Про газового олігарха Дмитра Фірташа в Україні згадують все рідше — вже сім років він під арештом у Австрії. Однак, всі ці роки він залишається у списку найбагатших українців — цього року посів 25 місце за рейтингом журналу Forbes. Його розгалужена бізнес-імперія навіть за відсутності власника росте і розвивається. Тим часом влада США хоче конфіскувати активи Фірташа — вже навіть склали їх перелік. Але ми знайшли ще один малопримітний, до цього невідомий бізнес Фірташа.
«Слідство.Інфо», дякуючи базі даних французької нерухомості, створеної нашими колегами з болгарського проекту BIRD.bg, довідалося, що Фірташ має виноградники у Франції вартістю 7,6 мільйонів євро. Також на Лазурному березі Франції розкішною віллою за 12 мільйонів євро обзавівся бізнес-партнер Фірташа, теж «газовик» Ігор Воронін.
ВИНОРОБНИЙ БІЗНЕС ФІРТАША
Багато років Дмитро Фірташ був співвласником компанії «Росукренерго», яка перепродавала російський газ до України, а донедавна його вважали ключовим гравцем на ринку газу в Східній Європі. Зараз олігарху належить більше половини українських облгазів-збутів, які постачають газ у домівки українців.
Активи Фірташа об’єднані у групу компаній — DF Group, яка включає азотний, аграрний, медійний бізнес та нерухомість. Зокрема у групу входять холдинг Ostchem, який виготовляє добрива, «Запорізький титано-магнієвий комбінат», Inter Media Group тощо. Крім того, Group DF володіла половиною бізнес-центру «Парус» в Києві, але восени 2016 року Фірташ заявив, що продав свою частку в ньому.
Те, що Фірташ людина багата, не секрет — він входить у сотню найбагатших українців 2021 року за версією журналу Forbes.
Щоправда, останнім часом справи у газового олігарха погіршились. Сім років тому Фірташа затримали у Відні за запитом ФБР. Американці підозрюють українця у багатомільйонній корупційній змові з індійськими чиновниками для отримання дозволів на розробку родовищ титанових руд в Індії.
Якщо хабарі будуть доведені, в Америці олігархові загрожує до 80 років за ґратами, а також конфіскація активів.
Правоохоронні органи США вже зробили перепис компаній та майна Фірташа, яке збираються конфіскувати — це досить об’ємний список. У нього входять активи Фірташа по всьому світу: в Угорщині, Німеччині, Нідерландах, Сейшелах, Австрії, Швейцарії, Британії та інших країнах.
Однак, у Фірташа є ще один бізнес, про який раніше не було відомо широкому загалу.
Це — виноробний бізнес у Франції. А саме — 46 ділянок виноградників у регіоні Нова Аквітанія неподалік від Бордо.
У 2008 році компанія Scea Du Chateau De Gulhemanson, яка належить Фірташу, придбала виноградники за 7,6 млн євро. Директором цієї французької компанії є колишній управляючий директор DF Group Роберт Шетлер-Джонс.
За нашими розрахунками, загальна площа виноградників — понад 60 гектарів.
Компанія Scea Du Chateau De Gulhemanson до 2008 року належала сім’ї Рокморелей, які продали її іншій компанії Фірташа Societe Civile Du Chateau De Fompeyres.
Ще донедавна вино з виноградників Фірташа постачалося в Україну — досі на сайтах супермаркетів можна знайти вина з його виноробні. Ціна за пляшку — 300-700 гривень. Щоправда, вказано, що такого вина зараз немає у наявності.
Імпортером цього вина в Україну є фірма «Шато Фомпєр», заснована у 2010-му році, через пару років після купівлі виноградників. Цікаво, що заснував її Олексій Бунеску, який раніше був у керівництві газорозподільних компаній з групи Фірташа. Зараз фірма-імпортер називається інакше — ТОВ «Ай Джі Консалтинг Груп», а її нинішній директор Олександр Шкурко. Він стверджує, що фірма більше не займається імпортом вина і не співпрацює з французькими компаніями.
«Я купив підприємство для іншої діяльності, найближчим часом буде змінюватись найменування, і компанія буде займатись не по профілю. Я не займаюсь ні імпортом, ні експортом алкоголю», — сказав Олександр Шурко у коментарі «Слідству.Інфо».
Поспілкуватися з самим виноробом Фірташем нам не вдалося — останні роки він проживає у Відні, де перебуває під домашнім арештом через справу, яку веде ФБР.
Досліджуючи цей невідомий бізнес газового олігарха, ми також виявили, що у 2019-му році виноградники стали заставою за кредити компанії Фірташа у російському ВТБ банку. Сума застави — ті ж 7,6 мільйонів євро, скільки коштували виноградники у 2008 році.
Якщо до 2022-го року борг не погасять, теоретично російський банк зможе забрати виноробний бізнес українського олігарха.
Вочевидь, мова про 46 мільйонів доларів, які компанія Фірташа не повернула ВТБ банку. І тепер на вимогу російського держбанку Високим судом Англії та Уельсу арештовано майно Фірташа на близько 50 млн фунтів стерлінгів.
Попри те, що в Україні правоохоронні органи час від часу розслідують потенційні зловживання з боку компаній Фірташа, його бізнес продовжує розвиватись. Наприклад, минулого тижня Group DF вивела на ринок власну логістичну компанію «Ніка Транс Логістика». Компанія оперує великим залізничним та автомобільним парком, а також технологічним флотом. Протягом 4 років Group DF планує трансформувати компанію у цілий логістичний холдинг.
НА ЛАЗУРНОМУ БЕРЕЗІ
Краєвидами Франції зацікавився ще один відомий газовий бізнесмен з орбіти Фірташа — Ігор Воронін. Він — колишній голова правління ПРАТ «Укргаз-Енерго», створеною RosUkrEnergo і НАК «Нафтогаз». У 2013 Нафтогаз втратив свої акції компанії, а у 2014 році 50% компанії купила кіпрська фірма Centragas Holding Ltd Дмитра Фірташа.
Зараз проти Укргаз-Енерго порушено справу про банкрутство. Ініціювали цю справу «Укртрансгаз» (дочірнє підприємство «Нафтогазу») через те, що компанія Вороніна не змогла повернути борг державі у розмірі 580 млн грн.
Проте раніше стосунки Вороніна та Нафтогазу були кращими. У 2000-х роках він працював заступником голови правління Нафтогазу і опікувався питаннями відносин з Російською Федерацією.
У 2017 році Воронін приїжджав у Австрію особисто підтримати Фірташа.
Крім роботи у газовій індустрії Ігоря Вороніна пов’язує з Дмитром Фірташем також любов до французької культури.
Неподалік від Ніцци, у елітному морському курорті Сен-Жан-Кап-Ферра, Ігор Воронін має будинок. Це мальовничий куточок на Лазурному Березі, заповнений вишуканими маєтками.
Один з таких маєтків розташований на землі, яку у 2005 році придбала компанія Avelsemaphore. Кінцевим власником компанії зазначається Ігор Воронін. У документах, які ми отримали дякуючи базі даних болгарського проекту BIRD.bg, видно, що вартість нерухомості — 12 млн євро.
Однак починаючи з 2013 року справи Вороніна погіршились. На компанію Вороніна подали до суду через борги перед Держказначейством Франції. Сума боргу у 2013 році сягала більше 5 млн євро, і у 2016 майже 3 млн євро. Таким чином Держскарбниця Франції намагалась себе убезпечити від того, що борги не погасять.
В Україні справи Вороніна не краще. ДБР ведуть розслідування проти групи компаній за фактом ухилення від сплати мита — серед них компанія ТОВ «Метіда», яка належить Ігорю Вороніну.
Читайте також: Звинувачуваний у відмиванні грошей Фірташа бізнесмен вклав майже $3 млн у фонд, який підтримував діловий партнер сина Байдена