Кінець 2014 року. Україна досі повертає борги за Євро-2012. І це не дивно, адже масштабніших проектів – і за обсягами будівництва, і за розмахом корупції – наша країна ще не бачила. Та хоча футбольний чемпіонат давно завершився, спроби заробити на ньому – ні.

У липні цього року Верховна Рада переглядала державний бюджет України. Депутати зменшили або призупинили фінансування держпрограм боротьби зі СНІДом та туберкульозом. Водночас вони збільшили фінансування Національного агентства з питань підготовки та проведення фінальної частини Євро-2012 та реалізації інфраструктурних проектів. Якщо раніше бюджет Нацагентства становив майже півтора мільярда гривень, то у липні він зріс ще на 250 мільйонів! Футбольне свято закінчилося 2,5 роки тому, але в Україні агенція з його підготовки досі працює!

EVRO_2ДОСЬЄ

Національне агентство України з питань Євро-2012. Створене у 2007 році. Фактично не встигло розпочати роботу та було ліквідоване. У 2010 році відновлене прем’єр-міністром Азаровим. Нацагентство отримало виняткове право здійснювати закупівлі до Євро-2012 без проведення тендерів. Керівником відомства у 2010 році призначили Володимира Ковалевського. EVRO_3 Пан Ковалевський – будівельник з Донеччини. Це – фактично єдине відео з ним, яке можна знайти в інтернеті. Під час онлайн-конференції у футбольному клубі «Шахтар» він розповідає про будівництво «Донбас-Арени».

«Я благодарен тем людям, которые доверили мне строительство такого стадиона. К моему большому опыту строителя добавился еще опыт общения с иностранным партнером, со сжатыми сроками строительства, с решением вопросов проектирования на ходу… Мне бы хотелось отметить, что президент клуба Ахметов и генеральный директор Палкин доверили нам принимать решения по строительству стадиона самостоятельно», – каже тодішній генеральний директор з будівництва «Донбас-Арени» Володимир Ковалевський.

У 2004-2009 роках він керував будівництвом найвідомішого донецького стадіону на гроші Ріната Ахметова. У 2010-му пан Ковалевський переїжджає у Київ, де президент Янукович призначає його керівником Нацагентства з підготовки Євро-2012.

За час підготовки до Євро-2012 через Нацагентство пройшло понад 40 мільярдів гривень бюджетних коштів. Вже на початку 2013-го Рахункова палата України дійшла висновку, що половину цієї суми – майже 19 мільярдів гривень – використали неефективно. Відомство Ковалевського грішило тим, що проводило процедури закупівлі у одного виконавця без достатнього обґрунтування.

Володимир Ковалевський у 2009-му так описував, як він ухвалює складні рішення: «Когда вот это много думаешь, получается вот, всплывает решение… Ну, не было ответа на это решение, а потом оно раз и проявилось. Это происходит под утро, когда дремота начинается. И я думаю: «Вот хорошо как, утром, со свежей головой, нашел выход из положения».

Пошуки агенції, яка досі готує чемпіонат, що завершився 2,5 роки тому, «Слідство.Інфо» почало, власне, з керівника. Так ми дізналися, що в жовтні Кабмін люстрував Ковалевського. Після чого він тихенько зник. А що ж агентство з мільярдним бюджетом?

Діяльність Нацагенції координує міністр інфраструктури. Звертаємося до міністерства. Говоримо з працівницею прес-служби Єлизаветою Ярмош.

Є.Я.: Керівника там вже немає. Може, там хтось є. Ну, в принципі, це агентство вже ліквідується.

А.Б.: Ну, вони в агентстві мали б мені прокоментувати, що вони робили оці два роки.

Є.Я.: Мабуть… мабуть мали б… (…) Нема-нема… На жаль. Ну, агентство зараз самоліквідується.

А.Б.: Самоліквідується? Але ж гроші на нього виділяються. А воно самоліквідується. Як це?

Є.Я.: Я не можу вам відповісти на це питання, бо я некомпетентна, я не знаю.

Ми кілька днів дзвонимо у саму Нацагенцію. Ніхто не відповідає. У всіх офіційних джерелах адресою державної агенції зазначено: м.Київ, вул. Хотівська, 4. Виїжджаємо на місце.

За адресою агентства ми знайшли шикарний особняк.

EVRO_5«Слідство.Інфо» приїхало на місце у робочий день о 12.30 годині дня, щоб застати співробітників на місці та поспілкуватися про їхню роботу. Проте поспілкуватися вдалося лише через домофон і лише з охороною будинку.

– Скажіть, будь ласка, агенція з підготовки Євро тут є?

– Вибачте, на сьогоднішній день вони отсюда з’їхали. Їх не сущєствує тут.

– Де вони знаходяться, ви не знаєте?

– Я не знаю.

– А коли з’їхали?

– Більш як три місяці тому.

Тобто агенції більше не існує з серпня, хоча в останній день липня вона отримала збільшене фінансування.

У 2010-му для Нацагентства зі штатом у 80 людей орендували 17-й поверх київського бізнес-центру «Парус». За даними «Української правди», це коштувало державі 73 тисячі доларів на місяць! Незадовго до Євро-2012 – очевидно, заради економії – усіх переселили у віддалений від центру район на вулицю Хотівську, 4.

EVRO_4Цей розкішний особняк дуже зацікавив «Слідство.Інфо». Ми знайшли документ, який змушує сумніватися у тому, що хтось беріг державні кошти. Будівля на Хотівській фігурує у «Переліку об’єктів державного нерухомого майна, які перебувають на балансі підприємств і організацій, підпорядкованих міністерствам та відомствам» (станом на 22.08.2014р.)  Органом управління є Укрєвроінфапроект, більш відомий як Нацагентство з підготовки Євро. Тепер Фонд держмайна намагається здати ці приміщення в оренду.

Скрін_ДержмайноДзвонимо за зазначеним у документі Фонду держмайна телефоном, щоб дізнатися про умови оренди. Говоримо з представником ДП «Фінансування інфраструктурних проектів» Ярославом:

– Я дзвоню щодо оренди офісу на Хотівській, 4.

– Чисто оренда за один місяць виходить 182 гривні 72 копійки з ПДВ за один квадратний метр. Якщо повністю все, як то кажуть, під ключ ( всі опції, які ми можемо надати – і з туалетним папером, і з милом, мусор…), це ще плюс 120 гривень. Орієнтовно 300 гривень за квадратний метр.

Ми знайшли рішення Голосіївського суду від 2009 року, яке узаконило будинок за адресою Хотівська, 4 як збудований приватною особою. Тобто, 5 років тому приміщення було приватним, а тепер є державною власністю, якою керує агенція-фантом. За логікою, у 2012-му відомство Ковалевського не орендувало, а просто купило будинок. Метраж особняка – майже 400 квадратних метрів. Навіть зараз схожі будинки у цій місцевості коштують 1,5-2 мільйони доларів!

Питання до прем’єр міністра Яценюка. Як так сталося, що у структурі Кабміну працює агенція-фантом, яка готує чемпіонат з минулого? Чому її керівник, якого підозрюють у неефективному використанні мільярдів бюджетних коштів, тихо й спокійно залишив свою посаду, хай навіть унаслідок люстрації? І останнє й головне: на що витрачено наші мільярди?

P.S. Ми направили інформаційний запит у Міністерство інфраструктури з проханням повідомити про штат агенції, її бюджет та завдання після закінчення Євро-2012. Однак у встановлений законом термін відповіді не отримали.

АННА БАБІНЕЦЬ, Слідство.Інфо