Події, які відбулися у жовтні на Зірненському спиртовому заводі на Рівненщині, здавалися типовим корпоративним конфліктом. Керівництво Державного підприємства «Укрспирт» в Києві призначило свого директора, а місцеві працівники виступили проти. Як вдалося з’ясувати «Слідству.Інфо», ця суперечка – лише верхівка айсбергу у війні за український спирт. У неї втягнуті впливові люди з минулої і теперішньої влади. І «градус» протистояння зростає.

 

– Спирту тут взагалі немає?

– Взагалі. У нас заглушені спіртовиє мощностя, которые опломбированы и поставлены на железные засувки, які не дають навіть можливості запустить це оборудованіє, понимаете! У нас нет возможности производить спирт.

 

SPIRT_foto_1

 

Це – Олексій Сільченков, вже колишній директор Зірненського спиртового заводу. Він не пускає на підприємство представника керівництва ДП «Укрспирт» зі столиці. Сільченкова хочуть усунути з посади, бо завод начебто жене «лівий» етиловий спирт. Через несплату акцизу держава втрачає по 10 мільйонів гривень щомісяця. Офіційно підприємство з 2006 року спирту не виробляє, бо перебуває у стадії банкрутства.

 

Наступного дня представники «Укрспирту» зупиняють автомобільну цистерну спиртзаводу з речовиною, схожою на етиловий спирт. Вона спокійно подолала пост державної фіскальної служби, хоча без документального погодження її представника за межі заводу не можна вивезти навіть мілілітр спирту. А ще від виробництва необлікованого спирту мали б уберегти ось такі пломби ДП «Укрспирт» та Державної фіскальної служби України. Та все це можна обійти, якщо на кону мільйони.

 

«Спирт, даже отсюда слышно. Цистерна з спиртом, ревізори з ДП «Укрспирт» вже перевірили цистерну, це дійсно спирт», – підтверджує Андрій Бабяр, заступник генерального директора з питань безпеки ДП «Укрспирт».

 

SPIRT_foto_2

 

Аналіз підтвердить, що прозора рідина з цистерни – етиловий спирт. Щоправда, неякісний. А Олексій Сільченков відмовиться спілкуватися з нами. «Я з вами не знайомий, не знаю, з ким розмовляю. До побачення!»

 

Етиловий спирт – це так званий підакцизний товар. З пляшки горілки покупець сплачує близько 14 гривень акцизного збору. Цистерна спирту – це 2 мільйони сто тисяч гривень акцизу. На чорному ринку вона коштуватиме вдвічі дешевше – трохи більше мільйона.

 

Уряд Миколи Азарова своєю постановою ліквідовує державний концерн «Укрспирт» і створює на його базі державне підприємство «Укрспирт». Мета – поява чіткої вертикалі для «підвищення  ефективності  функціонування   державних підприємств  спиртовОї  та лікеро-горілчаної   промисловості, вдосконалення системи  управління  у  зазначеній  галузі».

 

«Тогда, я считаю, что это было правильное решение. Его систематизировали. Это монополия государства. Не могут конкурировать между собой государственные предприятия монопольные. То есть, должна быть центральная структура, центральное управление и полностью контролировать этот процесс», – каже Михайло Лабутін, генеральний директор ДП «Укрспирт».

 

SPIRT_foto_3

 

Та процес реорганізації йшов мляво. За всі ці роки затвердили лише три передавальні акти підприємств з концерну в державне підприємство. Причина? Фактичний контроль над концерном і над паленою горілкою мав близький до Януковича Юра Єнакієвський. Тоді через необлікований спирт державна скарбниця недоотримувала мільярди гривень шороку.   Теперішній очільник «Укрспирту» Михайло Лабутін, який за часів Януковича був заступником гендиректора цього ж відомства, переконує нас, що зміна директора на Зірненському спиртзаводі – це боротьба проти ще одного «тіньового» короля спирту.

 

За словами Михайла Лабутіна, «управляла этими заводами группа господина Чеботарева, который на сегодняшний день находится в международном розыске. У него есть правая рука, господин Акименко. Они управляют этим всем процессом и до сегодняшнего дня. Теоретически ми понимаем, что на других предприятиях ДП сохранились их руководители. Мы готовимся к проверкам, но заводы не работают. Это Черниговская область – это их вотчина еще с тех времен».

 

Андрій Акіменко – колишній податківець. У 2013 році він та Олексій Чеботарьов були співзасновниками ТОВ «Венея». Окрім того, дружина Акіменка, Світлана – разом з Чеботарьовим – досі є співзасновниками ТОВ «А.А.А. і КО». Сам Акіменко про Чеботарьова говорити не захотів.

 

SPIRT_foto_5

 

– Вам что-то говорит имя Чеботарев Алексей Эдуардович?

– Нет.

– Вы же числитесь співзасновником компании… вместе с ним?

– Без понятия, честное слово.

Михайло Лабутін показує нам смс-повідомлення за підписом «Акім». Каже, воно від Андрія Акіменка: «Если хоть на одном заводе будет директорские перемены, ты прозреешь от информационного кипиша». «Хотели, чтобы они: а) сохранили за собой контроль этого предприятия и б) производство», – каже Лабутін.

 

SPIRT_foto_4

 

Погрози швидко матеріалізувалися. Нардеп Тетяна Донець подає до фіскальної служби депутатське звернення. На початку листопада та проводить у головному офісі ДП «Укрспирт» обшук. Одночасно проти Лабутіна відкривають кримінальне провадження. Потужна атака – результат зусиль голови чернігівської профспілки підприємців Олени Варнакової. Варнакова стверджує, що Лабутін за кілька місяців обікрав «Укрспирт» на суму 12 мільйонів доларів. Як докази вони наводить Інтернет-публікації.

 

– А ви можете нам надати ті дані, на які ви посилаєтесь?

– Я ж посилаюсь на публікації в інтернет-виданнях.

– Тобто, ви від себе нічого не пишете?

– Поки що нічого не пишу.

– А ви пані Тетяну особисто не знаєте?

– Я имею право написать всем депутатам, могу 450 написать.

– А вам щось говорить ім’я Чеботарьов Олексій Едуардович?

– Я не буду отвечать вам на эти вопросы.

– А Акіменко Андрій Павлович знайомий вам?

– Я не буду отвечать вам на эти вопросы.

Нардеп Тетяна Донець не захотіла говорити з нами про своє депутатське звернення на основі фактів, знайдених Варнаковою в Інтернеті. Цікавим є факт, що Інтернет також рясніє повідомленнями про роман Тетяни Донець з Олексієм Чеботарьовим у минулому. При згадці про його ім’я вона відмовилася продовжувати розмову з журналістом «Слідства.Інфо».

SPIRT_foto_6

Олексій Чеботарьов – не лише «спиртовий» король. Навесні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков назвав його одним з кураторів «тітушок», який співпрацював з екс-очільником МВС Віталієм Захарченком та організовував викрадення активістів Майдану, зокрема Ігоря Луценка і Юрія Вербицького. «Господин Чеботарев известный публике как король контрабандного табака и спирта. Это так званий руководитель Семьи по левой водке, по табаку».

За словами Михайла Лабутіна, Чеботарьов і Акіменко вже знайшли собі нових покровителів. «Господин Акименко – постоянный гость в прокуратуре у определенных людей».

Активіст Ігор Луценко каже, що за дивним збігом обставин ім’я Чеботарьова як імовірного головного організатора його викрадення зникло, коли матеріали слідства про злочин потрапили до суду. «Воно в матеріалах слідства, але воно не було в тих матеріалах, які передані в суд. Тобто вони про них або забули, або вирішили, що вони вже не були учасниками. Десь от в Генпрокуратурі воно загубилося».

До наших рук потрапив ще один документ, який вказує, що боротьба за «Укрспирт» виходить на найвищий рівень. У листопаді Міністр фінансів України Олександр Шлапак попросив МінАгрополітики погодити проект постанови Кабміну про ліквідацію ДП «Укрспирт». Фактично, у Мінфіні лобіюють повернення до часів концерну, коли спиртовІ підприємства на місцях мали більше повноважень. І можливостей.

ЛЮБОМИР ФЕРЕНС, Слідство.Інфо