Ще донедавна українці навіть уявити не могли, що люди з оточення колишнього президента Віктора Януковича які потрапили до санкційного списку ЄС та розшукуються українськими органами правопорядку почнуть оскаржувати накладені на них санкції. Та тепер один з них виграв справу у Європейському суді. Ні в чому не винен – визнала Феміда.

PORTNOV_screen 21)            рішення № 2014/119/CFSP Ради Європейського Союзу від 5 березня 2014 року щодо обмежувальних заходів щодо деяких осіб, організації, установ, інституцій стосовно ситуації в Україні і регламент номер 2014 Ради Європейського Союзу від 5 березня 2014 стосовно обмежуючих заходів відносно стосовно осіб, організації, установ, інституцій у зв’язку з подіями в Україні визнати такими, що втратили чинність у частині, в якій вони стосуються Андрія Портнова.

2)            Рада Європейського союзу самостійно відшкодовує власні витрати та витрати Андрія Портнова

3)            Європейська комісія несе свої власні витрати.

PORTNOV_screen 9Андрій Портнов, колишній заступник Голови Адміністрації Президента Януковича, легко і просто, а головне, законно довів свою невинність перед Україною і Євросоюзом. І завдячує він цим не лише своєму власному хистові юриста, а повній і безпросвітній некомпетентності української Генеральної прокуратури.

Після перемоги революції гідності та втечі Януковича до Росії, Євросоюз на прохання України наклав санкції на екс-президента України та його найближче оточення.

PORTNOV_screen 3ДАРИНА КАЛЕНЮК, директор Центру протидії корупції:

– Санкції взагалі рішення політичне. І це в першу чергу було політичне рішення ЄС як відповідь на благання та заклики Євромайдану, українських активістів на те, щоб Євросоюз арештував активи Януковича за кордоном.

ОЛЕНА ТИЩЕНКО, екс-очільниця управління МВС по забезпеченню повернення активів, отриманих злочинним шляхом:

– Ці санкції, вони просто надавали нам час і надавали можливість зупинити, заморозити ось ці активи в Європі, за якими ми мали прийти з власними кримінальними справами. І саме тому ці санкції вводились на 6 місяців а потім вони продовжувались.

Свій «чорний список» діячів режиму Януковича Євросоюз склав на основі даних з України у березні 2014-го. Від Києва просили одного – конкретних доказів.

PORTNOV_screen 4ОЛЕНА ТИЩЕНКО, екс-очільниця управління МВС по забезпеченню повернення активів, отриманих злочинним шляхом:

– Коли ми не прийшли з кримінальними справами – у нас вже почали питати, а чи є у вас з приводу цих людей якісь розслідування, і тоді з’явився цей лист. Але насправді ЄС вже тоді у нас запитував, на той момент, чи є у вас проти тих осіб якісь справи.

Серед справ, які цікавили ЄС, був і кейс Андрія Портнова. Генеральна прокуратура України відправила Раді Європейського союзу лист за підписом колишнього зама генпрокурора Олексія Баганця. В ньому йшлося про те, що Андрій Портнов, очолюючи кафедру конституційного права національного університету Тараса Шевченка, зловживав своїм службовим становищем, щоб стати членом  вищої ради юстиції.

PORTNOV_screen 5ОЛЕКСІЙ БАГАНЕЦЬ, колишній заступник генерального прокурора України:

– Як слідчі заявили, що він не працював як завідувач кафедри, вони залучили спеціаліста, і той вирахував, що він за цей час коли займав цю посаду він незаконно отримав 118 чи 120 чи 180 тисяч гривень неправомірно нарахованої заробітної плати. Те, що він там говорить, що він 800 гривень використав – це його проблеми.

«Слідству.Інфо» вдалося зв’язатися з Андрієм Портновим. Колишній заступник Голови Адміністрації Януковича впевнений у собі і відверто кепкує з українського правосуддя.

PORTNOV_screen 6– Что пытаются инкриминировать мне украинские власти: полностью сфальсифицированное и еще и смешное при этом подозрение, что якобы я похитил 800 гривен своей собственное заработной платы, будучи заведующим кафедры Университета имени Шевченка. Ну это кинокомедия, понимаете… 800 гривен – это 30 евро. Об этом председательствующий судья в Люксембурге спрашивал у представителя в Евросоюза, не считает ли он это розкошью для ЕС вводить санкции за 30 евро.

Портнов подав у європейський суд не лише у зв’язку з накладеними на нього санкціями, а й проти авторів листа з ГПУ – колишнього генпрокурора Махніцького та його зама Олексія Баганця. Він звинуватив їх у фальсифікації документів. Згодом він відкликав свої претензії до першого після допису Махніцького у Фейсбуку.

PORTNOV_screen 7«Можливо, що стосовно Портнова співробітники прокуратури, що завізували і направили в ЄС ці документи, не мали необхідних доказів, а зробили це на випередження з превентивною метою».

Судова тяганина Портнова з Олексієм Баганцем триває й досі.

ОЛЕКСІЙ БАГАНЕЦЬ, колишній заступник генерального прокурора України:

– Подання його позову до кримінального суду у Брюсселі – це є маніпулятивним епізодом, я думаю що розрахований більше на отримання чисто політичних дивідендів з метою піару.

Незалежно від того, яке рішення винесе європейський суд, факт той, що окрім звинувачення у привласненні восьмисот гривень, ГПУ так і не змогла або не захотіла знайти на колишнього заступника Голови Адміністрації Януковича нічого серйозного, а розслідування справ проти нього не просунулося ні на крок.

PORTNOV_screen 8ОЛЕНА ТИЩЕНКО, екс-очільниця управління МВС по забезпеченню повернення активів, отриманих злочинним шляхом:

– Портнов фігурує разом з Лукаш в справі по конституційному перевороту та захопленню влади Януковича через рішення конституційного суду. Але підозра йому не пред’явлена там, як і не пред’явлена Лукаш. Це взагалі фактова справа. Він фігурує в багатьох інших справах, де він особисто вчиняв тиск на суддів. Де він вчиняв тиск на інших державних службовців в інтересах саме вибудування ось цієї корупційної вертикалі Януковича.

У Портнова – своя версія причин свого потрапляння в санкційний список.

– Это просто месть, также это месть со стороны действующего президента Украины.   Это он стоит за всеми этими смешными обвинениями, лично глава Украинского государства. У нас есть личный конфликт с ним, считаю что он просто применят уголовно-правовую систему для сведения личных счетов.

PORTNOV_screen 11На жаль, прояснити деталі свого особистого конфлікту з Президентом України Андрій Портнов відмовився. У колишніх відповідальних за покарання діячів режиму Януковича головні претензії – до прокурорів.

ОЛЕНА ТИЩЕНКО, екс-очільниця управління МВС по забезпеченню повернення активів, отриманих злочинним шляхом:

– Питання не в тому, що немає доказів, питання в тому що слідство по цих особах воно гальмується, причому гальмується навмисно. Ці докази, про які ми з вами кажемо, вони не збираються…

Рішення європейського суду по Андрію Портнову матиме далекосяжні наслідки.

ДАРИНА КАЛЕНЮК, директор Центру протидії корупції:

– Що взагалі для нас означає це рішення суду? Це означає, що ЄС більше не буде так довірятись Україні. З санкційного списку у нас тільки 2 справи передані до суду. По Богатирьовій і ще по одній. І якщо не буде показано прогрес в тих кримінальних провадженнях, про які вже було проінформовано ЄС, то санкції в березні будуть зняті стосовно наступної черги високопосадовців…

Цікаво ще й те, що і сам Андрій Портнов передбачає ефект доміно для України внаслідок виграної ним справи.

– К большому сожалению, это решение суда, когда оно вступит в силу, оно может помочь в том числе тем, кто реально причастен к хищению денежных средств у государства. Это должно было прогнозироваться украинской властью.

Що ми маємо на сьогоднішній день? З одного боку – гучні і широко розрекламовані затримання Мосійчука і Корбана, які більше нагадують театральні вистави. З іншого – відверта байдужість і кричуща некомпетентність правоохоронців, коли справа стосується колишньої влади, яка розграбувала країну. Або, що гірше, – ознаки виконання команди згори.

PORTNOV_screen 10ОЛЕНА ТИЩЕНКО, екс-очільниця управління МВС по забезпеченню повернення активів, отриманих злочинним шляхом:

– От ми зараз за рахунок зняття ось цих санкцій будемо все більше і більше залишатись наодинці, і буде просто очевидним бездіяльність нашої ГПУ.

ДАРИНА КАЛЕНЮК, директор Центру протидії корупції:

– Я передбачаю, що вся ця справа тільки починається, і ми ще з бюджету будемо платити Портнову шкоду.

– З цього всього виникає питання Хто винен?

– Генпрокуратура…

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо