Ухвалення державного бюджету України – чи не найголовніша подія у житті депутата. Адже саме тоді чимало народних обранців починають виконувати свою головну функцію – лобіювати інтереси своїх спонсорів.

Розібратися в усіх нюансах головного фінансового документа країни важко. Але щоб показати вам, як тут роблять гроші, ми з-поміж тисяч різних витратних статтей взяли всього-на-всього одну. Її ціна – 200 мільйонів гривень.

Увагу «Слідства.Інфо» привернула стаття у бюджеті 16-го року на придбання цифрових мамографів та апаратів УЗД. Ці прилади мають критичне значення для українських лікарень.

MAMOGRAF_screen 2ІВАН СМОЛАНКА, доктор медичних наук, головний онкохірург МОЗ України:

– В Україні щороку реєструється близько 17 тисяч жінок з раком грудної залози і майже 8 тисяч жінок гине щорічно. Щорічний приріст раку грудної залози в Україні близько 2.5 відсотків. Про прогнозній оцінці до 20-го року темпи приросту захворюваності на рак грудної залози в Україні будуть збережені.  

Нам вдалося познайомитися з жінкою, якій довелося зіткнутися з цією страшною хворобою віч-на-віч.

MAMOGRAF_screen 3ОЛЬГА ФЕЩЕНКО, громадський діяч з питань дорослої онкології:

– Папа, мам и брат умерли от онкологии. Мама – от рака молочной железы, как и у меня. Моя ошибка была в том, что, услышав убаюкивающий диагноз, что все в порядке, я не пошла, хотя предостережения были какие-то. И уже через полтора года, когда опухоль уже была заметна, мне врачи уже следующей группы сказали, что опухоль была уже тогда. Она была маленькая, едва заметная, поэтому всем рекомендую: лучше получить второй раз облучение, сделать маммографию повторную – даже если вы очень доверяете врачу. 

Отже, запобігти трагедії дозволяє рання діагностика. Та ми маємо докази, що прикриваючись благими намірами, хтось вирішив виділити державні кошти на медицину своїм людям.

MAMOGRAF_screen 4ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, експерт Центру протидії корупції:

– З’явилась така окрема строка бюджету: закупівля мамографів та виробів для ультразвукової діагностики вітчизняного виробника. Тут ключове слово – «вітчизняного». Ви знаєте, я дуже хочу підтримувати українських виробників, я насправді бажаю, щоб у нас ця галузь розвивалась, але це є дискримінаційною умовою, антиконкурентною умовою за будь-якого законодавства – чи то українського, чи то європейського. Тому що це відразу апріорі відкидає будь-яку конкуренцію.

Уперше ця поправка засвітилася ще у вересні 2015-го. Міністерство охорони здоров’я оголосило тендер і… провалило його. Так витратна стаття перекочувала до бюджету вже нинішнього, 16-го року.

АНТОНІНА ВОЛКОТРУБ, фінансовий експерт Центру протидії корупції:

– Коли все таки вже по факту ці кошти були внесені до бюджету і МОЗ оголосило тендер, то на нього подалось дві компанії. Одна із цих компаній, власником якої є Фісталь – це донецький лікар, який ще за часів Бахтєєвої дерибанив бюджети МОЗа. І друга компанія – вона є досить цікава, бо це є дочірнє підприємство «Радмір».

Ми пильніше придивилися до «Радміру». Його засновниками є  ВІДКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «АТ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ РАДІОТЕХНІЧНИХ ВИМІРЮВАНЬ» та фізична особа, ЯРОЩУК ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ.

MAMOGRAF_screen 5Чоловік з ідентичними прізвищем іменем та по-батькові у четвертому скликанні парламенту був помічником нардепа-регіонала Василя Хмельницького. Пізніше він самостійно двічі обирався від Партії регіонів. Його фірма «Науково-дослідний інститут» обслуговується в банку «Хрещатик» зі сфери впливу того ж олігарха Хмельницького.

ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, експерт Центру протидії корупції:

– Цього року це дуже підступно, тому що цього року все медичне обладнання і всі ліки мають закуповувати міжнародні організації. Міжнародні організації за своїм статутом ніколи не будуть здійснювати дії, що суперечать законодавству чи є антиконкурентними, а це апріорі є антиконкурентним. Відповідно, або ці гроші згорять в бюджеті, або українські високопосадовці будуть змушувати міжнародні організації порушувати закон і закупити виключно українське обладнання. І в мене, чесно кажучи, з’явилось почуття, що не просто так там з’явилась така строка в бюджеті.

У нас також з’явилось схоже почуття, тому ми вирішили перевірити, хто саме пролобіював дану поправку до державного бюджету. У протоколі засідання №29 від 02 вересня 2015 року, вказано таке:

«Інформацію народного депутата України Кривенка В.М. про поданий ним та народними депутатами України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік»

Судячи з даних протоколу, з ініціативою особливих умов закупівлі на комітеті виступили кілька народних депутатів, але озвучив її депутат від «Об’єднання Самопоміч» Віктор Кривенко.

Може, він якось пов’язаний з компаніями, що повинні отримати запропоноване ним замовлення на 200 мільйонів державних гривень? Наша перевірка дала однозначну відповідь – так.

MAMOGRAF_screen 6Ще у 2015-му Віктор Кривенко був членом наглядової ради ВАТ “АТ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ РАДІОТЕХНІЧНИХ ВИМІРЮВАНЬ”, засновника компанії «Радмір» з мамографами вітчизняного виробництва. Депутат не бачить у цьому факті нічого страшного.

MAMOGRAF_screen 7ВІКТОР КРИВЕНКО, народний депутат України:

– Виступав і виступаю. Я цю проблематику знаю ще з 2009 року. Дивіться, я не є людиною наближеною, просто я їх знаю. Знаю ще з часів, коли я працював у космічному агентстві, і «Радмір» входило в космічну галузь. Тому я просто знаю це виробництво і знаю, що воно якісне, і знаю, що воно вкрай потрібне Україні.

АНТОНІНА ВОЛКОТРУБ, фінансовий експерт Центру протидії корупції:

– Член наглядової ради інституту, який пішов з наглядової ради лише тому, що він набрав повноваження народного депутата, і проходить певний період часу, і він починає адвокувати законопроект, який вносить зміни, які в принципі можуть призвести до цього ж самого інституту.

MAMOGRAF_screen 10Народний депутат пов’язаний не тільки з «Інститутом», а й з  екс-регіоналом Василем Хмельницьким. З червня 2012-го Віктор Кривенко – керівник національних проектів «Технополіс». Одна з його складових – суперечливий проект Василя Хмельницького «Біонік Хілл».

MAMOGRAF_screen 8У наглядовій раді підприємства-засновника компанії «Радмір», яка виробляє мамографи, ми знайшли ще одну людину, наближену до олігарха. Разом з Кривенком та Ярощуком там фігурував народний депутат Віктор Галасюк. Свого часу саме Галасюк був президентом того ж таки «Біонік хіллу».

– Компанія «Радмір», яке ви маєте до неї відношення?

– Я не знаю.

– Ви не знаєте такої компанії?

– Абсолютно.

– Просто за офіційними документами, ви входили до  наглядової ради такої компанії, як Акціонерне товариство Інститут радіотехнологічних досліджень, яка була засновником цього «Радміру».

– Так я є, я був членом наглядової ради Інституту, наглядової ради багатьох асоціацій, в тому числі ІТ-асоціацій науково-дослідних підприємств.

MAMOGRAF_screen 9ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, експерт Центру протидії корупції:

Я дуже сподіваюсь, що ця строка в бюджеті буде переглянута, бо це може дійти до міжнародного скандалу, оскільки всі ліки мають закуповувати міжнародники, а 200 мільйонів – це не маленькі гроші.

Співавтор поправки про мамографи, депутат Василь Амельченко, каже, що не знав про зв’язок між Кривенком та компанією «Радмір».

– Питання просте, чи ви знали?

– Ні я не знав. Ми взагалі не були знайомі ні з Кривенко, ні з Галасюком до того, як прийшли в парламент.

ОЛЬГА ФЕЩЕНКО, громадський діяч з питань дорослої онкології:

– Если это поддержка украинского производителя, то, наверное, лучше поддерживать натуральные соки, которые онкологическим больным нужно принимать, какие-то продукты питания, профилактика, санатории, бассейны бесплатные. 

Ми проаналізували лише одну статтю цього об’ємного документа під назвою «Державний бюджет України на 2016-й рік». І одразу ж виявили там підозрілі деталі, які дуже нагадують корупційні дії на мільйони. Очевидно, що тут ховаються і мільярди.

ОЛЕКСАНДР ГУМЕНЮК, Слідство.Інфо