Викрадення людей на Сході України стало практично буденністю. Мало не щодня надходять новини про захоплення заручників в Донецькій чи Луганській областях. Колишній депутат однієї з районних рад Донецька Дмитро Верзілов, який побував у казематах сепаратистів, розповів, що в підвалі Донецької облдержадміністрації в нелюдських умовах утримується майже вісімдесят людей. Стільки ж, за даними очевидців, знаходяться в полоні в будівлі СБУ міста Слов’янська. Терористи на Сході неоригінальні. До цього активістів та журналістів викрадали в Криму. А ще раніше – під час подій на Майдані. Один з найрезонансніших випадків – викрадення журналіста Ігоря Луценка та учасника протестів Юрія Вербицького. На щастя, Луценко залишився живим, а Юрій Вербицький загинув. Слідство.Інфо дізнавалося, де шукати винних.

За офіційними даними, під час протестів на київському Майдані зникла сто одна людина. Нині навіть міліція визнає, що підручні Януковича захоплювали людей, щоб залякати протестувальників.  Луценка та Вербицького викрали 21-го січня. Ігор і досі до дрібниць пам’ятає, як все було.

Луценко

ІГОР ЛУЦЕНКО, активіст, що вижив після викрадення:

– Нас викрадала група людей на 5-ти машинах, вони розставили сплановану засідку в Жовтневій лікарні, коли ми з Вербицьким туди спокійно приїхали. Вирватися шансів у нас звідти було мало. Близько 10-ти людей зайшло до приміщення лікарні, з кабінету витягли Вербицького, мене також потягли і посадовили силоміць у автомобіль, типу міні-вена і вивезли в ліс, там допитували, а з лісу привезли в гараж якийсь, якесь таке приміщення типу гаражу і там теж допитували, з використанням всяких методів фізичного впливу.  Мене тримали десь дванадцять годин, Вербицького тримали десь шістнадцять годин. Відповідно, він не витримав, помер.

Ми почали робити це розслідування ще взимку. Як розповідає Ігор Луценко – викрадачі діяли професійно. Коли їх перевозили і катували, на головах жертв були мішки, через які неможливо було нічого побачити. Ми спробували знайти приміщення, де утримували обох викрадених. Почали з огляду місця загибелі Юрія Вербицького.

МІСЦЕ ЗАГИБЕЛІЛісова галявина біля села Гнідин Бориспільського району Київської області, викрадачі залишили Юрія Вербицького ось на цьому місці. Тут до дороги буквально метрів двісті, але очевидно, що травми, які отримав Юрій Вербицький під час були просто не сумісні з життям, тому згодом його було знайдено тут мертвим місцевими лісниками. Найважливіше тепер для Слідства.Інфо – встановити, де ж саме катували Юрія Вербицього та Ігоря Луценка.

СКРІН ГРАФІКА ЧУБИНЬСКЕЗнаючи місце катування, можна знайти нитку, що веде до викрадачів. На щастя, Ігор Луценко все ж таки запам’ятав деякі подробиці про приміщення, де його тримали. Він каже: чув, що зовсім поруч була залізниця, де що-півтори години проходила електричка. В цій частині Київської області дві залізничні гілки – Бориспільська та Броварська. Броварська одразу відпала, оскільки електропотяги там їздять частіше. А от на Бориспільській розклад саме такий, як казав Луценко. Також Ігор згадує, що від гаража до місця, де його відпустили, викрадачі їхали на середній швидкості близько п’ятдесяти хвилин. Ми заміряли час і проїхали місцевими дорогами, орієнтуючись на залізничну гілку. Єдиним населеним пунктом, який відповідав усім характеристикам, було село Чубинське між Києвом та Борисполем. Із залізницею межує тільки дачний кооператив. Його назва багато про що говорить.

Село Чубинське під Києвом, майже щогодини тут ходить приміська електричка. За сто метрів звідси починається дачне селище Міністерства внутрішніх справ України, все як і розповідав Ігор Луценко.

У дачному селищі МВС України близько десятка будинків з гаражами, які підпадають під опис Луценка. Більшість з них зачинені. Там, де є власники, кажуть, що нічого не знають про викрадення активістів Майдану.

Професійність викрадачів, обмовки під час допиту та вправне катування наводять на основу версію – Ігоря Луценка та Юрія Вербицького викрадали правоохоронці. Міліцейське керівництво вже відзвітувало, що по цій справі затримано троє осіб, ще восьмеро перебуває в розшуку. Дивина, але в Міністерстві внутрішніх справ Слідству.Інфо заявили, що серед них немає жодного міліціонера. Наразі підозрюють тільки членів бійцівських клубів та кримінальних угруповань. Хоча все вказує на те, що катів і убивць, а також замовників злочинів міліції слід шукати серед своїх.

Міністра внутрішніх справ Арсен Аваков в прямому ефірі звітує про розкриття справи Луценка-Вербицького. За його даними, злочинна група була пов’язана з екс-міністром внутрішніх справ Захарченком та так званою Сім’єю Януковича. Він називає конкретне прізвище – Чеботарьов. Свого часу це прізвище часто згадувалося поруч з іменем екс-президента та членів його ближнього кола.

Аваков схемаАРСЕН АВАКОВ, Міністр внутрішніх справ України:

– Господин Чеботарев известен также тем, что он был руководителем так называемой «семейной программы» по всей стране, которая занималась монопольной продажей левой водки и сигарет. В качестве партийного поручения семейного у него было еще поручение: руководить этими бандами.

Хто міг входити до банд під керівництвом Чеботарьова? Попри заяви самого Авакова і  численні обставини, що вказують на участь у викраденні активістів діючих або колишніх правоохоронців, звинувачення досі не висунули жодному міліціонеру.

БОГДАН БІВАЛЬКЕВИЧ, начальник управління розслідування злочинів проти життя та здоров’я особи МВС України:

– Відносно працівників міліції ми розслідування не проводимо.

– Тобто, працівників міліції ви не розшукували і не затримували?

– Працівників міліції ми не затримували, ми досліджуємо участь чи ступінь їх причетності до злочину, але це можемо зробити, коли остаточно зможемо затримати всіх, хто зараз розшукується.

Слідство.Інфо вирішило самостійно перевірити, наскільки міцні зв’язки в міліції в Олексія Чеботарьова. Як виявилося, Чеботарьов є засновником  цілої низки фірм та спортивних структур. Серед них – товариство з обмеженою відповідальністю «Бізнес-Спорт-Милосердя-Карпати», яка займається готельним бізнесом та торгівлею землею. Згідно з даними єдиного державного реєстру, разом з Чеботарьовим рівною часткою в цій фірмі володіє Ігор Володимирович Цуприк.

vlcsnap-2014-06-05-13h15m51s159Людина саме з такими іменем, прізвищем та по-батькові фігурує на сайті Міністерства внутрішніх справ. Згідно матеріалів наших колег з Радіо Свобода, в часи Захарченка Ігор Цуприк виконував обов’язки керівника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. Сьогодні він обіймає впливову посаду начальника відділу розслідувань злочинів вчинених організованими злочинними групами та заступника начальника Головного слідчого управління МВС України. На наш офіційний запит – чи це він той самий Ігор Цуприк, що є бізнес-партнером Олексія Чеботарьова, Міністерство внутрішніх справ відповіло, що воно наразі проводить перевірку цього факту. Слідство.Інфо чекатиме відповіді Міністерства. Ми свій розшук продовжуємо.

ДМИТРО ГНАП, Слідство.Інфо