у Межигір»ї, нам надіслали надлаконічну відповідь. На прохання ж дати коментар на камеру або хоча б показати, чи «живі» передані ГПУ документи досі – відповіли впевненою відмовою.

Хто все це будував? Слід одних фірм і людей вистиг ще кілька років тому. Але дехто лишився. І також не має жодних проблем.

МЕЖИГІРСЬКИЙ СИНДРОМ_11Одразу після Революції разом з іншими з України втік і Андрій Кравець, колишній очільник Державного управління справами, або ДУСі. Тоді журналісти потрапили до кіноцентру «Зоряний», яким керував спершу сам Кравець, а згодом – його дружина Марина Пелих. Там Партія Регіонів облаштувала свою штаб-квартиру.

Ми знайшли цілий архів документів, який доводить зв’язок Кравця з Межигір’ям. Очолюючи у 2004-му «Зоряний» і ТОВ «БК Укрбудінвест», Кравець замовляв вишукувальні роботи для проекту культурно-оздоровчого центру в Нових Петрівцях. Фактично це був клубний будинок Януковича і територія навколо нього. Саме з нього стартував процес перетворення державної дачі на розкішну резиденцію.

Улітку сталася знакова подія. Андрій Кравець спокійно повернувся до України. Навіть дав інтерв’ю «Українській правді». Його прізвище немає в списку осіб, що перебувають у розшуку. Відтак, він може спокійно займатися своїми справами. Або допомагати дружині, в якої є ціла будівельна імперія в Києві. Землю їй, до слова, давали навіть за нової влади у столиці.

Усе це є дуже коротким, але дуже важливим нагадуванням. Кому? Новому Генпрокурору і його команді. Чергову поразку в боротьбі зі злочинцями Україна може не пробачити.

МАКСИМ ОПАНАСЕНКО, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»