У Дніпропетровську вибори мера і депутатів до місцевих рад перетворилися на поле битви між Президентом і олігархом Коломойським. Обидва табори використовують одних і тих самих ситуативних союзників — колишніх представників Партії Регіонів.

Формально на виборах у Дніпропетровську і області існують два протилежні полюси. З одного боку – це “Укроп”, який називають радикальним і пов’язують із командою Ігоря Коломойського. Інший полюс Опозиційний блок. Майже всі інші партії офіційно – теж патріотичного напряму. Та насправді екс-регіонали на чолі з Олександром Вілкулом – аж ніяк не самі.

Опозиційний Блок у Дніпропетровську відзначається не лише розмірами рекламних конструкцій. За оцінками експертів, він домінує у інформаційному просторі міста.

Безперечну перевагу над конкурентами колишні регіонали отримали не лише через потужні власні інформаційні ресурси, але й завдяки підтримці  впливових ситуативних союзників, запевняє авторка дослідження щодо реальних власників дніпропетровських ЗМІ.

Зоя Красовська, медіаексперт:

Виглядає в медійному просторі так, що однією командою зараз ідуть опозиційний блок, партія Президента Порошенка, яка оцим своїм фронтом протидіє групі Коломойського.

І справа не обмежується спільним використанням дружніх ЗМІ. Команда ідеологічних супротивників разом відфільтровує небажаних опонентів із виборчих комісій.

Тимур Желдак, головний редактор інтернет-видання “Дніпроград”:

В комісіях представники Опозиційного Блоку, Блоку Петра Порошенка і партії “Самопоміч” нашої голосують спільно.

Торгові центри і будівельні майданчики, пов’язані із дніпропетровським олігархом Єрмолаєвим, прикрашає політична реклама опонентів: Опозиційного Блоку і Самопомочі. Таке співпадіння не випадкове.

Вадим Єрмолаєв — один із найбагатших дніпропетровців, справжній алкогольний і будівельний барон. Історично він близький до Партії Регіонів, в яку ще у 2006-му інтегрував свого зятя, Ігоря Циркіна.

У 2010-му особливі стосунки Єрмолаєва і Вілкула дозволили Циркіну отримати посаду першого заступника міського голови. На виборах 2015 зять Єрмолаєва – серед кандидатів до облради від Опозиційного блоку. А у начебто демократичній “Самопомочі” з’явився цілий десант від олігарха.

Тимур Желдак, головний редактор інтернет-видання “Дніпроград”:

– Третина списку міського і вісім осіб списку до обласної ради – це співробітники, високі досить співробітники, керівники підрозділів групи “Алєф”, то єсть групи олігарха Єрмолаєва.

Тимур Желдак, один із авторів розслідування про дніпропетровську “Самопоміч”, стверджує, що реальна кількість пов’язаних із олігархом кандидатів навіть більша. Ще десятеро кандидатів до “Самопомочі” одночасно входять до групи впливу іншого місцевого олігарха, В’ячеслава Мішалова, який йде на чолі команди власного інтернет-провайдера “Фрегат”, що рекламує того ж таки Вілкула.  У “Самопомочі” запевняють, що загони топ-менеджерів від обох олігархів – це випадковий збіг.

Артем Хмельников, голова осередку “Самопоміч” у Дніпропетровську:

Город Днепропетровск — это город успешных людей, которые работают в множестве успешных компаний. Зачастую их гражданская позиция может не совпадать с позицией их работодателей. И это европейский подход.

Батько мільйонера Мішалова теж йде у міськраду, але від президентської “Солідарності”. Це – прямий конфлікт із вимогами “Самопомочі”.

Артем Хмельников, голова осередку “Самопоміч” у Дніпропетровську          

– Если сложатся обстоятельства, если и от нас и от БПП господа Мишаловы пройдут в городской совет, мы будем ставить вопрос об отзыве того кандидата, который пройдет. То есть с нашей стороны речь о Славе.

Щоправда, у це мало хто вірить. Із появою у передвиборчих списках загону олігархів за обсягами реклами “Самопоміч” почала конкурувати із найпотужнішими партіями. В свою чергу, у президентській “Солідарності” навіть не приховують своїх зв’язків із екс-регіоналами, в яких і вплив, і гроші.

Гліб Пригунов, голова обласного осередку партії “Солідарність”:

Много людей, которые были не идеологические сторонники, которые были туда конъюнктурно. Это бюджетники и это предприниматели-бизнесмены. Вот эта категория людей быстро освободилась сегодня от этого балласта, Партии Регионов 0:11

 У президентському блоці партії запевняють: їхні колишні регіонали це патріоти. А от в Опозиційному блоці – регіонали-вороги. 

Гліб Пригунов, голова обласного осередку партії “Солідарність”:

Вы помните, как избивали людей вот там возле стадиона, когда маршрутками просто приехали боевики? Мы помним, как оружие выдавалось здесь после 26 числа.

Колишні партнери БПП із партії “Удар” запевняють, що критерієм відбору до виборчих списків був не лише патріотизм. Саме тому союз двох партій на Дніпропетровщині не склався.

Руслан Колесніков, екс-голова обласної організації партії “Удар”:

Я категорически сказал, что мои люди не мудут сбрасываться в какие-то кассы, в какие-то общаки финансовой деятельности. Мои люди способны обеспечить финансово себя на своих округах, но они не будут платить за возможность принять участие в этих выборах от «Солидарности». 03:32 На что у нас было первое разногласие.

Повернення колишніх регіоналів так само забезпечує начебто конкуруюча з «Укропом» Ігоря Коломойського партія “Відродження”, яку експерти теж пов’язують з олігархом. У відродженців навіть риторика не відрізняється – мовляв, на вибори йдуть регіонали-патріоти.

Святослав Олійник, кандидат до Дніпропетровської облради від партії “Відродження”:

– Для бывших регионалов двери этой партии открыты. Значит, эти люди помогали очень сильно фронту, эти люди пополняли тыл в Днепропетровской области, эти люди пополняли казну в самое тяжелое время.

Щоб зареєструватися, партії “Відродження” довелося виграти кілька судів. Своїх конкурентів топив не лише Опозиційний блок, в якого “Відродження” планує забрати голоси.

Святослав Олійник, кандидат до Дніпропетровської облради від партії “Відродження”:

В недрах администрации президента формируется некая вертикаль, которая поддерживает не партию президента, БПП, а партию “Наш Край”. Когда они зашли в «Наш край», уголовные дела были закрыты или приморожены до лучших времен.

Голова “Нашого Краю” – виконувачка обов’язків Дніпропетровського міського голови Галина Булавка, яку повернула до влади команда Коломойського. Її найрадикальнішим крилом позиціонує себе партія “Укроп” та її лідер, кандидат на пост міського голови Борис Філатов. Він теж упевнений — без змови Опозиційного Блоку і Олександра Вілкула із владою не обійшлося.

Борис Філатов, лідер партії “Укроп”, кандидат на пост міського голови:

Если Александр Юрьевич хочет стать городским головой, то ему придется расстаться с депутатским мандатом. Соответственно, все уголовные дела, которые якобы или были, или должны быть, они должны быть реанимированы. И, по логике, он должен быть за решеткой. Но он этого не боится. Соответственно, на уровне высших лиц государства получил гарантии.

Тим часом у Дніпропетровську раптово вщухли регулярні нагадування про відповідальність Партії Регіонів за побиття учасників мирної ходи 26 січня 2014 року та про масові арешти побитих і просто випадкових людей. Натомість Лідер Опоблоку в усіх місцевих ЗМІ обіцяє те саме, що й п’ять років тому, коли його призначали губернатором. Слово в слово. Ніби й не було ані років “стабільності” Януковича, ані крові на Майдані, ані війни за незалежність.

Олександр Вілкул, кандидат на пост Дніпропетровського міського голови, лідер Опозиційного Блоку

Возродить былую мощь и славу Днепропетровщины.

Сделать прорыв и опять занять лидирующие позиции. Мы возродим Днепропетровск.

Соціологи прогнозують Опоблоку та його лідеру непоганий рейтинг – 25-30%. Решту голосів розтягне широкий і не завжди щирий демократичний блок. Та зважаючи на кількість регіоналів в його списках, зміни більше торкнуться партійних прапорців, ніж обличь у сесійних залах.

 ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, «Слідство.Інфо»