Автобуси, тролейбуси, трамваї, фунікулер і кожна п’ята маршрутка Києва – це транспорт комунального підприємства «Київпастранс». Із серпня 2014-го року там новий директор. Заступивши на посаду, Сергій Майзель заявив, що робота підприємства буде максимально прозорою для киян. Дійсно, на сайті «Київпастрансу» можна ознайомитися із антикризовими заходами реформування та держзакупівлями, почитати економічне обґрунтування тарифів тощо. Та ви не дізнаєтеся про тіньові схеми, які насправді нікуди не зникли.

Marshrytki_screen 3– Щодо боротьби з корупцією, то дуже багато працівників, дуже багато людей, які обслуговували тіньові схеми, що вся система, вона розвалилася, і у нас дуже багато людей, які начали давати покази на відеозвенення. Ми передаємо їх у правоохоронні органи, і правохоронні органи вже працюють над цим.

Для подолання фінансової скрути та корупції нове керівництво вирішило провести реорганізацію – об’єднати кілька автопарків та скоротити кадри.

«Було прийнято рішення щодо реорганізації 2 та 7 автобусних парків. Абсолютно нелогічно мати 2 парки в трьох кварталах один від одного. Водії, кондуктори, слюсарі – їх це абсолютно не чіпає. Це лише керівні посади», – розповіла нам начальниця служби маркетингу та зв’язку з громадськістю КП «Київпастранс» Ганна Бондар.

Marshrytki_screen 4Керівником об’єднаного автопарку стає колишній директор сьомого парку – Олег Всеволодович Гуртов. «Слідство.Інфо» поговорило з водіями, які роками працювали під його мудрим керівництвом. За їхніми словами, при ньому завжди панувала корупція.

Marshrytki_screen 5Касу чорну збирають протягом років 6 – це 100%! 300 гривень брали і навіть ніхто не стіснявся. Ось в другому автопарку чорної каси не було, наскільки я знаю, я ні разу не чув і такого даже близько не було.

– Підходить і вимагає, давай гроші і всьо. А шо ти йому скажеш.

Водії маршруток кажуть, що в новому, об’єднаному, парку почалися скорочення і запанувала стара схема поборів. Хоча відзначають, що брати стали обережніше і вибірково.

Marshrytki_screen 6– Зараз продовжується ця схема?

З опрєдєльонних ліц продовжується,  не з усіх, вибірково, хто переживає, що до пенсії доробити треба, хто за комнату в общєжитії.

Гроші щодня збирають спеціальні люди від начальства. До речі, повинність не залежить від того, чи ви на ремонті. Не здав сьогодні – завтра здавай удвічі більше. Відкрито говорити про «чорну касу» водії бояться, тому мовчки здають стільки, скільки потрібно. Гнів та обурення системою поборів виплескуються в приватних розмовах.

ДМИТРО, водій:

– Чорну касу беруть?

Да!

А?

Да! Попик на корєктіровкє сидить, вони заходять, а він показує – дві сотки в шухлядку закиньте. Да-да.

– Так а шо, план нереальний?

– Плани п****ц! Так а шо, хочуть і чорну касу, і то, і другоє.

Marshrytki_screen 7Нехай на маршруті десять водіїв, які здають по 200-300 «лівих» гривень на день. Це до 10 тисяч гривень поборів за місяць тільки на одному маршруті! При цьому офіційно КП «Київпастранс» – збиткове підприємство, яке годується з дірявого столичного бюджету.

«Оскільки підприємство є дотаційним і ми отримуємо дотації як від бюджету міста, так і від держави. Тому наш обов’язок – зменшити затратну частину», – пояснює Бондар.

Дмитро розповідає: останнім часом вже не міг терпіти зухвальства керівника, тому пішов на радикальний крок.

– Я звернувся до нового директора Майзеля, на якого надії величезні покладав. Неофіційну заяву я написав, що є чорна каса, Гуртов директор – всі ці побори.

Marshrytki_screen 2Таких заяв від працівників об’єднаного автопарку було кілька. Коли ми запитали у представників «Київпастрансу», чому на підприємстві працюють люди з неоднозначною репутацією і чи є реакція на скарги людей, то отримали від пані Бондар не відповідь, а пораду з присмаком погрози.

– Я б вам зараз дуже не рекомендувала висвічувати другий автопарк і Олега Всеволодовича, тому що не так там все просто. Моя вам рекомендація в своїй програмі не упоминати, вам це не треба, якщо буде фігурувати хоч одне прізвище, то ми зберем прес-конференцію і напишемо вам юридичні…

Реальні масштаби проблем у «Київпастрансі» можна зрозуміти зі спілкування з працівниками комунального підприємства.

МИКОЛА, працівник автопарку:

При новом директоре состояние парка очень сильно начало ухудшаться. Техническое состояние автобусов отвратительное, техобслуживание не производится, у нас раньше были графики обслуживания, сейчас ничего нету. Что самое страшное – работа водителя в условиях повышенного риска.

Marshrytki_screen 8Микола розповідає: через те, що тижнями чекаєш на запчастини, які кінець-кінцем можна і не отримати,  доводиться купувати їх за власні кошти. Яких часом просто немає. Через що кожен виїзд автобуса на маршрут стає небезпечним для водія та пасажирів.

– Буквально дня 3 назад автобус груженный людьми – отпадает рулевая тяга на линии. А если б на мосту Патона – с людьми в Днепр, машина неуправляемая, идёт, куда хочет.

Marshrytki_screen 9Чому поламані автобуси курсують містом? Куди йдуть чималі кошти, які отримує «Київпастранс» за рекламу? Адже на підприємстві не приховують: попри те, що контрактами на розміщення реклами займається «Київреклама», з початку року понад 80% прибутку отримує «Київпастранс», каже Ганна Бондар.

– Об’єм розміщення реклами ззовні і з середини рухомого складу зараз в залежності від місяця від 500 до 700 тисяч кожного місяця.

Marshrytki_screen 12Тобто, це до 8 мільйонів на рік! Рахуємо далі. При нинішніх столичних тарифах кожна маршрутка в середньому за добу заробляє дві з половиною тисячі гривень, тобто 75 тисяч гривень на місяць. Маючи на одному маршруті хоча б 10 автобусів, власник отримує за місяць 750,000 тисяч доходу!

Marshrytki_screen 10У Київпастрансі пояснюють, що після попередників багато роботи й чимало витрат –  обладнання кінцевих зупинок, ремонт сидінь, встановлення системи автоматичного обліку пасажирів. Вона, до речі, вже є аж в одній маршрутці. На інших, запевняють, ведеться точний підрахунок готівки, а пасажирам видають квитки.

– Перевіряються всі білетики останній його номер і різниця між першим і останнім номером здається повністю і перевіряється у відповідності до плану.

Marshrytki_screen 11Ми перевірили, чи справді видають водії маршрутних таксі квитки. Обрали три різні маршрути «Київпастрансу»: 209 (від метро «Палац Україна» до вулиці Вільямса), 457 (від метро «Либідська» до Стратегічного Шосе) і 150 (з Троєщини до Борщагівки).

Талончики дійсно видають, але тільки на вимогу пасажира. У 150-тій маршрутці нам їх дали одразу кілька десятків. Тож питання, яким чином у маршрутках обліковують виручку – залишається відкритим.

Marshrytki_screen 13Чорна каса, роздовбаний транспорт, незрозумілий облік готівки у маршрутках – далеко не повний перелік проблем, які існують на комунальному підприємстві. Ми хотіли розпитати про них самого директора Київпастрансу Сергія Майзеля, та нам пояснили, що у нього дуже напружений графік.

Зрозуміло, що вичистити ці «Авгієві стайні» Київпастрансу після років розкрадання непросто. Та почати можна з найпростішого – припинити обдирати тих, від кого залежить, чи доїде пасажир цілим до пункту призначення.

Та це Київ. На периферії ситуація значно гірша. У Миколаєві пасажирські перевезення вже багато років – одна з найбільш корумпованих та непрозорих сфер міського господарства. Грошові потоки прямують повз бюджет міста і осідають в кишенях приватних перевізників. Тарифи зростають, а от рівень комфорту й сервісу не змінюється.

Обурені жахливим станом маршруток, містяни викладають в інтернет відео своїх подорожей. Наприклад, про те, що в дірявій маршрутці від дощу не сховаєшся.

Marshrytki_screen 14Громадський активіст Денис Барашковський каже: головна проблема  – це тіньові схеми в транспортній галузі, побори та хабарі. 

– Конечно же, существует теневая касса. Чтобы стать на маршрут, нужно заплатить от 750 до 1500 тысяч гривен – в зависимости от жирности маршрута, то есть количества пассажиров, которые буду загружаться в эту машину, это ежемесячный платёж, а чтобы стать на жирный маршрут до 3 тысяч долларов нужно заплатить. Мы подсчитывали, что общая теневая касса 54 миллиона гривен – ни копейки не идёт в городской бюджет.

Звичайно, у роздовбаних маршрутках у жахливих умовах доводиться працювати й водіям. Члени місцевого «Центру антикорупційних розслідувань» перевірили стан кінцевих зупинок.

Скажите, пожалуйста, куда вы ходите в туалет здесь?

В туалет ходим на той конечной, там есть кафешка.

– Смотрите, у вас должен быть туалет на конечной остановке, видите?

Ну он есть, под деревом.

– Вы куда ходите в туалет?

Под дерево!

Та активісти кажуть, що їм все ж таки вдалося потроху розворушити виконком. Миколаївські перевізники нарешті зробили 25% знижки для дітей, як це передбачено рішенням Кабміну. Та немов у відповідь, водії стали часто вимагати у дітей учнівські. А ті не є обов’язковими, каже активіст Юрій Барк.

– Требование ученического билета, это хамское, наглое, вызывающее отношение к детям, потому что закон этого не предусматривает.

Marshrytki_screen 15Миколаївці часто скаржаться на хамство водіїв. Резонанс викликало це відео, коли водій вистрибує з маршрутки за пасажиром і починає кулаками з’ясовувати з ним стосунки. Літній чоловік намагається чинити опір озвірілому нападнику, і після кількох ударів той відштовхує пенсіонера і сідає за кермо. Коли це відео дійшло до міськвиконкому, там пообіцяли розібратися з водіями-хуліганами.

Діряві корпуси, грубі водії, необлаштовані зупинки та невиконання договорів – це все квіточки. А ягідки – це мільйони, які крутяться в тіні транспортної сфери Миколаєва. І бій з цією тінню триватиме ще довго.

ОЛЕНА КОЗАЧЕНКО, ЯРОСЛАВ ЧЕПУРНИЙ, ОЛЕГ ОГАНОВ, Слідство.Інфо