Колишня бухгалтерка, а нині пенсіонерка Валентина Ніконова мешкає у цьому будинку вже 30 років. За буремні дев’яності, а потім і двотисячні радянський ринок у центрі Рівного виріс до великого і галасливого вулика.

1 (3)Разом з базаром щороку росла кількість торговців, прилавків, магазинів, автомобілів, п’яниць і безхатченків. Вони займали дедалі більше прибудинкової території, перетворюючи її на місце для торгівлі, парковки і просто на туалет, каже пенсіонерка Валентина Ніконова.

– Воду виливають, прямо з порогу помиють і виливають. Це не центр міста. Вибачте, в селі дуже глухому так не роблять.

Щоб хоч якось зупинити наступ базару, мешканці сусідніх чотириповерхівок обнесли частину двору сіткою, перегородили в’їзд, облаштували дитячий майданчик і посадили квіти.

2 (3)Так само переймається базарним безладом і благоустроєм цієї території навколо своїх бізнес-будівель і сусід Валентини Ніконової – власник фірми «Альянс-Вест» Валерій Костюк.

– Это невозможно. В центре, 50 метров от драматического театра, находятся нэповские киоски, которые совершенно не вписуются в концепцию вот этого небольшого торгового комплекса.

Здавалося б, і в мешканців будинків, і в підприємця спільна мета – облагородити це місце. Та насправді між ними жорсткий конфлікт.

– Ми хочемо, щоб на цій клумбі, яка за забором нашого двору, щоб там нічого не будувалося, там збираються побудувати трьохповерховий будинок, торговий центр.

3 (3)Більше десяти років тому міська рада віддала в оренду фірмі Костюка чотири земельні ділянки неподалік базару, включно з частиною двору будинку, де мешкає Валентина Ніконова. «Альянс-Вест» забудував частину цієї землі торговими площами. Мешканці часто скаржилися на сусідство з торговцями, яке, за їхніми словами, порушує їхні права на затишний і безпечний двір. Коли ж термін оренди добігав кінця, власник фірми й не думав йти із цієї землі. Навпаки, планував розширення. Та Рівнерада, реагуючи на скарги мешканців чотириповерхівок, не продовжила фірмі Костюка договір.

– Рішення є відхиленим і договір оренди припиняється в зв’язку із закінченням його терміну дії 29 липня 14 року.

Міський голова Рівного надсилає фірмі «Альянс-Вест» рекомендований лист-заперечення, розповідає депутатка Рівнеради Людмила Туровська.

4 (3)– Ось такий лист. Видно, що написано: ППФ «Альянс-Вест». Ким підписаний: міський голова – Хомко. Хто готував – видно. Зареєстрований, як положено. І пише, що відповідно до договору дія договору припиняється.

А далі – ціла детективна історія. Минає два місяці, і бізнесмен подає судовий позов, яким стверджує, що лист, про який згадує депутатка, містив не відмову, а пропозицію (!) продовжити договір оренди. І тому він просить суд зобов’язати міську раду укласти з ним додаткову угоду.

5 (3)– І тут починаються або пісні або танці, або марлєзонський балєт. На сцену виходить от такий акт, ну, бумажка, написана рукою. Що дивно, цей вроді би написаний оператором, але якщо глянути, ви бачите хто його писав, десь прізвище є оператора? Ні, немає. Тобто, анонімний акт, невідомо ким написаний, стоїть от така карлючка, ми не знаємо ні прізвища, ні імені, нічого . Цей акт несеться безпосередньо в суд, причому не оригінал,  а копія, вірно, це представник «Альянсвесту». І суд приймає цей акт і каже, що це не невідомо що прийшло, а цей акт ми приймаємо.

Цей так званий акт Укрпошти стверджує, що в листі Рівнерада нібито надіслала не відмову, а примірник додаткової угоди про продовження оренди.

Спробуємо з’ясувати в дирекції Рівненської Укрпошти, наскільки достовірними є такі акти про виїмку кореспонденції.

«Подивляться, розберуться, звідки цей акт, хто це його склав, звідки він потрапив в матеріали справи . Бо тут, бачте, навіть немає підпису», – каже т.в.о.начальника Рівненської дирекції Укрпошти Олена Коберська.

Наступного дня телефонуємо і запитуємо про результати перевірки. Тепер уже Укрпошта від документу відкараскується.

– При чом тут пошта взагалі? Тут ніде не сказано, що ця фотографія має відношення до пошти.

Проте суд бере до уваги саме цю копію, вочевидь, підробленого акту і додаткової угоди. Суддя Господарського суду Рівненської області Оксана Андрійчук у своєму рішенні зазначає, що депутати не відмовили, а підтримали пропозицію продовжити фірмі оренду.

Здавалося б, це прикра помилка, яку швидко виправить апеляція. Однак апеляційний суд дивує ще більше – він каже, що достовірність документів взагалі не має значення.

Рівнерада намагається оскаржити рішення судів попередніх інстанцій у Вищому господарському суді, проте й тут зазнаЄ поразки. Чи то через упередженість суддів, чи то через непрофесійність власних юристів, чи через не надто сильне бажання довести свою правоту.

Підстави вважати керівництво Рівнеради не надто зацікавленим у судовій перемозі таки є. У матеріалах справи з’являються три звернення фірми «Альянс-Вест» до міського голови з різним змістом, але під однаковими номером і датою. На двох з них стоять підписи різних працівників Рівнеради.

Один з цих документів, який не зареєстровано в міській раді, підписала працівниця відділу земельних відносин. Чиновниця відмовляється спілкуватися на камеру, однак пояснює, що підтримала спірний документ неофіційно. Цікаво, які ще неофіційні дії вона при цьому чинила?

«Є така в нас працівниця, Авдейчик Ольга Василівна. Службових розслідувань на сьогоднішній день ніяких не проводилося. Бо займаються цим правоохоронні органи», – каже начальник управління земельних відносин Рівнеради Сергій Таргоній.

Тим часом мешканці прибазарного будинку та депутатка, яка їх підтримує, не сидять, склавши руки. За їхнім зверненням у міліцію та СБУ відкрили кримінальне провадження. В СБУ кажуть, що отримані матеріали вказують на можливу службову підробку документів працівниками Укрпошти та фірми «Альянс-Вест», на яку чомусь не звернули уваги суди всіх рівнів. Костюк називає це вигадками.

– Это надуманный совершенно момент, который придумала Туровская. Никакой подробки не было. Точка.

6-1Підприємець наполягає, що бажання збудувати триповерховий торговий центр – це меценатство для міста. Мовляв, будівля і земля йому потрібні, щоби прибрати ларьки, вуличних торговців трусами і навколишній бомжатник. Для чого? Щоб реалізувати, як він каже, ще один «меценатський» проект.

– Мы с вами сейчас кое-что посмотрим. Вы не увидите этого ни в одной точке солнечной системы. То, что я вам покажу. Сейчас. Для вас это будет бомба. Мы приближаемся к главному.

Виявляється, зробити солідний благоустрій ділянки підприємцю потрібно, щоб солідні люди могли потрапити у ще не відкритий клуб –ресторан «Наутілус», який розташувався поряд зі спірною землею. Це заклад з унікальним морським дизайном, який більше схожий на музей і вражає своїм шиком. Тут є сцена-палуба для виступу, шикарні банкетки, стіни прикрашені антикваріатом і справжніми ілюмінаторами, деталями з підводних і морських човнів. На вході господар планує поставити старі корабельні якорі з Ялти.

6-2– Учитывая тот нужник, который находится там, за клумбой, мы должны были привести это в порядок. И в этом была задача. Больше там нет интереса никакого.

Незважаючи на запевнення підприємця у безкорисливості своїх намірів та відсутності будь-якої шкоди для його сусідів, мешканці будинків йому не вірять і готуються захищати свої права радикально. Кажуть, що свою землю не віддадуть ані базару, ані спритному бізнесмену.

– Будем лягать там, палатки ставити, лягать, но не дамо йому будувать.

Коли програма готувалася до виходу, депутати проголосували за мораторій на будь-яке будівництво на спірній ділянці. А тим часом маркетологи компанії TNS, які опитали українців, стверджують, що, на думку громадян, найкорумпованішими в Україні є суди.

АНТОНІНА ТОРБІЧ, ВОЛОДИМИР ТОРБІЧ, Слідство.Інфо