Поки уряд запроваджує в державі тотальну економію за рахунок дітей, інвалідів та пенсіонерів, на північному заході України процвітає нелегальний бізнес. Якби його легалізували, він давав би бюджету сотні мільйонів доларів. Це – видобуток бурштину. Влада чомусь не хоче узаконювати це масове явище, а тому на ньому заробляє місцевий криміналітет, який зрісся з правоохоронними органами. Через них спрут бурштинової мафії тягнеться у київські владні кабінети.

«Прокурор ходив контролірував, щоб не було лівих бригад. СБУшники контролірували, щоб робили тока бригади бандітов. Всіх остальних не давали робить – вобщє не давали робить», – згадує Сергій Абрамчук, активіст із селища Клесів на Рівненщині.

BYRSHTIN_screen 2Про те, хто на Рівненщині «кришує» нелегальний багатомільйонний видобуток дорогоцінної закам’янілої соснової смоли – бурштину – «Слідство.Інфо» розповідало у червні. Відтоді змінилося керівництво місцевих СБУ та міліції, а в Україні – президент і Верховна Рада. Не змінився лише кримінальний бурштиновий бізнес. Його прибутки лише зросли. А от держава й надалі відверто ігнорує проблему.

Віктор Буйний, голова Клесівської селищної ради на Рівненщині, каже: «Я їздив у Київ і не раз зустрічався і в міністерстві екології, і у Верховній Раді, і в людей зацікавлених в деякій мірі в легалізації видобутку. Це… Треба його однозначно робить, тому що кошти, які уходять на сторону… Нам не треба ті кредити, які ми берем. Хоча б їх в десять раз можна зменшить точно».

BYRSHTIN_screen 3Поки держава мовчить, є чимало охочих підім’яти під себе тіньовий бізнес, який дає фантастичні доходи. Конфлікти з бурштинокопачами супроводжуються бійками, наїздами навіть стріляниною з пораненими. Зараз ринок стабілізувався, бо теперішня «криша» зрозуміла, до чого може призвести намагання монополізувати незаконний видобуток. А тому дозволяє копати всім бажаючим за прийнятну плату.

Бурштин миють у чотирьох областях – Рівненській, Волинській, Житомирській і Львівській. Для місцевого населення це – єдиний спосіб заробітку. Ціна товару на чорному ринку – в середньому 5 тисяч доларів за кілограм. Миють бурштин тонами.

BYRSHTIN_screen 4Андрій Ведров, спеціаліст з правового забезпечення Клесівської селищної ради, розповідає: «Великі гроші завжди притягують криміналітет. Одні злочини замінюють іншими злочинами. Коли є видобуток бурштина – зменшується кількість крадіжок, зате збільшується… наркотики, алкоголізм зростає, зростає хуліганство».

Де кримінал, там і розбірки. Улітку двох людей, які пов’язані з бурштином, мало не підірвали гранатами.

Першу кинули в будинок клесівського активіста Олександра Васильєва, який публічно викривав тих, хто «кришує» нелегальний видобуток – прокуратуру, міліцію та СБУ. Граната РГД-5 мала потрапити в спальню, але вибухнула на балконі.

«Кидали звідси, з того фундаменту, он з тієї площадки. Попала вона в занавіску. Вона така була як тут – бачте, он тут карман є. Вона впала в карман і взорвалась в кармані», – розповів Васильєв.

Таку ж РГД-5 кинули в офісне приміщення у центрі Рівного. Цей вибух адресувався місцевому бізнесмену Ярославу Лащуку. Розслідування обох справ триває досі.

За словами Олександра Васильєва, йому повідомили, що обидві гранати з однієї партії. Він відмовляється говорити про бурштин на камеру – каже, що йому порадили більше не спілкуватися з пресою.

BYRSHTIN_screen 5Ще один мешканець північних районів Рівненщини, який попросив залишитись інкогніто, прогнозує, що сутички через бурштин тільки посилюватимуться. Копачі озброюються і готуються дати бій.

– У них є і Урали, і ГАЗони, і КРАЗи, БТРи вже є переоборудовані, я кромє шуток кажу… Вооружени до зубов – автоматами, гранатомьотами, пулємьотами…

Наприкінці листопада трапився новий скандал, який наочно продемонстрував зв’язок бурштинового криміналу із владою та правоохоронцями.

З обласного управління МВС України у Рівненській області винесли бурштину й готівки орієнтовно на півмільйона доларів. Такої крадіжки в історії української міліції ще не було.

Якщо раніше міліція ловила бурштинокопачів із грамами каміння, то після зміни влади їх почали затримувати з десятками і навіть сотнями кілограмів. У листопаді на Рівненщині у скупника каміння в одному із сіл неподалік «бурштинової столиці» – селища Клесів – вилучили 136 кілограмів бурштину та 80 тисяч доларів.

Та не минуло й доби, як ці речові докази зникли – просто з кабінету слідчого обласного управління міліції. Це було заґратоване приміщення, оточене міліцейськими будівлями з цілодобовою охороною та відеоспостереженням. Готівка взагалі лежала в сейфі.

BYRSHTIN_screen 6Нахабство крадіїв здивувало навіть столичних. З Києва приїхали з міністерською перевіркою. «Слдство.Інфо» поговорило з Юрієм Мартиненком, заступником начальника Департаменту внутрішньої безпеки МВС.

– Не тільки міліціонери про це знали, а про це знала і особа, в якої це вилучили. Скажем так, людина, яка підозрюється у скоєнні злочину.

– Вона знала, що вилучили, але вона не знала, де і в якому приміщенні лежить…

– Ну, знала вона, повірте мені. Я подробиць вам розказувати не буду, але вона знала. – Знала? – Так, вона дуже проінформована. Вона дуже проінформована ця людина.

– Ага, значить є якісь джерела в міліції, які їй…

– Є, є. І не тільки в міліції.

Начальник УМВС у Рівненській області Сергій Максимов від спілкування із журналістами наразі відмовляється. Хто, на їхню думку, виніс кілька мішків бурштину й гроші, правоохоронці не кажуть.

Ольга Олійник, працівниця прес-служби Рівненської обласної міліції, пояснила: «Начальник УМВС України в Рівненській області буде коментувати цю подію після розкриття і я надіюсь, що це буде в якнайкоротший термін».

Народний депутат України Юрій Вознюк, який лобіював призначення Сергія Максимова на посаду начальника рівненської міліції, переконаний, що його протеже став жертвою «підстави». Мовляв, він докопався до високої «криші», за що його намагаються прибрати.

– Він зробив дуже колосальну роботу. Він вийшов на таке, що в принципі можна було саджати і саджати до самої верхівки.

Юрій Вознюк наполягає, що бурштин з управління міліції викрали люди з «органів». Яких саме, уточнювати не хоче. Від відповіді на запитання, чи це не працівники СБУ, нардеп ухиляється. Каже, це не телефонна розмова.

«Аналізуючи дії слідчого та його керівництва, можна говорити про те, що люди недбало віднеслися до виконання своїх посадових обов’язків. Якби вони віднеслися по іншому, можливо, такого і не було б», – заявив Юрій Мартиненко.

Капітану міліції – слідчому, з кабінету якого зникли речові докази, прокуратура вже оголосила про підозру в службовій недбалості, яка спричинила тяжкі наслідки. Йому загрожує від 2-х до 5-ти років позбавлення волі. Хоча практика свідчить, що він може відбутися умовним чи іспитовим терміном. З міліції його вже звільнили. Бурштину і доларів досі не знайшли, так само як і крадіїв та їхніх інформаторів.

BYRSHTIN_screen 7А тим часом на бурштинових родовищах – справжня лихоманка. Сюди з’їжджається дедалі більше охочих заробити.

«В нас хто хочеш є. В нас є… ну хай не вся Україна, но представників областей, я думаю, що відсотків шістдесят – більше є. Тут є всі. Коли в нас були кримчаки – кримчаки відійшли. Донеччани є, одесити є, хмельничани є, житомиряни є, Черкаси, Полтава, Франківськ, Львівщина, Волинь, Тернопільщина. Практично всі. Вінничани теж є», – каже Віктор Буйний, голова Клесівської селищної ради на Рівненщині.

Правоохоронці й чиновники в один голос кажуть, що силовими методами проблему розкрадання надр та нищення сотень гектарів земель не вирішити. Тим більше, що за скупку і вивезення за кордон бурштину закон передбачає лише адмінвідповідальність – штраф. З 85-ти засуджених за незаконний видобуток цього року – не сів жоден.

За словами Вадима Топольського, начальника відділу прокуратури Рівненської області, «вказаний злочин відноситься до злочинів середньої тяжкості, більшість осіб вчиняють його вперше… або є якісь пом’якшуючі обставини, або не нанесли там великої шкоди».

Проблему незаконного видобутку бурштину різні нардепи від Рівненщини намагаються законодавчо врегулювати вже ціле десятиліття. Та віз і нині там – чи то народні обранці не надто наполегливі, чи то їм свідомо перешкоджають у Києві. Саме в столиці, за словами наших співрозмовників, сидить верхівка бурштинової мафії.

BYRSHTIN_screen 8Двоє новообраних народних депутатів з Рівненщини кажуть, що в них є відповідні готові законопроекти, які вони обіцяють зареєструвати найближчим часом. Фахівці кажуть, що документи недосконалі. Та навіть якщо врегулювати всі проблемні моменти і здолати опір «київських», через суто бюрократичні процедури законодавство, що регулюватиме непромисловий видобуток бурштину, не з’явиться щонайменше до кінця 2015-го.

За відсутності політичної волі сотні мільйонів доларів і надалі оминатимуть державну кишеню, збагачуючи корупціонерів. Кримінал процвітатиме, а Україна тим часом братиме іноземні кредити і економитиме на пересічних громадянах.

ВОЛОДИМИР ТОРБІЧ, АНТОНІНА ТОРБІЧ, «Слідство.Інфо»