«Поліомієліт». Тисячі батьків сьогодні повторюють це слово, вирішуючи, чи робити дітям щеплення від цієї хвороби. Підтримуючи саму ідею вакцинації, ми радимо у випадку з поліомієлітом не піддаватися паніці.

Бо є питання – як до ефективності самої вакцини, так і до Міністерства охорони здоров’я, яке кричить про епідемію захворювання. Адже щеплення – це ще й вигідний бізнес.

SHEPLENNIA_screen 2ЮРІЙ ДЕНИСЕНКО, головний педіатр м. Рівне:

– Ми вперше за багато десятиліть стикнулися з поліомієлітом. Це дуже серйозна вірусна інфекція, яка може уражувати центральну нервову систему, викликаючи як загибель захворівшої дитини, так і важкі ускладнення, які потім залишаються на все життя у вигляді різних паралічів.

ФЕДІР ЛАПІЙ, головний дитячий імунолог Києва:

– Чи ми повинні реагувати, коли в нас є сигнал про ці мутації, чи ми повинні реагувати, коли, знаєте, вже тягар, актуальність цієї хвороби буде двісті людей, і тоді вже будуть стояти труни в подвір’ях, будуть ховати людей від поліомієліту, тоді вже буде пізно.

SHEPLENNIA_screen 4Одні лікарі лякають українців страшною епідемією, інші ж кажуть, що причиною захворювань на поліомієліт є вакцина, якою щеплюють українських дітей.

НАТАЛІЯ КОЛОМІЄЦЬ, дитячий лікар, антивакцинолог:

– Сейчас мы имеем ятрогенное заболевание. А ятрогенное – это значит вызванное самими медиками. То есть, это чистейшей воды биологическое оружие. Когда вакцину закапали детям, живую, они ее распространяют, она мутирует, этот вирус мутирует, возвращает себе вирулентные свойства и заражает чувствительных детей.

З вересня цього року з подачі чиновників від медицини батьків доводять до паніки. Двоє дітей на Закарпатті захворіли на поліомієліт, а тому необхідно терміново провести ПОЗАПЛАНОВЕ щеплення всім маленьким українцям. І якщо раніше на щеплення постійно бракувало грошей, то тепер уряд Канади виділив Україні три мільйони доларів на закупівлю вакцини проти поліомієліту за допомогою дитячого фонду ООН – ЮНІСЕФ.

SHEPLENNIA_screen 3Для вакцинації проти поліомієліту застосовують два препарати. Перший – інактивована вакцина, що містить вбиті дикі віруси поліомієліту. Цей препарат вводиться дитині за допомогою ін’єкцій, під час двох перших щеплень. Другий препарат – оральна жива вакцина, що містить ослаблені живі віруси поліомієліту. Розчин цієї вакцини крапають у рот. Згідно з календарем щеплень, затвердженим в Україні, цю вакцину дають, починаючи з третього щеплення, якщо немає протипоказань. На канадські гроші закупили понад мільйон доз інактивованої та майже чотири мільйони доз живої вакцини. Останню треба зберігати в особливих умовах – замороженою.

SHEPLENNIA_screen 5Україна прийняла подарунок і… затримала його на митниці майже на місяць, розморозивши цю вакцину. Цим самим порушивши умови її зберігання.

В’ЯЧЕСЛАВ КОСТИЛЬОВ, президент ГО «Ліга захисту громадянських прав»:

– Вакцина была ввезена в апреле. Как вы уже знаете, наверное, из них полтора миллиона доз живой вакцины, всего их было три и семь миллиона, были разморожены. Но дело не только в этом. А дело в том, что эта вакцина пролежала в таможенном терминале 22 дня. Все это время она хранилась не в холодильнике, как положено, а… она прибывает обычно в термосах, и хранилась она также в неподобающих условиях.

Вакцина від поліомієліту французька. На сайті Національного агентства Франції з безпеки лікарських засобів та продуктів для здоров’я сказано, що її слід зберігати при температурі -20°С. І «Ніколи не заморожувати продукт повторно, якщо його було розморожено». Але це правило існує для всіх, окрім українського Міністерства охорони здоров’я.

SHEPLENNIA_screen 6ОЛЕКСАНДРА ПАВЛЕНКО, перша заступниця Міністра охорони здоров’я України:

– Якщо індикатор чистий, білий, світлий, можете впевненим бути на сто відсотків, що ця вакцина є високоякісна. Тим паче, що звертаю увагу, що вакцина вироблена відомим брендом, це «Санофі Пастер». Який, відповідно, своїм іміджем ніколи просто так не розкидується. Тому ми впевнені в тому, що вакцина, яка приїхала на територію України, абсолютно високої якості.

Коли півтора мільйони доз вакцини розморозили, їх слід було тримати в холодильнику за температури 2-8 градусів і використати за півроку в плановому режимі. Але чиновники не зробили й цього.

НАТАЛІЯ КОЛОМІЄЦЬ, дитячий лікар, антивакцинолог:

– Если ее уже разморозили, значит надо утилизировать, в смысле, использовать в течение шести месяцев. А их же несколько миллионов, извините. Это так быстро не сделаешь. Естественно, чтобы этого не произошло, обратились к производителю – что нам делать. У нас размороженная вакцина.

SHEPLENNIA_screen 7Французький виробник, порушуючи ж свою інструкцію, дозволив повторно заморозити цю вакцину. Справді, не пропадати ж добру.

Рівнянка Наталя виховує двох діток. Менший, 2-річний Еней, кілька місяців тому почав ходити у садочок. Поки що йому часто доводиться залишатися вдома через вірусні захворювання. Еней народився у той період, коли отримати безкоштовну вакцину від поліомієліту не було можливості через відсутність державного фінансування. Тож наразі хлопчик не має цього щеплення.

SHEPLENNIA_screen 9НАТАЛЯ КОЛОМІЄЦЬ, мама двох дітей:

– Коли почалися ці розмови, що вакцина прийшла розморожена, і її заново заморозили, всупереч здоровому глузду і інструкціям, потім виявляється, що ЮНІСЕФ це дозволяє чогось, незрозуміло чого. Взагалі питання постає, чи воно потрібно, чи це не ще одна така маніпуляція, як у 2009 році з тим курячим грипом.

Попри запевнення виробника, ЮНІСЕФ та українського МОЗу в тому, що якість повторно замороженої живої поліомієлітної вакцини не постраждала, батьків чомусь запевняють, що цієї партії препарату для щеплення не використовують.

ЮРІЙ ДЕНИСЕНКО, головний педіатр м.Рівне:

– Вона десь зберігається на складах, можливо, вона буде знищена. Можливо, вона буде перевірена, я не знаю. Але на сьогоднішній день ми отримали якісну французьку вакцину, яка була завезена в Україну у вересні.

На Закарпатті, де у двох дітей знайшли симптоми поліомієліту, кажуть, що діти вже здорові. А самі віруси не дикі, а викликані вакциною.

ВІКТОРІЯ ДЬОРДЯЙ, заступниця начальника відділу організації держсанепіднагляду ГУ Держсанепідслужби у Закарпатській області:

– Однозначно про циркуляцію дикого вірусу на території України і, в тому числі, в Закарпатській області, взагалі не говорять. Ми говоримо про те, що у нас циркулюють або вакцино асоційовані, або вакцинопов’язані віруси, но жодним чином не дикі. Ситуація не унікальна. Це є поняття планової рутинної роботи епідеміологів. Ми щорічно виявляємо від семи до десяти дітей. І це є по всій Україні.

Якщо не відбулося нічого надзвичайного – для чого нагнітати паніку та проводити позапланові щеплення?

ФЕДІР ЛАПІЙ, головний дитячий імунолог Києва:

– У нас є два випадки гострого в’ялого паралічу. Від цих двох випадків, від цих двох дітей виділено віруси. Колись вони давним-давно були вакцинальними. Але через низький рівень охоплення у них утворилися мутації. В одному вірусі 18 мутацій, в іншому вірусі – 26 мутацій. Коли ми говоримо, чи раніше виділялися віруси вакцинальні, з стічних вод, від людей – виділялися. Там були визначені мутації? Одна-максимум дві мутації. Про що говорить, що ми визначили такі мутації? Про те що вірус і далі, і далі буде мутувати.

SHEPLENNIA_screen 8Таке пояснення експертів не заспокоює. Адже якщо виявлені випадки пов’язані з вакцинопохідними вірусами, то для чого позапланово щепити українських дітей?

В’ЯЧЕСЛАВ КОСТИЛЬОВ, президент ГО «Ліга захисту громадянських прав»:

– Те заболевания, которые озвучиваются ВОЗ, первичный их источник – вакцинация. И что делают? Для того, чтобы защитить от вакцинации, делают массовую вакцинацию, делают огромное количество источников этой болезни.

Ймовірна версія проведення позапланової вакцинації – прагнення швидше позбутися розмороженої вакцини. Інакше кажучи, освоїти виділені кошти.

В’ЯЧЕСЛАВ КОСТИЛЬОВ, президент ГО «Ліга захисту громадянських прав»:

– Потому что нужно отчитаться за использованные вакцины. Даже если говорить о плановой вакцинации, если вакцина не использована, то счетная палата уже не даст денег. Спросит – какие сто миллионов? Вы вакцины не использовали. Вот вам пятнадцать.

Додає запитань і кількість завезеної в Україну саме живої вакцини, адже ВООЗ розробила поетапний перехід країн на інактивовану «неживу» вакцину. До 2020 року організація рекомендує повністю відмовитися від живої вакцини, оскільки саме з нею пов’язана небезпека спалахів поліовірусу вакцинного походження та ризику розвитку паралітичного поліомієліту.

Наші чиновники від медицини не вважають це завдання пріоритетним.

SHEPLENNIA_screen 11ОЛЕКСАНДРА ПАВЛЕНКО, перша заступниця Міністра охорони здоров’я України:

– Все одно країна сама визначає свою долю. Все одно є регулятор – Міністерство охорони здоров’я, який також дає свої рекомендації і знання і все. Дійсно ми йдемо з ними «в ногу». Але це не означає, що це наполеглива рекомендація вилучити все і жити по інших правилах. Тобто, максимально, там, де є можливість з ними синхронізуватися, і ми це робимо. Якщо ні – використовуємо те, що є.

Рівнянка Наталя каже, що підтримує і розуміє важливість щеплень загалом, але поки що остерігається робити щеплення своїй дитині.

– Батькам в любому випадку відповідати: зробиш ти щеплення чи не зробиш. Не зробив – ти відповідаєш перед суспільством. Ну, якби ти не охопив, не підключився до цього загального процесу. А зробиш – ти відповідаєш перед собою, перед своєю дитиною. На кону здоров’я нації, хоч як це пафосно звучить. Якщо ми зараз не знати що вколемо тим дітям, хто його знає, як воно відобразиться потім, якщо вистрелить.

ОЛЕКСАНДРА ПАВЛЕНКО, перша заступниця Міністра охорони здоров’я України:

– Зараз в Україні дуже невеликий відсоток дітей, які вакцинуються. Якщо порівнювати з 14-м роком, в 14-му році було звакциновано 50 відсотків дітей. Наразі 15-й рік вже завершується і це лише 14 відсотків вакцинованих дітей. Це дуже низький показник. Якщо ми говоримо про поліомієліт, а для нас зараз важливо, в межах цього турне, саме поліомієліт, то Європа і світ дуже серйозно з цим боролися, і європейський показник вакцинації проти поліомієліту сягає 95-ти відсотків.

SHEPLENNIA_screen 10Вакцинація допомогла людству побороти низку страшних недуг. Однак, щоб українці повірили у добрі наміри чиновників від медицини, Міністерству охорони здоров’я слід врахувати сучасні світові тенденції боротьби з вірусами та припинити нагнітати паніку, страхаючи непідтвердженими епідеміями.

АНТОНІНА ТОРБІЧ, Рівненське агентство журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»