Днями уряд виділив 100 мільйонів гривень для закупівлі першочергових товарів для боротьби коронавірусною інфекцією. Це — тести на виявлення вірусу, маски та протиепідемічні комплекти одягу. Водночас прем’єр-міністр Денис Шмигаль опублікував інформацію про забезпечення масками лікарні по всій країні. Зі слів посадовця, їх закупили в 10-мільйонній кількості. Медзаклади отримають маски на безоплатній основі з державного резерву. Анонсувалася й закупівля 100 тисяч швидких тестів з виявлення хвороби. В Україні також оголосили карантин.  

“Слідство.Інфо” вирішило перевірити, як країна готувалася до коронавірусу до нещодавніх заходів безпеки і проаналізувало систему державних публічних закупівель ProZorro. Ключовим для пошуку ми обрали озвучені першими особами держави необхідні засоби із запобігання та виявлення гострого респіраторного захворювання. Це маски і респіратори, тести для виявлення вірусу та захисні спорядження. А також лоти, у тендерній документації яких вказана інформація про протидію коронавірусу COVID-19.

Попри те, що небезпечний вірус почав стрімко поширюватися ще на початку зими, а перші смерті в Європі виявили вже в лютому, Україна почала активно закуповувати засоби першої необхідності здебільшого лише з 13 березня, у день, коли від коронавірусу померла перша людина на території нашої держави.  Хоча перші випадки заражених були зафіксовані ще в перших числах березня. Того ж дня Кабмін дозволив закупівлі товарів з протидії коронавірусу без тендерів, пояснюючи це особливою нагальністю. 

За даними системи ProZorro, необхідні засоби, а саме — експрес-тести закуповували лише в Києві, а також Одеській, Донецькій, Чернігівській, Черкаській областях. Загалом придбали всього понад півтори сотні. Водночас Кабмін зазначає, що вони є у дев’яти регіонах. А протиепідемічні комплекти одягу, як ми виявили, купували в Києві, Харківській, Чернігівській, Житомирській та Полтавській областях. 

Перша смерть в Житомирській області і перші закупівлі

13 березня в Україні зафіксували першу смерть від коронавірусу. Померла жінка на Житомирщині, яка повернулася напередодні з Польщі. Згідно з даними, які опубліковані на онлайн-майданчику, де проходять державні закупівлі, саме в цей день область почала готуватися до запобігання пандемії.  

ФОТО УНІАН, автор Сергій Чузавков

Так, управління з надзвичайних ситуацій міста Житомир 13 березня закупило майже вісім тисяч респіраторів. Придбало напряму у виробника за майже 200 тисяч гривень. Гроші витратили з резервного фонду місцевого бюджету.

У цей же день медичний заклад Житомирської обласної ради закупив, серед іншого, 250 хірургічних масок, тисячу респіраторів, майже півтори сотні костюмів біозахисту, 100 захисних окулярів та швидкі тести на грип. Серед них — один на коронавірус. За це заплатили понад 170 тисяч гривень.

Хто і скільки придбав експрес-тестів на коронавірус

Згідно з даними, які опубліковані на онлайн-майданчику закупівель тест-системи на виявлення коронавірусу отримали кілька лікарень. Їх придбали, переважно, теж 13 березня цього року. Загалом — понад півтори сотні.

Найбільше, 100 швидких тестів купила Черкаська обласна лікарня за майже 40 тисяч гривень. Ізмаїльська лікарня на Одещині закупила 14 тестів за 80 тисяч гривень. У дитячу лікарню в Краматорську купили одну упаковку тесту на коронавірус за 7,5 тисяч гривень. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Напад на головного лікаря Інституту раку — у кого міг бути мотив

Київські лікарні отримають 27 тестів. 13 березня Управління охорони здоров’я Чернігівської області закупило три тести. А пізніше, 16 березня, в області придбали ще 25 штук — для Прилуцької лікарні.  

Водночас у Кабміні запевняють, що німецькі тест-системи направлені вже у дев’ять регіонів. Зокрема, найближчими днями їх обіцяють доставити до Житомира, Тернополя, Дніпра, Вінниці, Києва, Рівного, Львова, Запоріжжя, Чернівців. Триває прийом замовлень на закупівлю тест-систем від інших областей. Ці тести сертифіковані ВООЗ. 

Протиепідемічні комплекти

Лікарні закуповують також набори необхідних засобів для захисту медичного персоналу. Щонайменше шість медичних установ їх почали купувати з початку березня цього року. 

Міська поліклініка № 24 Харківської міськради придбала кілька десятків протиепідемічних комплектів одягу за понад 75 тисяч гривень. На більш як 40 тисяч гривень закупилася також дитяча лікарня в Харкові. Такий же одяг придбала і дитяча клінічна лікарня Солом’янського району міста Києва ще шостого березня. 

Лікарня на Чернігівщині купила набір медичного захисту за понад 67 тисяч гривень. Комплект закупили і на Житомирщині. 200 респіраторів і 100 комбінезонів закупили також в Миргороді, що на Полтавщині. 

Небезпечний вірус, нагадаємо, поширився у країни Європи з Китаю. У грудні минулого року в місті Ухань люди почали хворіти пневмонією невідомого походження. Усі вони були пов’язані з ринком тварин та морепродуктів.

ФОТО УНІАН, автор Максим Поліщук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Інститут раку скасував тендер з порушеннями після публікації Слідства.Інфо 

Науковці визначили, що це новий вірус —  SARS-CoV-2, що спричиняє важкий гострий респіраторний синдром. В Україні ця хвороба поширилася з березня 2020 року.

Загалом у світі упродовж трьох місяців коронавірусом захворіло майже 175 тисяч людей, з яких понад шість тисяч померли. У зоні ризику насамперед літні люди, а також ті, хто має хронічні хвороби та слабкий імунітет.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Інститут раку вісім років не запускає обладнання для онкохворих, на яке витратили десятки мільйонів гривень