Під час окупації села Березівка на Київщині бурят застрелив місцевого мешканця й разом з іншим військовим РФ намагався приховати сліди злочину. Родина вбитого упізнала російського військового злочинця, а журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з ним телефоном. 

Про цей йдеться у новому відеоматеріалі «Слідства.Інфо».

«НАМ ПОДЗВОНИЛИ І СКАЗАЛИ, ЩО ВІЙНА»

Село Березівка на Київщині було окуповане протягом березня 2022 року. Росіяни вбивали місцевих і розстрілювали автівки з людьми, які намагалися виїхати з окупації на початку повномасштабного вторгнення.

«Ми прокинулися зранку. Нам подзвонили, сказали, що війна. У мене донька в Києві, я їй кажу їхати додому (у Березівку, — ред.), бо ми думали, що тут буде безпечніше», — пригадує Тетяна Авдєєва. 

Тетяна каже, що до них приїхали батьки чоловіка, сестра і друзі, тому що всі думали, що в селі буде краще.

Тетяна Авдєєва

Її чоловік — Василь Авдєєв — після повномасштабного вторгнення росіян вирішив допомагати односельцям з продуктами. 

Василь Авдєєв

«Чоловік одразу, як все почалось, добровольцем пішов, хоча в нього дуже поганий зір… Йому нічого не видавали — ні автомата, нічого. Він їздив по сусідніх селах до складів і продукти розвозив людям», — говорить Тетяна.

Коли Василю зателефонували та сказали, що багатодітна сім’я не має чого їсти, він не вагаючись зібрав продукти і поїхав. 

«Він завжди дуже багато допомагав людям. Їздив до будинку престарілих у Києві… Привозив бабусям на Пасху, щоб трошки чимось їх побалувати… У будинок інвалідів їздив… там теж старався допомагати», — розповідає Тетяна.

«МИ РОЗСТРІЛЯЛИ ВАШОГО ЧОЛОВІКА»

Донька Василя — Катерина — згадує, що до будинку прийшли два буряти. Дівчина відкрила ворота, бо почула голос сусіда, який приходив до них їсти. 

«Я відкриваю ворота і бачу таку картину: стоїть цей Вовка (сусід, — ред.) видно п’яний, і його з обох боків підтримують два буряти. І я просто якось в одну секунду зачиняю ворота, тому що розумію, що крім мене вдома ще багато дітей і жінок», — говорить Катерина. 

Катерина Авдєєва

Дівчина каже, що злякалася і побігла до матері у дім: «Я кажу: «мам, щось сталося з татом». Не знаю, що саме, але вони прийшли й сказали, що розстріляли нашого чоловіка… Я розумію, що з кожною хвилиною, як починає темніти, батько не повертається і з ним щось сталося», — згадує Катерина.

Коли Василь не повернувся додому, Тетяна сама пішла шукати чоловіка.

«Я цілу ніч шукала, бо я думала, що він іншою дорогий поїхав. І в лісі шукала. Дуже темна ніч була, я, якщо чесно, за своє життя не пам’ятаю такої темної ночі. І ще чула, що вони (росіяни, — ред.) там стріляли, сміялися», — згадує Тетяна. 

Тетяна Авдєєва

Жінка каже, що тільки о п’ятій ранку знайшла розстріляну машину Василя. 

За інформацією слідства, 2 березня 2022-го російські військові помітили авто Василя й без попередження вистелили в нього 21 раз поспіль. 

Свідок тих подій каже, що окупанти витягли з машини ще живого чоловіка, наклали йому джгут на ногу й почали допитувати — бити його прикладом автомата в обличчя. 

«Вони (росіяни, — ред.) відчиняють двері, витягують його (Василя, — ред.) і він починає кричати, бо йому боляче. Військовий бере й перемотує йому ногу. Тут крики, щось робиться, підбігають ще два чоловіки вони витягують щось з машини і багажника. Тоді… бере чоловіка, прикладом у лице, він падає і той (окупант Саян Ільяров, — ред.) здійснює постріл», — каже очевидець вбивства Василя Авдєєва. 

Поранений не мав сили відповідати на запитання росіян, тому Ільяров вистрелив у голову беззбройному лежачому чоловіку. Після цього разом з іншими військовими РФ Ільяров викинув тіло вбитого в каналізаційний колодязь поблизу автозаправки.

«Його тільки через пів року знайшли. Ми тоді з собаками шукали… Ми й інших людей знаходили тут… Шукали всі каналізації. І як оце дощі пішли, він виплив в одному з септиків (відстійник води, — ред.)», — говорить Тетяна.

«ХТО МЕНЕ БУДЕ СУДИТИ? ТА ПІШЛИ НА*УЙ»

У березні 2023-го журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували бурята, який застрелив беззбройного Василя Авдєєва. Катерина впізнала по фото вбивцю свого батька.

«Так, це він. Це та людина, яка говорила зі мною, сказала, що ми розстріляли вашого чоловіка. Зрозуміло, що зараз він трішки по-іншому виглядає, але це він», каже дівчина.

У соціальних мережах Саян Ільяров підписаний як Саян Танганов. На його сторінці можна знайти багато фото у військовій формі, і судячи з його фотографій, у 2014-му Ільяров пішов на службу у військово-морський флот. 

21 липня 2022 року російський військовий виклав у мережу фото зі своїми «колегами». Схоже, що ця світлина була зроблена під час окупації Київщини. Однак згодом Саян це фото видалив. 

Саян Ільяров (праворуч) з іншими військовослужбовцями РФ

Після втечі російської армії з Київщини окупант повернувся до Бурятії. Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли його номер і зателефонували Саяну, щоб запитати про злочини, вчинені на Київщині, у яких його звинувачують слідчі та потерпілі.

Під час розмови російський окупант заперечував свою причетність до вбивства та поводився зухвало: «Хто ви, звідки у вас мій номер? Що це за брєд, це не я (вбив Василя Авдєєва, — ред.)… Хто мене буде судити? (журналістка: «українські правоохоронці», — ред.). Та пішли вони на*уй!».

Українська прокуратура оголосила підозру Саяну Ільярову у березні 2023 року за умисне вбивство та порушення законів та звичаїв війни. Йому загрожує довічне позбавлення волі. Однак рідні кажуть, що це їм батька та чоловіка не поверне. 

«Почуття, що у мене, йому ще не вигадали назву… Не повернеш дітям батька, а мені чоловіка. Яку б я кару їм не придумала не повернеш… Можливо до їхніх дітей колись дійде, що вони роблять тут жахливі речі. Дуже жахливі речі», каже Тетяна, ледь стримуючи сльози. 

Читайте також: Окупант з Бурятії вистрілив у голову лежачому українцю й викинув його тіло в каналізацію