Ще рік тому 30 000 гектарів мисливських угідь екс-президента Віктора Януковича у Сухолуччі здавалися вершиною чиновницького нахабства. Але виявляється, серед посадовців уже давно є мода на власні закриті зони для полювання. «Слідство.Інфо» розшукало їх під Києвом.

Після втечі Януковича до Росії журналісти отримали доступ не лише до казкового Межигір’я, але й до не менш легендарного Сухолуччя. Саме тут екс-президент «знімав напруження» під час ЄвроМайдану, розстрілюючи диких тварин. При чому не сам, а у складі цілого клубу – «Кедр». Туди, за інформацією журналістів проекту YanukovychLeaks, входило 28 осіб з найближчого «владного» оточення екс-президента. Свого часу «Слідство.Інфо» присвятило «Кедру» окремий сюжет «Вовча зграя Януковича».

Яким же було наше здивування, коли схожий ролик ми знайшли у вільному доступі на YouTube! Його після чергового вдалого полювання вдячні мисливці подарували власникам клубу «Ярик».

Цей клуб, як виявилося, користується велетенською ділянкою під Києвом. 31 000 гектарів у 2012-му їм у користування передала Київська обласна рада. Ділянка розкинулася біля Бородянки, Немішаєва, Любимівки, Макарова й Андріївки.

Polyvannia_foto 2Вже за нової влади – у жовтні цього року – обласна прокуратура назвала рішення незаконним. Так «Ярик» зацікавив «Слідство.Інфо».

У складі співзасновників «Ярика» – ціла низка людей, які пов’язані чи були пов’язаними з владою. Наприклад, Володимир Забела, син тимчасового виконувача обов’язків голови Макарівської РДА Юрія Забели. Останній – колишній очільник Житомирської області, а до лютого – депутат Київоблради від фракції Партії регіонів. Мисливці на профільних форумах називають справжнім господарем саме батька, а не сина. Кажуть, це він влаштував в угіддях мисливське свято в розпал ЄвроМайдану.

Polyvannia_foto 3Нам вдалося поговорити із Забелою-старшим. Виявилося, що назва клубу походить від клички його ж пса – Ярика, він справді захоплюється полюванням, називаючи це своїм хобі, справді влаштовував змагання минулої тривожної зими і не пам’ятає, чи голосував за рішення про виділення землі «Ярику» як депутат Київоблради.

У розмові про тисячі гектарів Забела уникає слова «власники». Він надає перевагу терміну «користувачі»: «Неприємно чути речі, коли говорять, особливо по телебаченню і так дальше, що виділена земля. Не земля виділена. Виділений дозвіл на користування, будем говорить. Даже не на користування, на ведення роботи на цій території стосовно розведення та полювання».

Ще один співзасновник «Ярика» – Василь Костянтинович Сапко, син генерал-майора Костянтина Сапка, кількаразового очільника Головного управління МВС у Київській області. З травня 2010-го до листопада 2012-го він керував Київським обласним главком міліції. Показово, що його ім’я є в списку тих самих «28 друзів Януковича» – членів клубу «Кедр».

Полюванням захоплюється і колишній депутат Київради Віктор Тищенко.

Він є керівником громадської організації «Клуб мисливців та рибалок «Кречет», що отримав від Київоблради 24 000 гектарів між Іванковом, Савенкою, Леонівкою і Блідчею у тому ж 2012-му.

Polyvannia_foto 4Тищенко був депутатом довго і в складі різних фракцій. При цьому, він був і лишається соратником «революційного» очільника КМДА Володимира Бондаренка. До мисливства екс-депутат має безпосередній стосунок – він очолює київську міську організацію Українського товариства мисливців, яке й «пожертвувало» «Кречету» свої володіння.

У клубу є власний інтернет-сайт. Там також розміщене аматорське відео про мисливство, фотографії, на яких ми впізнали колишнього київрадівця, та розцінки.

Якщо бажаєте вполювати тут оленя – приготуйте 10-15 тисяч гривень. Якщо лося – 20 тисяч. Ми кілька разів дзвонили в офіс пана Тищенка і залишали свої контакти. На жаль, безрезультатно.

Слово «мисливство» добре знайоме і екс-заступнику голови КМДА Анатолію Голубченку. Завжди скромний на людях «чиновник у кепці» раніше був співвласником ТОВ «Українські лови». Два роки тому воно отримало у користування від Київоблради понад 20 тисяч гектарів між Таращею і Богуславом, поблизу річки Рось. Нині «Українськими ловами» розпоряджаються: син Голубченка Артем та родина давнього бізнес-партнера Голубченків Романа Коренбліта.

Polyvannia_foto 5Найбільший же куш від Київоблради в тому ж 2012-му отримало ТОВ «Трипільський мисливець» – майже 50 тисяч гектарів. Виділена ділянка розташована між Обуховим і Кагарликом, поблизу Канівського водосховища

За даними єдиного реєстру, засновниками товариства є Євгенія Ліневич, Анатолій Колодочка і Сергій Олексієнко.

Нас зацікавили останні двоє.

Анатолій Колодочка є співзасновником ще однієї фірми – «Кручі Дніпра». Його партнери – Олег та Олексій Рафальські. Перший – повний тезка сина люстрованого у жовтні заступника глави Адміністрації Президента Олега Рафальського, а другий – так само повний тезка сина його брата, Ігоря Рафальського, який за часів Януковича очолював Обухівську РДА.

Олексієнко – також видатна особистість. Людина з такими ж ПІБ довгий час була директором фірми «Лістрейд», що належить Марині Журавльовій, дружині очільника Держлісагенства України за часів Віктора Януковича Віктора Сівця. А ще – Ользі Уховій – дружині екс-керівника управління кадрів та контролю Держлісагентства.

Віктор Сівець прославився тим, що також був членом закритого мисливського клубу Януковича «Кедр», а коли керував українськими лісами, змушував підлеглих закуповувати портрети тодішнього президента за казковими цінами. Саме за Сівця, наприкінці 2012-го, Держлісагенство ліквідувало Державне підприємство «Мисливське господарство «Кагарлицьке», землі якого й опинилися в руках «Трипільського мисливця».

Polyvannia_foto 6

Polyvannia_foto 7Сам «Трипільський мисливець» зареєстрований у місті Українка на Будівельників, 6. Ми побували там у пошуках засновників. Але знайшли… продуктовий магазин. Його бухгалтер пані Діна представилася ще й бухгалтером мисливського підприємства. Жінка запевняє, що власники «Трипільського мисливця» орендують невелике приміщення в магазині, де майже не з’являються. Вона відмовилася говорити про реальних засновників товариства, але записала наші контакти, пообіцявши посприяти зустрічі з ними. Минуло три тижні, ми чекаємо досі.

Відтак, лише за один рік чотирма рішеннями Київська облрада виділила під мисливські угіддя людям, пов’язаним тоді з владою, 125 тисяч гектарів землі. Для порівняння: це  більше за площу Гонконгу. Під усіма рішеннями облради про стоїть підпис тодішнього її очільника – Олександра Качного. Цієї осені він намагався потрапити в парламент за списками одіозного «Опозиційного блоку». Партія здобула в Раді 27 місць. Качний в списку займав 28-ме, як виявилося – нещасливе для нього, місце.

Polyvannia_foto 8

СКАН6 - 0006

СКАН3 - 0003

 

Кількість чиновників-мисливців в Україні постійно зростає. На наш запит Київоблрада надіслала інформацію про 12 виділених під Києвом ділянок вражаючих розмірів. Дві з них виділила вже нова влада – у жовтні 2014-го року. Проект ще одного виділення, найсвіжішого (проект датовано кінцем листопада 2014-го), ми знайшли просто на сайті Київоблради.

Ось усі ці рішення. Можливо, Ви побачите серед них знайомі назви компаній.

ПОЛЫСЬКИЙ_КРАЙ2 - 0005

ПОЛЫСЬКИЙ_КРАЙ2 - 0006

СКАННМАКСИМ ОПАНАСЕНКО, Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» для проекту «Слідство.Інфо»