– А у вас гарячу воду вимкнули?

– Давно уже! Учора включили, щоб люди спускали холодною водою, щоб лічильник крутився. Бо гарячої води нема, тільки холодна біжить.

У столиці прокльони в бік Ріната Ахметова лунають дедалі частіше. «Київенерго» донецького мультимільярдера припинило нагрівати воду в місті. Навіть новообраний мер попередив: купуйте бойлери.

– Я сьогодні зранку навіть встала, і воду в гарячому в крані спускала – сильно йшла вода, но холодна! – А бойлери люди поставили, а електрика то яка у нас – старий дом! Він же не може таку нагрузку витримувати. Буває горять ті, як їх …

– Щитки?

– Щитки! 

«Київенерго» Ахметова регулярно скаржиться на несправедливі – читай: занижені – тарифи. І хоч за останні чотири роки бюджет відвантажив цій компанії понад п’ять мільярдів гривень, а кияни розраховуються за спожиті послуги на 94%, грошей монополісту хронічно не вистачає. На просте питання, куди йдуть мільярди «Київенерго», менеджери Ахметова відповідають загальними фразами.

ОЛЕКСАНДР ФОМЕНКО, генеральний директор ПАТ «Київенерго»:

– Это газовая составляющая, порядка 53% от тарифа – покупной газ. Около 10% – электрическая энергия. Около 18% фонд оплаты труда с отчислениями. И оставшиеся 15-18% это затраты на ремонты, на сырье и материалы, на топливо, на оплату основных налоговых сборов.

– А какая ваша зарплата?

– Моя зарплата?… Контрактная.

Будь-які підозри в махінаціях і штучному завищенні своїх витрат у «Київенерго» відкидають.

ІВАН ПЛАЧКОВ, голова Спостережної ради ПАТ «Київенерго»:

– Поверь мне, схема работы в государстве энергетических компаний такая, что, все, связанное с  теплом, контролируется Национальной комиссией по теплу, все, связанное с электроэнергией – контролируется Национальной комиссией электроэнергетики.

Та чи можна вірити державним контролерам, якщо їх досі очолюють соратники Ахметова по донецькому клану?  Тарифи на електрику визначає Нацкомісія з регулювання ринку електроенергетики, якою керує Сергій Тітенко. У минулому – нардеп від Партії Регіонів та менеджер Андрія Клюєва. А тарифи на тепло та гарячу воду нещодавно підвищив Юрій Хіврич, в.о. керівника Комісії з регулювання у сфері комунальних послуг. Він – давній соратник Януковича з Єнакієвого, був його заступником в донецькій обладміністрації. Після обрання Януковича президентом Хіврича забрали до Києва на посаду міністра ЖКГ. Отримати його коментар про бухгалтерію «Київенерго» не вдалося. За шефа віддувався колега.

ВАЛЕРІЙ КАЛЬЧЕНКО, член Національної комісії з регулювання сфери комунальних послуг:

– Київенерго – наш ліцензіат, надає всі розрахункові матеріали і вони складають 25 сегрегаторів документів. – Де гарантія, що вони не фабрикують всі ці документи? Ви займаєтеся аудитом? – Обов’язково. Це ж не те, що він подав мені документи, а я поклав їх у куток.

Виявляється, «Київнерго» – це дороге задоволення не тільки для киян і державного бюджету. Його власник – Рінат Ахметов – теж працює собі в збиток.

ТЕТЯНА ГРЯЗНОВА, фінансовий директор ПАТ «Київенерго»:

– На сегодняшний день – пока не зарабатывает. Потому как выплатить дивиденды ему нечем. Но потенциал у этой компании очень большой.

Отже, керівництво «Київенерго» в один голос твердить, що Рінат Ахметов нічого не заробляє на київській енергетиці. Тоді навіщо йому весь цей клопіт з теплопостачанням, боржниками, критикою і прокльонами на свою адресу? Пояснення просте: демонструючи ледь не збитковість на папері, по факту на столичній енергетиці можна заробляти мільярди.

Особливість «Київенерго» в тому, що воно одночасно виробляє і тепло, і електрику. Газ спалюється в енергоблоках ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 і підігріває воду. Під час підігріву утворюється пара, яка крутить турбіну, а та в свою чергу дає електроенергію. І хоча енергетики спалюють один і той самий газ, його ціна для опалення будинків рахується по 1400 гривень за тисячу кубів. А для вироблення електроенергії і опалення підприємств – по п’ять тисяч гривень.

ОЛЕКСАНДР СЕРГІЄНКО, директор Інституту міста:

– Що робить компанія? Вона каже – мені треба 95% газу для тепла для населення. Закупає дешевий газ. А потім продає за цей дешевий газ дорогі гігакалорії для бюджетників і для промисловості. І на цьому – я це називаю «бодяжать». І на цьому можуть добре бодяжити, тому що перевірити три ТЕЦ і 183 котельні, кому вони що і скільки – це не можливо.

Три роки тому керівник «Київенерго» Іван Плачков розповідав автору цього матеріалу, що так можна заробити чималі гроші.

«Дохід «Київенерго» складає вісім з половиною мільярдів гривень. І такий бізнесмен, як Рінат Ахметов, запросто зможе витягти з цієї суми мільярд для своєї фірми».

Іван Плачков. «Українська Правда» квітень 2011-го року.

Згодом Плачков пішов працювати на Ахметова і тепер каже, що його неправильно зрозуміли.

ІВАН ПЛАЧКОВ, голова Спостережної ради ПАТ «Київенерго»:

– До того, як прийти працювати на Ахметова, ви казали, що на цій схемі можна заробляти близько мільярда.

– Подожди, это не зарабатывается на этой схеме мильярд. Не передергивай. На Ахметова я работаю, или на этого… Я работаю на энергетику! А ты на кого работаешь?

– Громадське телебачення утримують глядачі України.

 

Інший спосіб нажитися на споживачах «Київенерго» – збирати платню не за фактично спожите тепло, а за узагальненим показником. Це можливо там, де відсутні лічильники тепла і гарячої води. Алла Радивилівська каже: коли почала розбиратися з рахунками, які виставляє «Київнерго» за опалення, була просто шокована.

АЛЛА РАДИВИЛІВСЬКА, директор компанії, що управляє житлом:

– Якщо взяти теплове навантаження по цьому будинку і порахувати так, якби тут не було лічильника, то це цифра в три, чотири рази більша, ніж те, що виходить по лічильнику. Різниця дуже велика.

Програма встановлення будинкових лічильників тепла в Києві з тріском провалена. За десять років ними обладнали всього тридцять чотири відсотки будинків. «Київенерго» та мерія встановлювати прилади не поспішають. Бо тоді кияни не платитимуть зайвого.

В’ЯЧЕСЛАВ ОЛІЙНИК, в.о. директора комунального підприємства «Центр обслуговування споживачів»:

– При наличии теплового счетчика потребление тепловой энергии в доме было таковым, что для людей тариф был не 3 грн. 10 коп., а 1 грн. 99. – На 30% практически меньше, да?

– Да. Люди экономили гривну, относительно того тарифа, каждый месяц за каждый квадратный метр отопления в своей квартире.

Переплата по гривні з кожного квадратного метру. Шість тисяч будинків – в середньому по дев’ять тисяч квадратних метрів житлової площі в кожному. Це майже п’ятдесят п’ять мільйонів гривень щомісяця на рівному місці для «Київенерго» та її власника. За опалювальний сезон – двісті сімдесят п’ять мільйонів. І це ще за старими тарифами, меншими від теперішніх майже вдвічі.

– Ну так вона ж холодна.

– Так!

– Але напор добрячий!

– Напор великий, вчора цілий день я зливала, сьогодні цілий день я зливала. Холодна вода.

– І це вам нараховує куби?

– Ну да.

Гарячої води немає, але лічильники крутяться, гроші платяться. Чи залишаються вони в Україні – велике питання. Адже власником контрольного пакету «Київенерго» є не українська, а кіпрська компанія DTEK Holdings Limited, контрольована Ахметовим. І потенціал у цього бізнесу, як ми чули, ще дуже великий.

ДМИТРО ГНАП, Слідство.Інфо