Дніпропетровськ опинився у центрі уваги всієї України через другий тур виборів, де зійшлися політичні опоненти Борис Філатов від Укропу і Олександр Вілкул від Опозиційного Блоку. Та не меншу увагу привернув Павлоград – місто, яке намагалися взагалі позбавити права на другий тур виборів.

PAVLOGRAD_screen 2Насправді скандалів із виборами у Павлограді не передбачалося. Попри десяток претендентів, найімовірнішим сценарієм другого туру виглядав двобій діючого міського голови Івана Метелиці і його першого заступника Анатолія Вершини. Але волевиявлення павлоградців підкинуло неабиякий сюрприз.

PAVLOGRAD_screen 4Переможцем першого туру виборів прогнозовано став представник Опозиційного блоку Анатолій Вершина. А ось друге місце здивувало усіх. Його зайняв місцевий шахтар Євген Терехов. Його вся Україна знає як героя АТО Титанового Джексона.

PAVLOGRAD_screen 3Чинний мер Іван Метелиця був теж від Коломойського, але приєднання до поміркованого “Відродження” не врятувало. Натомість Євген Терехов, кандидат від “Укропу”, майже не вів передвиборчої компанії, але отримав 18% голосів. Відставання від Анатолія Вершини на 17% – колосальне лише на перший погляд.  Якщо скласти показники прихильників патріотичного вибору – запас для росту Терехова перевищує 30%. Утім, в «Укропі» не встигли відсвяткувати новину. 26 жовтня як грім серед ясного неба новина — другого туру взагалі не буде.

В нас другого туру не бу-де.

– Ура!

– Мені подзвонили з ЦВК. Повідомили про те, що нас знімають з категорії міст, де більше чим 90 тисяч населення. Вони сказали — це для того, щоб ми підводили результати і не планірували повторні вибори.

PAVLOGRAD_screen 5Віктор Абрамас, голова осередку партії “Громадянська позиція” (м. Павлоград):       

Воспринималось это так, что когда кто-то увидел, что во второй тур выходит не тот кандидат, было принято решение сманипулировать численностью, количеством избирателей, и 3000 избирателей мгновенно исчезли из реестра.

Віктор Абрамас – саме той, хто записав на телефон оголошення про один тур. Але коли оприлюднив інформацію, у ТВК його оголосили брехуном.

Когда мне сказали, что меня там не было, а я там зарегистрировался, находился вполне официально, меня это поразило просто.

Лише втручання інших спостерігачів не дозволило одразу ж ухвалити рішення про обрання міського голови – представника Опозиційного блоку.

PAVLOGRAD_screen 6Валерій Тудвасев, уповноважена особа партії “Самопоміч” у Павлограді:

– Буквально вночі вони тримали всю комісію і хотіли цієї ночі проголосувати рішення, щоб визнати Вершину мером. Це мало бути ніччю. Ми зірвали це засідання.

Коли люди вийшли на акцію протесту, їх повідомили, чому виборців позбавляють права на вибір.

PAVLOGRAD_screen 8Любов Комендант, голова Павлоградського ТВК:

У нас було 89 тисяч 959 чоловік.

– Ганьба! Ганьба!

У Павлограді офіційно зареєстровано 92800 виборців. Це означає, що міського голову обирають у два тури. Та раптом у день виборів кудись зникли 2800 виборців. Про дива передвиборчої математики знають тут, у місцевому виконкомі.

PAVLOGRAD_screen 7ТВК на третьому поверсі. А відділ державного реєстру виборців, де недорахувалися людей — на першому. Там кажуть: сам закон про вибори дає можливість для маніпуляцій.

PAVLOGRAD_screen 9Вікторія Гордєєва, начальник відділу ведення державного реєстру виборців: 

По этому новому закону участие в местных выборах принимают только члены территориальной, территориальной, ой, я уже… Члены нашей громады. А у нас есть колония и есть воинская часть.

Та навіть якщо викинути із списків цих людей і тих, хто живе без прописки, все одно — 90208 виборців. У відділі реєстру виборців запевняють — ще 300 осіб до виборів або виписалися, або померли, або просто загубилися.

Вікторія Гордєєва, начальник відділу ведення державного реєстру виборців:

И вот если мы вычтем из этих 90208 этих 386, у нас и получится 89900. Это уже на момент прямо уже выборов.

Та навіть нестача сотні виборців у день виборів не могла вплинути на їхній хід. Першого вересня в офіційному виданні “Голос України” зафіксована кінцева кількість людей з правом голосу – це 90 тисяч 295 осіб.

Любов Комендант, голова Павлоградського ТВК:

В законі ніде не описано, що ми коли підводимо, встановлюємо результати, брати кількість виборців, які є на день голосування.

Після хвилі обурення у ТВК проголосували за другий тур. І саме тоді стало зрозуміло, на якому рівні реально вирішувалася доля голосів павлоградців. Справу розглядали у Вищому Адміністративному суді України – саме там відстоювала заборону сама Центральна виборча комісія.

Колегія суддей ухвалила: апеляційну скаргу центральної виборчої комісії залишити без задоволення.

Заради кого ЦВК хотіла порушити закон? Невже заради кандидата від Опозиційного Блоку Анатолія Вершини?

Анатолій Вершина, кандидат на посаду Павлоградського міського голови:

– Дорогие павлоградцы. Примите искренние и сердечные поздравления с Днем города. Эту дату мы встречаем с гордостью за наш Павлоград и его славную историю.

Попри прізвище, Вершину, кандидата від Опозиційного Блоку, частіше порівнюють із айсбергом. Надто багато приховано від сторонніх очей. Це помітили ще кілька років тому.

Валерій Тудвасев, уповноважена особа партії “Самопоміч” у Павлограді:

При мне он пришел на работу, и я сразу обратил внимание, что он начал приезжать на работу на новом Лексусе-Джипе. Для нас это было необычно, когда мы знали, что человек работал в милиции всю жизнь.

PAVLOGRAD_screen 10Валерій Тудвасев лише кілька місяців тому демобілізувався після року служби в АТО. А до війни працював у Павлоградському виконкомі. Каже: колишній начальник міської міліції Вершина обожнює дорогі автівки.

Анатолій Токарєв, волонтер:

– С 11 по 13 год был Лексус. Это можно было купить на деньги, которые он зарабатывал? Не такие большие деньги были и в милиции, и в исполкоме. В 13 году он за свои скромные деньги выкупает два Мерседеса. Один 350-й, второй — 500-й.

PAVLOGRAD_screen 11Анатолій – у минулому теж міліціонер. З початку війни – волонтер. Допомагав 25 і 93 бригадам. Потрапив в полон. Провів два місяці у підвалі Донецького СБУ. Він пов’язує кандидата від Опозиційного блоку із корупційним скандалом, що спалахнув у Павлограді як раз між першим і другим турами виборів.

Олександр Кеєр, начальник відділу протидії у сфері земельних відносин управління сфери протидії злочинності у сфері економіки і Дніпропетровській області:

Було виявлено організовану злочинну групу, яка вимагала неправомірну вигоду з громадян міста Павлоград. За надання місць на цвинтарях міста. В групі задокументована участь понад шести осіб з повним розподіленням ролей.

Злочинне угруповання було створене не базі комунального підприємства “Ритуал”.

Рішенням виконкому воно з жовтня 2014-го прямо підпорядковувалось саме Анатолію Вершині. Правоохоронці задокументували кількадесят злочинів комунальних рекетирів.

Олександр Кеєр, начальник відділу протидії у сфері земельних відносин управління сфери протидії злочинності у сфері економіки і Дніпропетровській області:

Сума хабара складала від чотирьох до п’яти тисяч гривень.  Загальний прибуток від даної злочинної схеми приносив від 400 до 500 тисяч гривень на місяць.

Крім того, злочинне угруповання здійснювало розкрадання вугільної продукції із породних відвалів Павлоградських шахт.

Діяльність угруповання із Анатолієм Вершиною пов’язує й ухвала Бабушкінського суду міста Дніпропетровськ.

«До створення умов вимагання неправомірної вигоди має відношення посадова особа Павлоградської міської ради Вершина Анатолій Олексійович, який здійснює контроль за даним видом послуг у місті Павлоград та періодично отримує частину грошових коштів, які посадові особи КП “Спеціалізована ритуальна агенція Ритуал” отримали в результаті незаконної діяльності».

Ухвала винесена 5 листопада. Ми спробували отримати коментар Анатолія Вершини 7 листопада. Він пообіцяв інтерв’ю і зник у розпал передвиборчої компанії.

Зв’язатися телефоном із Анатолієм Вершиною намагаємося кілька днів поспіль. Але після того, як один раз він зателефонував нам у відповідь, більше цей телефон не відповідає.

PAVLOGRAD_screen 12Тим часом конкурент Вершини – Євген Терехов – опинився в епіцентрі скандалу – і знову з дорогим авто. Герой АТО і простий шахтар потрапив у ДТП на «Порше Каєн». Титанового Джексона ми знайшли у лікарні. Він каже – машина не його.

PAVLOGRAD_screen 13Євген Терехов, кандидат на посаду Павлоградського міського голови:

У меня буквально недавно сломался мой автомобиль, ближе к вечеру. Я искал автомобиль, чтобы поехать как раз на суды к Геннадию Олеговичу. И получилось так, что человек без вопросов и проблем сказал: «На, держи».

Власниця автівки каже, що підтримує “Укроп”, тому й дала автівку, щоб юристи затриманого нещодавно лідера партії Геннадія Корбана могли пересуватися за своїм підопічним разом із Тереховим. Вона упевнена, що Павлоградська міліція перетворила ДТП на чорний піар.

Євгенія Храплива, власниця “Порше Каєн”:

Техпаспорт находились в руках непосредственно следователя и начальника милиции. Оперативную съемку проводил лично начальник милиции. Поэтому только эти два человека могли дать информацию в интернет. В силу этого мы планируем подавать иск в суд. по поводу разглашения конфиденциальной информации. Тем более эта информация использовалась для черного пиара.

Титановий Джексон упевнений, що витік інформації стався саме через його зв’язок із опальним лідером “Укропу”. Надто висока ціна перемоги на виборах у Павлограді. Заради нього Терехов навіть пожертвував передвиборчою компанією і перші десять днів перед другим туром провів у судах Києва і Чернігова.

Звісно, змагаються не лише посадовець Вершина і шахтар Терехов. Не лише Опозиційний Блок і Укроп. Але й ті, хто засіяв цей Укроп і тримає його за коріння. І ті, хто перетворив колишню Партію Регіонів на Опозиційний блок.

Протистояння у Павлограді дуже нагадує протистояння у Дніпропетровську, де у битві за обласний центр, і, зрештою, за контроль над регіоном, зійшовся Укроп Ігоря Коломойського і Опозиційний блок. Відмінність лише у тому, що номінально Анатолій Вершина балотується не від спадкоємців партії Регіонів, а від партії «Батьківщина».

PAVLOGRAD_screen 14Валерій Тудвасев, уповноважена особа партії “Самопоміч” у Павлограді:

На сегодняшний день он является депутатом Павлоградского района от партии Батьківщина. И в то же время на тех документах, которые он подал в ТВК, он числится членом партии Оппозиционный блок. Можно сделать вывод, что Батькивщина здесь негласно поддерживает Оппозиционный блок.

На офіційній сторінці “Батьківщини” прізвище Анатолія Вершини і жодної реакції на його перехід до політичних опонентів. Так само, як не було жодної реакції на заклик його дніпропетровського колеги Олексія Чеберди не підтримувати у другому турі укропівця Філатова.

Так само, як не було реакції у президентській Солідарності на заклик Нардепа із БПП Вадима Нестеренка не підтримувати Укроп.

І на заклик ще одного нардепа із БПП Куліченка підтримати Вілкула із Опозиційного Блоку. Власникам контрольного пакету акцій потрібна Дніпропетровщина. А ніщо так не єднає, як спільний ворог.

Як і по всій Україні, спантеличені виборці йшли на дільниці мляво. До обіду проголосувало менше 20 відсотків. Це були переважно літні люди, які здебільше були налаштовані проти молодого кандидата.

Титановий Джексон не встиг мобілізувати своїх виборців і програв. Він набрав 40% проти 60% свого конкурента із Опозиційного Блоку. У Дніпропетровську зворотна ситуація. Укропівцю Філатову вдалося перемогти лідера Опозиційного блоку, Олександра Вілкула. І тепер протистояння на Дніпропетровщині вийде на якісно новий рівень.

ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, Слідство.Інфо