Півроку тому до поля зору Слідства.Інфо потрапило підприємство «Київський зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву».

ZDNIEP_screen 2Новопризначений директор Олексій Наумов, який обійняв свою посаду за особистим наказом тодішнього міністра Мінрегіонбуду, а нині Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана, просив допомогти йому потрапити на роботу. Зніміть сюжет про поганих попередників, казав Наумов, і навіть запропонував нам за це гроші.

ZDNIEP_screen 3По поводу компенсации усилий, ну, какой-то ориентир дайте.

– Я не знаю, какой вам ориентир дать.

– Блин, я тоже нахожусь в зависимом положении, сам решений не принимаю. Ну, например, 500 долларов. 

ZDNIEP_screen 4Володимир Гройсман теж обіцяв розібратися.

– Якщо є суперечки, їх потрібно вирішувати в суді. І за вашим зверненням я сьогодні ж дам доручення дуже об’єктивно подивитися на це питання.

Грошей ми не взяли, а розмову зі ставлеником Гройсмана продемонстрували на всю Україну. Це ніяк не вплинуло на керівництво Мінрегіонбуду. Наумов зберіг посаду. І, як виявилося, розгорнув бурхливу діяльність.

Ми отримали колективне звернення працівників підприємства, які скаржаться на невиплату заробітних плат та блокування доступу до своїх робочих місць. Розповідає Юлія Літохіна:

– Я вышла з больничного и поняла, что мне просто некуда выходить. Поменялось руководство, поменяли нам карточки на вход, пришел господин Наумов, попросил взять свои личные вещи и выйти с кабинета. Больше я не могла попасть в кабинет на свое рабочее место… И заработную плату я до сих пор не получаю с августа прошлого года.

Працівники кажуть, що їх у різний спосіб буквально виштовхують з інституту. Людей не пускають на роботу або пропонують звільнитися – на особливих умовах. Вони подали до суду.

«Сегодня был в институте как раз и подписал приказ. Наконец-то меня отпустили в отпуск. Мне его вроде бы подписали, но с условием, что после окончания отпуска меня уволят. Ну, уволят так уволят», – каже Олександр Осьмачко.

«Со мной в отделе кадров разговор вела Гайд, это зам по экономическим вопросам директора. Она предлагала: заберите свое заявление во всех судах, и давайте мы как-то с вами 50 на 50 разойдемся», – згадує Літохіна.

«Фактично їх шантажували. Або ти хоч щось отримаєш, або не отримаєш нічого. Ми тобі платить не будемо», – вважає адвокат працівників Ігор Кидалов.

ZDNIEP_screen 5Доходить до абсурду. Декому взагалі доводиться підтверджувати факт свого існування. Наприклад, Ігорю Шикунову, який служить в зоні АТО, а в інституті працював за договором.

– Подается прокурорский запрос в военную прокуратуру… Вы на передке стоите, вот там вот дальше уже враг. Тебя выдергивают оттуда, одевают наручники и везут в прокуратуру для того, чтобы убедился господин Наумов, что мы, оказывается, ему кто то сказал, что мы не в зоне АТО, а где-то отсиживаемся на даче. Раз привезли, два привезли, три привезли, да сколько ж можно, елки палки!

За словами працівників, нове керівництво пояснює драконівські заходи тим, що з інтитуту нібито викрали трудову документацію і тепер воно не знає, хто тут працював. Адвокат потерпілих працівників сумнівається, що пограбування мало місце.

– Виключно чомусь були зламані двері в бухгалтерію і єдине, що цікавило грабіжників – це первинна документація щодо трудових відносин між сторонами. На жаль, загальний рівень імпотенції наших правоохоронних органів дозволяє пану Наумову писати такі пояснення і вони не викликають додаткових запитань.

ZDNIEP_screen 6Може, Наумов намагається навести на підприємстві лад і правильно поставити роботу? Працівники інституту кажуть, що це малоймовірно – компетенція не та.

– С точки зрения проектирования то он как бы никакой. Я когда с ним пытался пообщаться на эту тему, он сразу сказал, что я не проектировщик и такие вопросы я навряд ли вам помогу решить.

Насправді робота підприємства фактично паралізована, кажуть працівники. Більше того, вони переконані, що це і є головною метою Наумова.

– Для чего это делается? Ну, для того, чтобы обанкротить институт, а так как это все площадь – центр города и поднять орендную плату. Подмести все это под себя.

– Це згідно балансів підприємство збиткове. Насправді воно має досить ласі шматки нерухомості, в яких зацікавлені певні особи… Кінцевим бенефіціаром, зокрема, може бути пан Гройсман, який призначив відповідну особу, яка не має жодного спеціального фаху ані в проектуванні, ані в науково-дослідній роботі.

Як з’ясувало «Слідство.Інфо», у підприємства справді є  активи, які коштують десятки мільйонів гривень. І якщо інститут збанкрутує, вони можуть швидко стати чиєюсь власністю.

Перший і головний об’єкт інституту – це два корпуси офісних приміщень у центрі Києва загальною площею майже 24 тисячі квадратних метрів.

ZDNIEP_screen 7Неподалік – гуртожиток. Це ще 2670 квадратів.

Ще один об’єкт на п’ять з половиною тисяч квадратних метрів розташований на Лівому березі.

Ну, і не забуваймо про дві бази відпочинку. «Родничок» розкинувся на гектар у Вишгородському районі Київської області. І два гектари «Чорномора» – на березі Чорного моря в Херсонській області.

У зв’язку з величезною кількістю проблем, що існують в інституті, ми вирішили звернутися за коментарем до Мінрегіонбуду – міністерства, якому він безпосередньо підпорядкований Київський зональний науково-дослідний і проектний інститут.

ZDNIEP_screen 8«Наказом Мінрегіону призначено Бабича Михайла Миколайовича на посаду директора ПАТ «КиївЗНДІЕП» на умовах контракту. (термін дії контракту 03.03.2015 – 02.03.2018) Всі інші питання відносяться до компетенції ПАТ «КиївЗНДІЕП».

Про те, що кілька місяців тому на підприємстві замінили директора, нам казали й самі працівники, однак, за їхніми словами, при цьому Наумов нікуди не зник і продовжує працювати.

Більше того, за інформацією в держреєстрі, формально саме він продовжує залишатись в.о. директора підприємства.

Може, Мінрегіонбуд просто не в курсі того, що насправді відбувається в інституті? Ігор Кидалов має сумніви.

– Мене хвилює позиція міністерства, яке здійснює функцію контролю і управління зазначеним підприємством, яка фактично нічого не робить, щоб усунути зазначені порушення.

ZDNIEP_screen 9Після фактичного ігнорування наших запитань у Мінрегіонбуді за коментарем ми звернулись безпосередньо до інституту, однак і тут коментувати будь-що на камеру відмовились.

– У нас там есть ящичек для почты. Нет, я не беру. Я не канцелярия. Внизу, возле охраны, там КиевЗНДИЕП ящичек.

– Вы заберете, да?

– Да.

– Так а вы можете пояснити?

– Я не имею права комментировать.

Ми відправили письмовий запит та чекаємо на відповідь, однак невеличкий коментар від працівниці фінансового відділу підприємства отримати все ж таки вдалося.

– Скандал уже существует. С декабря месяца люди просто не приходят на работу.

– А вони говорять, що їх не пускають.

– Кто не пускает? Вас не пустили? Аналогично. Геннадий, подтвердите. Всех людей пропускают.

– Люди приходят. Вот журнал видвидування. Все нормально.

Ми сподіваємося, що Мінрегіонбуд усе ж таки прокинеться та візьме ситуацію на підприємстві під контроль. Поки призначенець нинішнього Голови Верховної Ради не поховав його назавжди.

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо